W dniach 17-19 kwietnia 2024 odbyły się spotkania koordynatorów CPMiU Caritas dwóch projektów pomocowych dla migrantów i uchodźców.
W dniach 18-19 kwietnia 2024 w Budach Głogowskich obok Rzeszowa odbywało się kwartalne spotkanie koordynatorów Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas współpracujących z UNHCR w ramach projektu „Inicjatywa społeczna na rzecz wsparcia integracyjnego w Polsce dla uchodźców dotkniętych konfliktem”. Na spotkaniu podsumowaliśmy raporty kwartalne – merytoryczne i finansowe oraz omówiliśmy kolejne działania programowe, w szczególności zakres funkcjonowania działań z aktywizacji zawodowej w projekcie. Dzięki tej współpracy możemy kontynuować pomoc najbardziej potrzebującej grupie uchodźców i migrantów na terenie całego kraju.
Spotkanie poprzedziło szkolenie La Strada dotyczące tematyki przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz warsztaty z pozyskiwania funduszy europejskich na nowe projekty w ramach kwartalnego spotkania koordynatorów projektu „Emergency Appeal – Caritas w Polsce na rzecz osób dotkniętych konfliktem w Ukrainie” w dniach 17-18 kwietnia 2024.
Szkolenie z La Strada dotyczyło przeciwdziałania handlowi ludźmi – w części teoretycznej mówiliśmy o zasięgu problematyki handlu ludźmi i konieczności uwrażliwienia pracowników Centrów na to zjawisko. W części warsztatowej analizowaliśmy i diagnozowaliśmy poszczególne przypadki ofiar handlu w odniesieniu do poszczególnych wskaźników – przymusu, zależności i oszustwa. Pracownicy Centrów wyposażeni są w narzędzia służące ocenie sytuacji i uwrażliwieni na to zjawisko, będąc jednocześnie zaznajomionymi z procedurami postępowania i współpracy ze strażą graniczną i fundacją La Strada przy kwalifikowaniu potencjalnych beneficjentów do uzyskania dalszej pomocy.
Szkolenie z FAMI miało na celu przygotować Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom na wnioskowanie o fundusze europejskie. Skupiliśmy się na wytycznych tworzenia Centrum Integracji Cudzoziemców w oparciu o wytyczne unijne, perspektywach wejścia w konsorcjum, zasad selekcji i aspektów, które mogą zwiększyć skuteczność składanych wniosków aplikacyjnych.