W sobotę 21 października 2023 r. w katedrze prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie, po raz XXIV odbyła się coroczna Gala Ubi Caritas, w czasie której uhonorowano osoby i instytucje dające świadectwo miłosierdzia poprzez pomoc ubogim i potrzebującym. Nagrody i wyróżnienia przyznały Caritas, prawosławny Eleos oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
— Ekscelencje, czcigodni duchowni, bracia i siostry życia konsekrowanego, szanowni państwo, przypadł mi zaszczyt wszystkich państwa powitać na XXIV ekumenicznej Gali Ubi Caritas, podczas której Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Caritas Kościoła rzymskokatolickiego oraz goszczący nas Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia Eleos Kościoła prawosławnego wręczą wyróżniającym się „miłosiernym samarytanom”, nagrody za działalność charytatywną i postawę miłości wobec bliźniego — powiedział na powitanie zebranych ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos, oddając głos prowadzącemu.
— Zbawiciel nasz, Jezus Chrystus, każdego dnia kieruje do nas takie oto słowa: „wszystko co uczyniliście tym braciom Moim najmniejszym, Mnieście uczynili”. Dzisiaj gdy w Ukrainie, w Ziemi Świętej i w ponad 70 innych miejscach na świecie trwa wojna, gdy uchodźcy nadal giną w wodach Morza Śródziemnego, a w Afryce dzieci umierają z głodu, te słowa brzmią strasznie — powiedział na wstępie prowadzący spotkanie Maciej Abijski, teolog, znawca muzyki bizantyjskiej i staroruskiej, dyrygent warszawskich nabożeństw w j. greckim. — Pozwalamy, by w osobie bliźniego strzelano do samego Chrystusa, by tonął bądź umierał z głodu. Chmury obojętności, znieczulenia i odczłowieczenia zasnuły nasze niebo. Jednak od czasu do czasu promienie słońca miłości przebijają ten mroczny całun i rodzą uśmiech na twarzy uratowanego człowieka. Dzisiaj zebraliśmy się w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny, by Bogu podziękować za te zbawienne promienie, którymi jesteście wy, wyróżnieni i nagrodzenia podczas Gali Ubi Caritas 2023 — dodał teolog.
Wzorem lat ubiegłych Caritas Polska przyznała laureatom nagrody w postaci statuetki Świętej Faustyny, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uhonorowała nagrodzonych statuetką „Miłosiernego Samarytanina”, zaś Eleos Kościoła prawosławnego przyznała nagrodę „Dłoni Miłosierdzia”.
Nagrody i wyróżnienia Ubi Caritas przyznane przez Caritas Polska
Nagrody i wyróżnienia Ubi Caritas przyznawane są przez Caritas Polska w trzech kategoriach: Darczyńca, Świadectwo i Współpraca. Dyplomy i nagrodę Ubi Caritas w kategorii Darczyńca wręczyła Barbara Stefańska, sekretarz redakcji tygodnika „Idziemy”.
— Nominowani w tej kategorii rozumieją, że darowanie to nie tylko zwracanie uwagi na naglące potrzeby najuboższych braci, ale przede wszystkim dostrzeżenie ich potrzeby braterskiej bliskości i czułości, w myśl słów błogosławionego Kardynała Wyszyńskiego „Za krótkie są na ogół nasze ręce, aby dosięgnąć biedaka leżącego na ulicach Bombaju – możemy mu pomóc modlitwą i ofiarą składaną za niego Dobremu Bogu – ale nie są za krótkie nasze ręce, aby wesprzeć najbardziej nieszczęśliwych i opuszczonych, żyjących w naszych miastach i wsiach, na tej samej ulicy, a nieraz – tuż obok, na tej samej klatce schodowej” — powiedział ks. Tomasz Roda.
Nagrodę główną w tej kategorii otrzymała firma Abramczyk Sp. z o.o. zgłoszona przez Caritas Diecezji Bydgoskiej. Wyróżnienie otrzymał pan Zbigniew Nowacki zgłoszony przez Caritas Diecezji Kaliskiej.
Firma Abramczyk od lat dostarcza produkty żywnościowe w postaci filetów rybnych i dań gotowych do ośrodków dla ubogich prowadzonych przez Caritas. W ostatnim czasie zaangażowała się także w pomoc Ukrainie. Pan Zbigniew Nowacki od 10 lat współpracuje z kaliską Caritas oferując pomoc finansową i rzeczową, dzięki jego zaangażowaniu udało się m.in. wyremontować magazyn Caritas.
Dyplomy i nagrodę Ubi Caritas w kategorii Świadectwo wręczył ks. Władysław Majkowski, profesor Akademii Polonijnej w Częstochowie, członek kapituły Ubi Caritas. Nagrodę główną w tej kategorii otrzymał pan Przemysław Zduniewicz zgłoszony przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wyróżnienia otrzymali pani Wiesława Przydatek zgłoszona przez Caritas Diecezji Kaliskiej oraz pani Lee Elisabeth Holscher-Langner zgłoszona przez Caritas Diecezji Kieleckiej.
Pan Przemysław Zduniewicz jest wolontariuszem udzielającym się szczególnie w pracy na rzecz bezdomnych i ubogich, a w ostatnim czasie organizował również transporty humanitarne dla Ukrainy. Pani Wiesława Przydatek jest emerytowaną pielęgniarką, która swój wolny czas poświęca na pracę w ośrodku Caritas w Słupi pod Kępnem, służąc chorym, bezdomnym i niepełnosprawnym. Pani Lee Elisabeth od 20 lat współpracuje z Caritas Diecezji Kieleckiej, działając charytatywnie na rzecz osób ubogich, a szczególnie samotnych, starszych oraz na rzecz umacniania rodziny.
