Sierociniec w Libanie, który ma pod opieką 65 dziewcząt, będzie mógł normalnie funkcjonować dzięki energii z paneli fotowoltaicznych, które sfinansowała Caritas Polska.
Problem z zaopatrzeniem w energię elektryczną jest w Libanie powszechny. Dotyka on szczególnie najuboższych. Sierociniec w wiosce Tibnine, na południu Libanu, 20 km od granicy z Izraelem, którym opiekuje się Stowarzyszenie Amlieh, nie jest wyjątkiem. Stowarzyszenie zapewnia 65 dziewczętom podstawowe potrzeby: schronienie, odzież, wyżywienie, edukację, opiekę medyczną itp. Jednak ze względu na znaczne problemy z dostawą energii elektrycznej (najwyżej przez 4 godziny na dobę) opieka nad dziećmi jest bardzo trudna. Rozwiązanie problemu jest projekt wyposażenia placówki w panele fotowoltaiczne, realizowany przez Caritas Polska przy wsparciu hiszpańskiej organizacji Manos Unidas i we współpracy z Polskim Kontyngentem Wojskowym w Libanie.
Jeden generator zamiast czterech
Średnie zużycie energii w sierocińcu wynosi 197 980 watogodzin dziennie. Obecnie sierociniec polega na trzech głównych źródłach energii:
- czterech prywatnych generatorach na olej napędowy, które kosztują 5300 USD rocznie (paliwo i konserwacja),
- zewnętrznej subskrypcji elektrycznej o średnim koszcie 38 milionów libańskich funtów (około 1200 USD) miesięcznie,
- państwowym dostawcy energii EDL, od którego prąd był ledwo dostępny przez kilka ostatnich miesięcy.
Sierociniec nie jest w stanie pokryć wysokich kosztów związanych z zewnętrzną subskrypcją energii z czterech generatorów. Cztery generatory na olej napędowy mają różne moce (40, 50, 60 i 100 kVA). By uniknąć wysokich kosztów związanych z poborem energii, w sierocińcu pracuje tylko jeden generator. Mały (40 lub 50 kVA), gdy placówka ma niskie zużycie energii, lub większy (60 lub 100 kVA), uruchamiany tylko na czas prania czy pracy systemów grzewczych.
Idealne warunki dla fotowoltaiki
Problemy z dostawą energii elektrycznej w Libanie pogłębiają się, co oznacza, że sierociniec nie otrzyma prądu od państwowego dostawcy EDL w najbliższym czasie. Koszty pracy generatorów na olej napędowy oraz zewnętrznej subskrypcji energii będą nadal obciążać finanse stowarzyszenia, zwłaszcza że ceny oleju napędowego rosną każdego dnia. Znalezienie alternatywnego źródła energii stało się koniecznością.
Liban ma doskonałe warunki do korzystania z energii słonecznej (300 słonecznych dni w roku), dlatego zainstalowanie paneli fotowoltaicznych jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu sierociniec może:
- zmniejszyć roczne koszty eksploatacji czterech generatorów na olej napędowy o 60-70%,
- zrezygnować z dostaw zewnętrznych energii elektrycznej, dzięki czemu zaoszczędzi około 1200 USD miesięcznie,
- korzystać tylko z 2 generatorów zamiast z 4, co pozwoli zredukować roczne koszty paliwa i konserwacji,
- kupować mniej paliwa – 2 generatory będą uruchamiane jedynie awaryjnie, np. w przypadku zachmurzenia.
Dach sierocińca ma powierzchnię 150 mkw., co wystarcza do zainstalowania systemu fotowoltaicznego z falownikami, bateriami i panelami elektrycznymi w bezpieczny i właściwy sposób. Ponadto budynek ma trzy kondygnacje i nie jest ocieniony, zatem nic nie zmniejszy skuteczności zainstalowanego systemu fotowoltaicznego. System będzie regularnie obsługiwany i serwisowany, ponieważ stowarzyszenie ma już lokalnego wykonawcę odpowiedzialnego za konserwację systemów elektrycznych.