9 listopada br. odbyło się Forum Dobroczynności organizowane przez Caritas Polska. Gośćmi wydarzenia byli darczyńcy indywidualni i przedstawiciele biznesu, angażujący się w działalność charytatywną.
— Dzisiaj chciałbym podkreślić, że miłość to także budowanie relacji i dlatego tutaj jesteśmy. Jesteśmy tu, by się spotkać, poznać, porozmawiać i na chwilę zwolnić. Możemy się zatrzymać i ucieszyć spotkaniem, patrząc jak wielu ludzi jest zaangażowanych w niesienie pomocy i dobra. Wiele rzeczy robimy przecież w biegu. W Caritas doświadczamy tego na co dzień, bo ludzie dziś tak bardzo potrzebują pomocy, że chcielibyśmy za nimi wszystkimi nadążyć. Jestem przekonany, że Państwo też tego doświadczacie. Ale trzeba znaleźć czas na chwilę refleksji — co jest w dobroczynności ważne, jak pomagać mądrze? Codziennie stawiamy sobie to pytanie i myślę, że żeby prawdziwie dawać, trzeba umieć przyjmować. Dlatego przyjmijcie dzisiaj ten czas spotkania i naszą wdzięczność — powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, witając gości.
Na wydarzenie, które odbyło się w hotelu Renaissance w Warszawie, przybyło ponad 140 gości – przedstawicieli świata biznesu, a także dziennikarzy i artystów uświetniających wspólnie spędzony czas. Spotkanie poprowadziły znane i lubiane osoby – Ida Nowakowska, tancerka, prezenterka i osobowość telewizyjna, oraz Tomasz Wolny, dziennikarz i prezenter.
Podróż do Jemenu
Kluczowym punktem programu były historie niezwykłych ludzi, którzy na co dzień niosą dobro, a także przejmujące świadectwa i relacje przenoszące do odległych miejsc, takich jak Strefa Gazy, Jemen czy Syria.
Na początek organizatorzy zabrali gości w podróż do Jemenu, wyświetlając krótki i przejmujący film dokumentalny. Następnie o początkach działalności Caritas Polska w tym kraju opowiedział dyrektor ks. Iżycki, natomiast o utworzeniu misji, obecnie niesionej tam pomocy i zagrożeniach, z jakimi spotykają się pracownicy humanitarni mówił Radosław Sterna, szef misji w Jemenie, który przyjechał na specjalnie na Forum Dobroczynności.
— Obecnie trwa zawieszenie broni, ale wojna trwa. Problem w tym, że to nie jest taka zwykła wojna domowa. To wojna mozaikowa, w której biorą udział różne siły wspierane przez różne kraje. W tym momencie wszyscy są zmęczeni wojną — powiedział szef misji tłumacząc trudności, jakie trzeba pokonać niosą pomoc humanitarną w Jemenie. Po prelegentach przed zgromadzonymi wystąpiła Sylwia Hazboun – specjalistka do sprawa projektów zagranicznych Caritas Polska, prywatnie miłośniczka chrześcijańskiej muzyki Bliskiego Wschodu – która zaśpiewała pieśń „Ojcze nasz” po aramejsku.
Odwiedziny u tych, którzy gości nie przyjmują…
Następnie organizatorzy wprowadzili gości w kolejną niezwykłą misję Caritas Polska. To misja pełniona z myślą o tych, którzy w życiu się pogubili. Znaleźli się na ulicy, pod mostem, na dworcu, gdzieś w miejskich pustostanach i toczą walkę, żeby się podnieść. Poznać realia życia na krawędzi pomógł zebranym krótki film dokumentalny przedstawiające prawdziwe historie ludzi, którzy przeszli piekło wykluczenia i życia na marginesie społeczeństwa. Po filmie głos zabrał Janusz Sukiennik, specjalista ds. osób wykluczonych w Caritas Polska. Przedstawił programy i akcje Caritas skierowane do bezdomnych i wykluczonych, jak „Damy radę!”, Trochę Ciepła dla Bezdomnego czy Uliczny Patrol Medyczny realizowany ze stołeczną Strażą Miejską i Stowarzyszeniem „Jesteśmy Nadzieją”, w którym działają lekarze wolontariusze.
