Z opłatkiem wśród bezdomnych
Przed świętami ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska, wraz z patrolem Straży Miejskiej m.st. Warszawy odwiedził bezdomnych, by podzielić się z nimi opłatkiem i ofiarować niezbędne rzeczy oraz upominki świąteczne.
Patrol odwiedził kilka lokalizacji, w których przebywają bezdomni. Z osobami chroniącymi się w pustostanach, nieużywanych samochodach, szałasach ks. Marcin Iżycki podzielił się opłatkiem. Bezdomni otrzymali także gorącą zupę, by mogli się ogrzać przed zachodem słońca, a także paczki z artykułami higienicznymi i świątecznymi przysmakami.
Jesteśmy wdzięczni Straży Miejskiej za wieloletnią współpracę w ramach akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”, która została zapoczątkowana w 2015 r., prowadzona jest w sezonie jesienno-zimowym, w czasie kilku najchłodniejszych, a zatem i najtrudniejszych dla osób bezdomnych miesięcy. Jej podstawowym celem jest pomoc w przetrwaniu chłodów osobom przebywającym poza schroniskami, w miejscach niemieszkalnych. Polega ona na dostarczaniu tym osobom gorących posiłków, ciepłych koców, termosów, odzieży i innych rzeczy pierwszej potrzeby. Zadania tego rokrocznie podejmują się patrole Straży Miejskiej m.st. Warszawy, które docierają do znanych sobie miejsc, często trudno dostępnych, z zaopatrzeniem przygotowanym przez Caritas Polska. Podczas tej akcji kuchnia Centrum Okopowa dwa razy w tygodniu przygotowuje 100-120 litrów pełnowartościowej, kalorycznej zupy. Zupę jak i zgromadzone w magazynach Caritas pieczywo, koce, konserwy oraz inne rzeczy (śpiwory, skarpety, odzież) zabierają patrole Straży Miejskiej przed każdorazowym wyjazdem w teren.
Żyjąc w trudnych warunkach potrzebujący mierzą się z poważnymi problemami zdrowotnymi, dlatego prowadzona jest równocześnie druga akcja skierowana do osób bezdomnych, a także nieporadnych i żyjących w ubóstwie – Uliczny Patrol Medyczny. To akcja całoroczna realizowana przez Caritas razem ze Strażą Miejską m.st. Warszawy i Stowarzyszeniem „Jesteśmy nadzieją”, w którym działa ponad 20 lekarzy wolontariuszy. To projekt całoroczny realizowany od 2017 r., w ramach którego patrole docierają do osób potrzebujących pomocy w specjalnie oznakowanych i wyposażonych przez Caritas Polska pojazdach Straży Miejskiej. Jest bardzo dużo przypadków wymagających nie tylko podstawowej opieki medycznej, ale i hospitalizacji.
Człowiek jest kruchy, źle znosi pozbawienie domu. To pokazuje, co jest najważniejsze w życiu bezdomnego: brak domu, ale nie w sensie braku dachu nad głową, ale w sensie wykorzenienia, pozbawienia oparcia, relacji, ścieżki rozwoju, sąsiadów. To jest dramat. Do tego samotność, pustka wewnętrzna. Potem dołączają albo i towarzyszą od początku, uzależnienia. W bezdomnych możemy sami siebie odnaleźć, bo w jakimś okresie życia każdy z nas był bezdomny. My rozumiemy bezdomność trochę szerzej niż tylko brak czegoś. To wyobcowanie, wykorzenienie, dlatego, począwszy od nastolatków, każdy z nas był albo będzie bezdomnym — zauważa Janusz Sukiennik, prowadzący projekt w Caritas Polska.