Caritas wyraża głębokie zaniepokojenie trwającą katastrofą humanitarną oraz pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, które mają miejsce w Ziemi Świętej (w Strefie Gazy, Izraelu oraz na Zachodnim Brzegu). Powodują one ogromne, bezprecedensowe cierpienie.
Eskalacja konfliktu pochłonęła już ponad 12 tysięcy ofiar. Dziesiątki tysięcy zostało rannych, a ponad milion osób w Strefie Gazy zostało przesiedlonych, spośród których prawie 50% to dzieci. Jednocześnie co najmniej 230 cywilów jest przetrzymywanych jako zakładnicy. Bez deeskalacji ten kryzys grozi powstaniem większego konfliktu regionalnego i pogłębi potrzeby humanitarne. Przymusowe przesiedlenie, które dotknęło również dziesiątki tysięcy ludzi w południowym Libanie jest tego przykładem.
Sytuacja humanitarna w Gazie jest rozpaczliwa, krytycznie rosną potrzeby. Bombardowania nasilają się, podstawowe usługi są odcięte, dostęp pomocy humanitarnej jest w znacznym stopniu ograniczany. Ponad 10 tys. cywilów straciło życie, a wielu kolejnych jest zagrożonych głodem, odwodnieniem, chorobami, traumą i brakiem dostępu do leczenia ratującego życie. Około 2,3 mln cywilów w Gazie pozostaje bez ochrony i bezwzględnie potrzebuje wody, schronienia, żywności, artykułów pierwszej potrzeby i pomocy medycznej. Sama pomoc medyczna jest na skraju załamania z powodu ogromnego zapotrzebowania, przemęczenia personelu, niestabilności dostępu do prądu, którego źródła się kończą. Sytuację sektora medycznego pogarsza brak podstawowych leków oraz zniszczenia wynikające z działań wojennych.
Transporty z pomocą humanitarną, które przejeżdżają przez przejście graniczne z Egiptem w Rafah, a na której bazuje 80% mieszkańców, obecnie zaspokaja nie więcej niż 4% dziennego zapotrzebowania w porównaniu do okresu sprzed eskalacji konfliktu. Ponadto paliwo potrzebne do funkcjonowania instalacji wodnych i oczyszczania ścieków jest zablokowane. Szeroko zakrojone ataki na obiekty i infrastrukturę cywilną, w tym w tak zwanych „strefach bezpiecznych” są dokumentowane przez Narody Zjednoczone. Nie ma bezpiecznego miejsca, nie ma możliwości wyjazdu, nie ma wytchnienia dla ludności cywilnej.
Sytuacja na Zachodnim Brzegu również szybko się pogarsza, zagrażając życiu cywilów i ograniczając swobodę w przemieszczania się. Mają miejsca arbitralne aresztowania oraz szeroko pojęta dyskryminacja ludności palestyńskiej, co jest dokumentowane przez Narody Zjednoczone. Caritas ponadto ubolewa nad drastycznym wzrostem nietolerancji i niechęci na tle etnicznym i religijnym, w tym rosnący antysemityzm i islamofobię.
W świetle powyższych Caritas ponawia wezwanie wszystkich stron konfliktu do zastosowania się do obowiązków wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego oraz z praw człowieka. Życie i godność cywilów musi być chronione oraz szanowane w każdych okolicznościach.
Caritas ponawia swój apel do wszystkich zaangażowanych w konflikt oraz do społeczności międzynarodowej do zintensyfikowania dyplomatycznych działań na rzecz:
- Jak najszybszej deeskalacji działań zbrojnych oraz wprowadzenia natychmiastowego zawieszenia broni.
- Jak najszybszego zapewnienia nieograniczonego i bezpiecznego dostępu pomocy humanitarnej do i w obrębie całej Strefy Gazy oraz umożliwienia szeroko zakrojonych akcji pomocowych, w tym poprzez ponowne otwarcie przejścia granicznego Karem Abu Salem.
- Ochrony cywilów, rozróżniania pomiędzy cywilami a stronami walczącymi, zgodnie z zasadą wyróżnienia.
- Natychmiastowego i bezwarunkowego wypuszczenia cywilów przetrzymywanych w charakterze zakładników oraz zapewnienia godnego traktowania wszystkim więźniom oraz zakładnikom z uwagi na ich wrodzoną godność.
- Poszanowania infrastruktury cywilnej oraz natychmiastowego wznowienia podstawowych usług potrzebnych do przetrwania społeczności cywilnej, m.in. dostępu do wody, żywności, pomocy medycznej, paliwa, elektryczności.
- Poszanowania oraz ochrony bezpieczeństwa personelu humanitarnego, sprzętu oraz samych artykułów pomocowych.
- Umożliwienia natychmiastowej ewakuacji z Gazy osobom potrzebującym interwencji medycznej i ochrony, jednocześnie zapewniając im prawo powrotu do domów, gdy tylko podejmą taką decyzję.
- Podjęcia wysiłków w kierunku rozwiązania dwupaństwowego, zgodnie z apelem papieża Franciszka.
Konsekwencje humanitarne oraz te dotyczące praw człowieka będą dla tego konfliktu destrukcyjne oraz długotrwałe, w pierwszej kolejności dla społeczności w Ziemi Świętej, ale także w całym regionie. Ziemia Święta zasługuje na pokój oraz koegzystencję w harmonii i tolerancji.
Kontynuacja przemocy nie jest odpowiedzią. Jak przypomina nam Ojciec Święty: „Każdy akt przemocy popełniony przeciwko człowiekowi jest raną dla człowieczeństwa; każda brutalna śmierć uwłacza nam jako ludziom… Przemoc rodzi przemoc, nienawiść prowokuje więcej nienawiści, a śmierć prowadzi do kolejnej śmierci. Musimy przerwać ten cykl, który jest błędny” (Encyklika Fratelli Tutti, §227).
Caritas dołącza do modlitw wraz z ludźmi wszystkich wiar, którzy modlą się o pokój, porozumienie, pojednanie oraz o trwałą i sprawiedliwą przyszłość dla wszystkich ludzi w Ziemi Świętej oraz w regionie Bliskiego Wschodu.