19, 20 i 21 marca br. odbyły się tradycyjne przedświąteczne kiermasze rękodzieła podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas. Wydarzenia miały miejsce w stołecznych siedzibach Poczty Polskiej, Generali i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Na kiermaszach zaprezentowane zostały wyroby artystyczne osób z niepełnosprawnościami, które są uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej. Były to prace o tematyce wielkanocnej, m.in. stroiki, pisanki, zajączki, kurczaczki i kartki świąteczne, wykonane podczas zajęć terapeutycznych. Dochód z kiermaszów przeznaczony zostanie na zajęcia z szeroko rozumianej integracji i aktywizacji społecznej oraz na rehabilitację podopiecznych WTZ.
Kiermasz w siedzibie Poczty Polskiej
Podczas wtorkowego kiermaszu (19.03.24 r.), który odbył się w siedzibie Poczty Polskiej, prace swoich podopiecznych wystawiły trzy placówki:
- WTZ-Siedlce prowadzony przez Caritas Diecezji Siedleckiej,
- WTZ-Biała Podlaska prowadzony przez Caritas Diecezji Siedleckiej,
- WTZ-Sokołów Podlaski prowadzony przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
Ponadto swoje stoisko ze świecami wielkanocnymi (paschalikami) miała też Caritas Polska.
Kiermasz w siedzibie firmy Generali
Na kiermaszu, który odbył się we środę (20.03.24 r.), w siedzibie firmy Generali, swoje prace zaprezentowały:
- WTZ-Skórzec prowadzony przez Caritas Diecezji Siedleckiej,
- WTZ-Biała Podlaska prowadzony przez Caritas Diecezji Siedleckiej,
- WTZ-Kisielany prowadzony przez Caritas Diecezji Siedleckiej.
Kiermasz w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
Trzeci kiermasz wielkanocny (21.03.24 r.), który miał miejsce w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, był okazją do zaprezentowania prac podopiecznych WTZ-Siedlce i WTZ-Sokołów Podlaski. Na trzecim stoisku Caritas Polska prezentowała świece wielkanocne.
Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) to placówka stwarzająca osobom z niepełnosprawnościami możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia na chronionym lub otwartym rynku pracy. Odbywa się to przy zastosowaniu technik terapii zajęciowej rozwijających umiejętność wykonywania codziennych czynności, zaradność, sprawność psychofizyczną, a także podstawowe oraz specjalistyczne umiejętności zawodowe. Terapię w warsztacie realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, zawierającego informacje dotyczące osoby z niepełnosprawnością, planowanych działań wobec uczestnika i spodziewanych efektów tych działań. Caritas diecezjalne w Polsce prowadzą ponad 60 placówek WTZ, w których podopieczni znajdują specjalistyczną pomoc i wsparcie, dzięki czemu są bardziej aktywni w życiu zawodowym i społecznym.