Gruzja słynie z wyjątkowych produktów spożywczych, m.in. z unikalnego sera produkowanego przez właścicieli małych gospodarstwach rolnych. Caritas Polska od 2021 roku, w ramach programu MSZ Polska Pomoc Rozwojowa 2021, wpiera rozwój ich działalności.
Kachetia to malowniczy i niezwykle zróżnicowany obszar leżący we wschodniej część Gruzji. Słynie m.in. z produkcji wielu gatunków wina, które, jak wynika badań archeologicznych, są tam wytwarzane już od przeszło 8 tysięcy lat. To także w tym regionie rolnicy w oparciu o unikalne receptury robią sery tradycyjnymi metodami.
We współpracy z gruzińską organizacją Bridge Innovation Caritas Polska realizuje w Gruzji projekt „Wsparcie i promocja lokalnej przedsiębiorczości oraz jakości produkcji sera w gminie Achmeta, region Kachetia”. Głównym założeniem projektu jest wsparcie integracyjnego i zrównoważonego rozwoju regionu Kachetia. Istotnym celem jest także pomoc rolnikom w zwiększeniu dochodów z prowadzonej działalności poprzez rozwój łańcucha produkcji i sprzedaży sera, a także tworzenie nowych kanałów sprzedaży oraz poprawa jakości wytwarzanych produktów. Ponadto ważnym elementem projektu jest wzmacnianie przedsiębiorczości i wspieranie kobiet, które samodzielnie prowadzą gospodarstwa rolne.
Uczestnicy projektu otrzymali możliwość podniesienia kwalifikacji i zdobycia nowej wiedzy poprzez udział w szkoleniach m.in. z zakresu promocji i sprzedaży ich produktów, a także zasad bezpieczeństwa i obowiązujących norm produkcji. Przekazano im wsparcie rzeczowe i środki finansowe na rozwój prowadzonej przez nich działalności. W ramach projektu zakupiono m.in. takie sprzęty, jak laboratoria do badania jakości mleka, dojarki, maszynę do pakowania produktów mlecznych, sprzęt gospodarstwa domowego. Ważnym komponentem projektu było opracowanie unikalnej koncepcji Turystycznego Szlaku Serowego, który prowadzi poprzez wybrane gospodarstwa rolników biorących udział w projekcie. Turyści, którzy zdecydują się na podróż tym szlakiem, mają niezwykłą możliwość odwiedzenia tych miejsc i wzięcia udział m.in. w mistrzowskich warsztatach produkcji sera i innych produktów mlecznych. Mogą także zobaczyć, jak wygląda hodowla owiec w wysokich górach gruzińskiego Kaukazu, a także zakupić ręcznie wyrabiane rękodzieła. To inicjatywa, która ma na celu promocję działalności gruzińskich rolników oraz niezwykłych walorów turystycznych regionu Kachetia, w całej Gruzji, a także poza jej granicami.
Projekt jest realizowany w terminie od 1 września 2021 r. do 30 września 2023 r. Na realizację projektu Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Polska Pomoc Rozwojowa 2021” przekazało łączną kwotę 832 875 zł.
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. www.polskapomoc.gov.pl