— W tym tercecie patrol wyrusza do przeróżnych, najdziwniejszych miejsc, w których przebywają bezdomni. Do pustostanów, na działki, tam, gdzie samochód nie może przejechać, niejednokrotnie ratując ludzkie życie — mówi Janusz Sukiennik. — Często pojawia się problem, z którym ja też się mierzę, czy dawać pieniądze komuś, kto prosi na ulicy, widać że jest w potrzebie, czy jest bezdomny. Wbrew roztropności i psychologii ja z reguły daję, a właściwie ofiaruję, ponieważ niewielka suma pozwala wejść w głębszą relację. Odmawiając od razu nie ma już możliwości spotkania, a może się okazać, że ta nasza rozmowa przyniesie znacznie więcej pożytku niż to finansowe wsparcie. Ja zwykle staram się ofiarować, ale tak z dołu, nie „z góry” i zapytać, co tak naprawdę potrzeba, w czym ja naprawdę mógłbym pomóc.
Jak rodzina może pomóc rodzinie
Po niezwykle cennej wypowiedzi pana Janusza, muzyka oraz przejmujący film dokumentalny wprowadziły zgromadzanych w zupełnie inny klimat – rzeczywistość ludzi, którym Caritas Polska pomoc niesie poprzez program Rodzina Rodzinie. O tym, jaka jest aktualna sytuacja w Syrii i na Bliskim Wschodzie, jak wygląda niesienie pomocy w tych rejonach świata, mówili Sylwia Hazboun, specjalistka ds. programów na Bliskim Wschodzie w Caritas Polska i Dominik Derlicki, szefem misji Caritas Polska w Syrii i Libanie. Dominik był na misjach w wielu miejscach na świecie. Przeżył i widział wiele. Trzęsienie ziemi, które dotknęło Syrię i Turcję, ale też Liban było dla niego silnym przeżyciem.
— Trzęsienie ziemi wybudziło mnie ze snu, musieliśmy opuścić budynek. Proszę sobie wyobrazić, co przeżyli mieszkańcy Syrii, nasi beneficjenci, którzy już raz wszystko stracili w czasie wojny — powiedział szef misji i opowiedział o pomocy niesionej przez Caritas, w tym o wyjątkowej pomocy dla mikroprzedsiębiorców, która pozwala ludziom uniezależnić się od pomocy z zewnątrz. Następnie głos zabrała Sylwia Hazboun, która opowiedziała o codzienności mieszkańców Syrii.
— Po trzęsieniu ziemi pojawiła się kolejna fala migracji, wyjeżdżają młodzi ludzie, ale stać na to nielicznych. Powodem jest brak perspektyw, hiperinflacja, niskie pensje, bezrobocie. Ludzie się zapożyczają. Nadzieją dla nich jest pomoc z zewnątrz, czyli program Rodzina Rodzinie. Prowadzony jest on przez Caritas Polska od 2016 r., nie tylko w Syrii, ale także Libanie, Irackim Kurdystanie, Stefie Gazy — wyjaśniła Sylwia Hazboun. Kontynuując temat prelegentka opowiedziała także, jak wygląda pomoc humanitarna w Strefie Gazy, która jest w tej chwili w dramatycznej sytuacji.
Skrzydła rosną…
Po wystąpieniu pani Sylwii i pana Dominika gościom wyświetlono film o Anieli, młodej beneficjentce programu Skrzydła – Dwa Talenty skierowanego do utalentowanych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Aniela jest odnoszącą sukcesy szablistką, którą rodzina wspiera w realizowaniu pasji. Ponieważ dodatkowe zajęcia, sprzęt, strój, turnusy sportowe i udział w zawodach wiążą się z ogromnymi kosztami, Aniela została objęta programem Caritas. o tym, z czym mierzą się rodzice utalentowanych dzieci, opowiadał tata Anieli, natomiast o programach skierowanych do dzieci i młodzieży mówiła Małgorzata Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas odpowiedzialna za programy krajowe.
Ostatnim punktem programu była aukcja wyjątkowych fotografii autorstwa Maurycego Pieńkowskiego. Osiem unikalnych zdjęć zrobionych w różnych częściach świata, dokumentujących pomoc Caritas Polska, trafiło do gości, którzy wzięli udział w licytacji. Zebrana kwota zasili programy Caritas.
Po aukcji Dyrektor Caritas Polska podziękował zgromadzonym za wspólnie spędzony czas.
— Chciałbym serdecznie podziękować za to, że jesteście z nami, podziękować naszym darczyńcom, że wspomagacie różne nasze akcje, projekty i programy w Polsce i poza granicami kraju — powiedział ks. Iżycki.
Czas gościom umilił występ zespołu Golec uOrkiestra. Spotkanie, które odbyło się w eleganckich wnętrzach hotelu Renaissance, było możliwe dzięki wsparciu jednego z darczyńców Caritas Polska, który chciał pozostać anonimowy.