20 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez ONZ w 2000 roku. Dla pracowników Caritas Polska stał się on okazją do wspólnego spędzenia czasu z podopiecznymi warszawskiego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
Liczba osób przemieszczonych w wyniku wojen, prześladowań, przemocy czy zmiany klimatu na koniec 2022 roku osiągnęła rekordową wartość 108,4 milionów i była wyższa o 19,1 mln niż rok temu – donosi w raporcie z czerwca 2023 roku UNHCR. To ogromna rzesza ludzi, którzy potrzebują pokoju, bezpieczeństwa, wsparcia i nadziei. Choć dane są zatrważające, nie oznacza to jednak, że wszyscy uchodźcy są skazani na ciągłą tułaczkę. Wielu wraca do swoich krajów, domów, rodzin, a inni otrzymują pomoc w krajach przyjmujących. W Polsce taką pomoc otrzymały w ostatnim czasie rzesze uchodźców z Ukrainy, w którą szeroko włączyła się Caritas tworząc w całej Polsce 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
– Dziś szczególnie pamiętamy o uchodźcach. Spędzamy ten dzień razem, by pomyśleć o obecnej sytuacji i przypomnieć sobie to, co działo się rok temu – powiedziała na Renata Makuch, koordynator Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom podczas środowego spotkania. – Osoby, które przyjechały do nas w lutym ubiegłego roku, były dziś z nami. W zeszłym roku były smutne, przygnębione, miały dużo traumatycznych wspomnień i żyły tymi wspomnieniami, a dziś dzieliły się dobrem, które otrzymały w Polsce, m.in. za pośrednictwem Caritas Polska. Spotkanie zorganizowaliśmy po to, by powiedzieć, że jesteśmy obok każdego, kto potrzebuje naszego wsparcia, naszej pomocy, naszej obecności. Każdy cudzoziemiec, który jest w potrzebie, może przyjść do naszego Centrum i o taką pomoc poprosić – dodała koordynator.
Wydarzenia w warszawskim Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom były organizowane dla trzech grup – seniorów z Ukrainy, ukraińskich matek z dziećmi oraz cudzoziemców z innych krajów.
Na pierwsze spotkanie przyszło ponad 134 seniorów. Mieli oni okazję poznać działania Caritas na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz osób, które pozostały na Ukrainie, a także porozmawiać o tym, jak czują się w Polsce, czy czują się bezpieczni i zaopiekowani. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przy wspólnym stole.
Na drugim spotkaniu Centrum gościło ukraińskie matki z dziećmi. Dla pociech zorganizowano zajęcia w bawialni – było malowanie buziek i różnorodne warsztaty plastyczne. W tym czasie matki mogły dowiedzieć się więcej o pomocy dla uchodźców udzielanej przez Caritas, zobaczyć prezentację i porozmawiać o tym, jak żyje im się w Polsce. Okazało się, że wymiana zdań była im bardzo potrzebna. Matki opowiadały o tym, że jeżdżą na Ukrainę, by odwiedzać swoich mężów i bliskich walczących na froncie. Dzieliły się troskami, obawami, ale też dobrem, które otrzymały w Polsce. Na koniec otrzymały prezenty – torby ze smakołykami, książeczką i zabawkami dla dzieci.
Z pomocy Centrów prowadzonych przez Caritas korzystają także osoby z innych krajów niż Ukraina, dlatego dla nich przewidziano osobne spotkanie. Wśród gości były m.in. osoby z Uzbekistanu, Czeczenii czy Tadżykistanu. Prowadząca spotkanie Renata Makuch poprosiła przybyłych, by opowiedzieli o tym, jak żyje im się w Polsce, czy czegoś im brakuje, czy potrzebują opieki. Goście przyznali, że często czują się samotni i widzą potrzebę skierowania większej uwagi na grupy obcokrajowców z innych krajów niż Ukraina. To niezwykle owocne i ważne dla Caritas spotkanie zakończyło się wręczeniem prezentów – upominków i e-kodów do sieci sklepów Biedronka.