Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas z archidiecezji wrocławskiej pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi, aby zjednoczyć się w modlitwie i budować wspólnotę niosącą miłosierdzie w codzienności.
Pielgrzymka do grobu św. Jadwigi rozpoczęła się w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki, Kinie Polonia, przy ulicy Prusickiej 12. W tym wyjątkowym dniu pielgrzymi spotkali się, aby zjednoczyć się w modlitwie i stworzyć wspólnotę.
Pierwsze wydarzenia rozpoczęły się o godzinie 9:00. Po modlitwie wprowadzającej ksiądz Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, odczytał i wręczył dekret powołujący nowy Parafialny Zespół Caritas w parafii Świętej Katarzyny w Świętej Katarzynie.
Podczas spotkania uczestnicy zostali zapoznani z planem działań na nadchodzące miesiące. Ks. Dariusz Amrogowicz podkreślił rolę akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, prowadzonej przez Caritas przez wiele lat. Zakup świec Caritas pozwala na wsparcie dzieci i młodzieży w finansowaniu wyjazdów i kolonii wakacyjnych. Każda świeca będzie miała kod QR, umożliwiający sprawdzenie, jakie działania są finansowane ze sprzedaży świec. Dzięki tej inicjatywie w tym roku 800 dzieci i młodzieży z Archidiecezji Wrocławskiej wzięło udział w wakacyjnym wypoczynku.
Na spotkaniu poruszono także problem samotności, który obecnie staje się coraz bardziej palący. Badania pokazują, że dużą grupę wśród osób samotnych stanowią młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 35 r.ż. Zachęcano członków Parafialnych Zespołów Caritas do angażowania takich młodych mężczyzn w działalność charytatywną, aby pomóc im wyjść z izolacji i znaleźć wsparcie.
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej kontynuuje także owocną współpracę z Fundacją Biedronkia, działając w programie „Na codzienne zakupy”. Robert Jadwiszczak, koordynator diecezjalny Parafialnych Zespołów Caritas, zwrócił uwagę na konieczną przerwę w przypadku osób które od 3 lat korzystają z programu, tak aby kwota darowizny nie przekroczyła progu zwolnienia od podatku od darowizn. Taka przerwa musi potrwać dwa lata.
Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas apelował: Włączcie się w przygotowania i działania synodalne, abyście byli orędownikami osób, które pozostały w domach, chorych, w podeszłym wieku, a szczególnie osób zaniedbanych, które wstydzą się przyjść. Wystąpcie w ich imieniu na synodzie. Pomóżcie im w ten sposób, ale pomóżcie też Kościołowi, aby te osoby, które często są marginalizowane, za waszym pośrednictwem były włączone w Kościół.
Na niedzielę 26 listopada zaplanowana jest inauguracja etapu prezydialnego. Już dziś wszystkie Parafialne Zespoły Caritas, a szczególnie te z Wrocławia proszone są o liczne przybycie i wspólne stworzenie agapy dla uczestników tego spotkania. To ważne, aby pokazać, jak skutecznym i istotnym elementem Kościoła jest Caritas.
Na zakończenie spotkania zachęcano wolontariuszy do angażowania się w codzienną pracę w Parafialnych Zespołach Caritas i włączania się w działania w swoich parafiach.
Jednym z elementów spotkania pielgrzymów była prezentacja filmu dokumentalnego „Historia jednej zbrodni” o błogosławionej Rodzinie Ulmów. Wprowadzenie do projekcji wygłosił burmistrz Trzebnicy, Marek Długozima.
Po projekcji odbyła się konferencja prasowa poświęcona problemowi samotności. Następnie pielgrzymi udali się do grobu św. Jadwigi, aby modlić się i oddać hołd świętej patronce wrocławskiej Caritas.
O godzinie 12:00 odbyła się msza św. w bazylice przy grobie św. Jadwigi, w której modlono się o wzmocnienie wiary i proszono o siły w posłudze miłosierdzia. Po mszy na pielgrzymów czekał na nas posiłek na błoniach przy ołtarzu polowym.
Pielgrzymka zakończyła się o godzinie 14:00 wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Samotność — materiały z konferencji prasowej