„Energia życia” to motyw przewodni konferencji na temat zrównoważonego rozwoju zorganizowanej przez Grupę Jeronimo Martins i sieć sklepów Biedronka, która odbyła się 28 listopada br. W wydarzeniu udział wzięli naukowcy oraz eksperci, a także prezes Grupy Jeronimo Martins, Pedro Soares dos Santos, oraz dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marcin Iżycki.
Niemal wszystko w naszym życiu zależy od energii, dlatego w trakcie wydarzenia przeanalizowano ją na trzech płaszczyznach: dywersyfikacji źródeł energii i wyzwań związanych z czystszymi i bardziej zielonymi łańcuchami wartości; wspierania zdrowych nawyków żywieniowych i świadomej konsumpcji żywności oraz tworzenia pozytywnej energii i wzmacniania kapitału społecznego w społecznościach lokalnych. Na scenie pojawiły się znane osobowości, naukowcy oraz branżowi eksperci polscy i międzynarodowi.
Moc żywienia i radość z jedzenia
Wydarzenie otworzyli prezes Grupy Jeronimo Martins – Pedro Soares dos Santos oraz rektor Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Grzegorz Mazurek, który zwrócił uwagę na fakt, że czynienie dobra to inwestycja o dobrym kapitale zwrotu, autentyczna i wiarygodna, a nie oparta o gospodarkę dobrego wrażenia.
Podczas wydarzenia odbyły się trzy panele dyskusyjne z udziałem ekspertów poświęcone trzem rodzajom energii. Dlaczego dzisiaj jedzenie jest takie ważne? Co zrobić, aby nasza dieta była bardziej zbilansowana oraz co możemy zrobić, aby produkty zmieniały się w kierunku prozdrowotnym? Na te pytania odpowiadali eksperci w ramach panelu „Moc żywienia i radość z jedzenia, czyli jak energia z pożywienia może nam służyć i nas łączyć?”. Według nich zadowolenie to podstawowy motor spożywania żywności, ale niestety rzadziej pod uwagę bierzemy to, czy produkty są zdrowe. Co prawda coraz częściej dbamy o kolory na talerzu, nadal jednak brakuje na nim wystarczającej porcji warzyw. Jemy też za dużo soli i mięsa, a za mało np. roślin strączkowych.
Zielona transformacja to warunek sukcesu
Drugi panel, „Energia a środowisko – jak wydobyć pozytywną energię na każdym etapie łańcucha wartości?”, można podsumować stwierdzeniem, że zielona transformacja to w dzisiejszych czasach konieczność, aby być konkurencyjnym. Odnawialna energia i dekarbonizacja i to, jak przedsiębiorstwa efektywnie dostosują swoje procesy do potrzeb regulacyjnych, będzie wyznacznikiem ich prawdziwego sukcesu na polu zrównoważonego rozwoju. Polska ma narzędzia do świadomej dekarbonizacji, ale ta świadomość musi przełożyć się na realne zmiany. Zielona zmiana będzie dogłębna, jeśli całościowo spojrzymy na cały proces, a nie osobno na jego etapy, jak redukcję opakowań, ograniczenie zużycia plastiku i energii czy zmiany w systemach zasilania pojazdów z paliw kopalnych na odnawialne.
Pomoc zawsze daje satysfakcję, ale kiedy spotka się z wdzięcznością, rodzi się obopólne poczucie szczęścia – to jedna z konkluzji ostatniego panelu konferencji poświęconego energii społecznej. Zwykle w momentach krytycznych mamy naturalną chęć pomocy innym. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, Polacy umieją już robić „zrywy”, które często uruchamiają lawiny pomocy. Jak wskazują jednak eksperci, powinniśmy jako społeczeństwo potrafić utrzymać konsekwencję w pomaganiu poprzez regularne, nawet niewielkie wsparcie.