10 września w Markowej (woj. podkarpackie) odbyła się beatyfikacja Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, którzy zostali zamordowani 24 marca 1944 r. za ukrywanie Żydów. Po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze wyniesiono całą rodzinę, w tym również dziecko nienarodzone.
Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył uroczystości, odczytał List Apostolski, w którym Ojciec Święty Franciszek wpisał Sługi Boże Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci do grona błogosławionych, ustanawiając jednocześnie ich wspomnienie na dzień 7 lipca.
Mszę Świętą beatyfikacyjną koncelebrowało ponad 1000 kapłanów, w tym ks. prymas Wojciech Polak, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita przemyski ks. abp Adam Szal, oraz kilkudziesięciu biskupów.
Metropolita przemyski, ks. abp Adam Szal, podkreślił, że beatyfikacja rodziny Ulmów jest nie tylko stwierdzeniem faktu męczeństwa, dowartościowaniem bohaterstwa tej rodziny i wyjątkowości jej świadectwa, ale powinna również być odczytywana przez Kościół i wiernych jako znak czasu i zwrócenie uwagi na wartość i znaczenie rodziny.
We Mszy Świętej beatyfikacyjnej udział wzięło ponad 30 tysięcy osób z Polski i świata, a Caritas reprezentowana była przez Dyrektora i Sekretarz Caritas Polska oraz kilkunastu dyrektorów Caritas diecezjalnych. Z uczestnikami uroczystości połączył się również papież Franciszek, który podczas modlitwy Anioł Pański wspomniał nowych błogosławionych, których życie stało się przykładem realizacji ewangelicznych słów o Dobrym Samarytaninie.
Fot. Grzegorz Gałązka