Dyplomy i nagrodę Ubi Caritas w kategorii Współpraca wręczyła redaktor Małgorzata Glabisz-Pniewska, długoletni członek kapituły, dziennikarka Polskiego Radia. Nagrodę główną w tej kategorii otrzymał br. Marcin Aleksandrowicz z Zakonu Kleryków Regularnych Posługujących Chorym zgłoszony przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Wyróżnienia za wspieranie dzieł Caritas otrzymali państwo Jolanta i Krzysztof Zwierz zgłoszeni przez Caritas Diecezji Kaliskiej oraz pani Agata Ługowska zgłoszona przez Caritas Diecezji Siedleckiej.
Brat Marcin wraz z wolontariuszami uczestniczył w wydawaniu paczek w jadłodajni, a po wybuchu wojny na Ukrainie zaangażował się w prace związane z segregacją produktów i pakowaniem paczek oraz w organizowanie transportów humanitarnych na Ukrainę. Państwo Jolanta i Krzysztof od lat wspierają kaliską Caritas angażując się w działalność na rzecz osób wykluczonych, ubogich, uzależnionych, bezdomnych, dzięki ich wsparciu wyremontowano także jadłodajnię. Pani Agata Ługowska jest zaangażowana w działalność Centrum Integracji Społecznej prowadzonego przez siedlecką Caritas.
Nagrody przyznane przez Diakonię Polską
— Ci, którzy osobiście, bądź też w imieniu swoich organizacji, odbiorą dziś nagrody i wyróżnienia, nie tylko niosą konkretną pomoc, ale także przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu różnych grup. Oddają cząstkę siebie, działają pomimo trudności, wychodzą naprzeciw ograniczeniom i przekraczają granice nie tylko międzyludzkie ale także między narodami, aby świat stawał się choć trochę lepszy. Kapituła Diakonii Polskiej tegoroczną Nagrodę Miłosierny Samarytanin, Nagrody Specjalne oraz Wyróżnienie przyznała osobom i instytucjom szczególnie zaangażowanym w pracy diakonijnej na rzecz dzieci, młodzieży, osób starszych, uchodźców z Ukrainy oraz kontaktów transgranicznych — powiedziała Wanda Falk.
Nagrody Diakonii wręczył ks. dr Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, który pełni także funkcję prezesa Diakonii Diecezji Katowickiej.
Nagrodę główną Miłosierny Samarytanin, będącą dowodem uznania dla osób, dla których „pomoc drugiemu człowiekowi jest zachowaniem naturalnym, wypływającym z potrzeby serca”, Diakonia Polska przyznała Stowarzyszeniu Pommerscher Diakonieverein e.V. oraz pani Bożenie Polak, prezes Fundacji Jesteśmy dla Was. Nagrodę specjalną otrzymali wolontariusze z Grupy „Mosty” z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sycowie i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Wyróżnienie otrzymała pani Agnieszka Typiak, koordynatorka Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie.
Nagrody przyznane przez Eleos
— Choć zebrani dzisiaj w katedrze św. Marii Magdaleny nie myślimy jeszcze o sądzie Bożym, jakże wyraźnie słyszymy słowa Jezusa: przyjdźcie błogosławieni Ojca mojego i odbierzcie nagrodę za wasze dłonie pełne miłosierdzia, bo są wśród was głodni, a karmicie ich, są sieroty, a nie odwracacie się od nich, są uchodźcy, a przyjmujecie ich, są odrzuceni i samotni, a integrujecie się z nimi… Za wszystko co na ziemi czynicie bliźnim w potrzebie otrzymacie nagrodę od Ojca w niebie — powiedział ks. Doroteusz Sawicki i przeszedł do wręczania nagród Dłonie Miłosierdzia w kategoriach Świadectwo Miłosierdzia, Współpraca z Eleos i Nagroda Specjalna.
Kapituła nagrody Dłonie Miłosierdzia Prawosławnej Organizacji Charytatywnej Eleos w kategorii Świadectwo Miłosierdzia uhonorowała główną nagrodą ks. Oleksia Goduna. Nagrodę w kategorii Współpraca z Eleos otrzymał w osobie metropolity Waszyngtonu i całej Ameryki Tichona Amerykański Kościół Prawosławny OCA. Nagrodę Specjalną otrzymał International Orthodox Christian Charities – międzynarodowa prawosławna chrześcijańska organizacja charytatywna z siedzibą w Baltimore w USA. Wyróżnienia w trzech kategoriach otrzymali: panowie Sebastian, Radek i Grzegorz Sokół, pan Jerzy Pietrucha, pan Romuald Turczyński, pani pDorota Socha Kononiuk pani Barbara Gajko oraz ks. Jarosław Grycz.
Oprócz osób i przedstawicieli instytucji nominowanych do nagród i wyróżnień oraz członków Kapituły i osób wręczających nagrody na gali obecni byli: biskup hajnowski Paweł Tokajuk, protoprezbiter Anatol Szydłowski, proboszcz katedry św. Marii Magdaleny, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec, dyrektorzy Diakonii diecezjalnych, Caritas diecezjalnych i Eleos diecezjalnych. Galę uświetnił występ Młodzieżowego Chóru Katedry św. Marii Magdaleny pod dyrekcją ks. protodiakona Rafała Dmitruka.