Tydzień Laudato Si to inicjatywa upamiętniająca encyklikę Papieża Franciszka i zaproszenie do wcielenia jej przesłania w życie. To czas na refleksję nad tym, gdzie mieszkamy, jak żyjemy, nad naszą relacją z naturą, środowiskiem i podjęcie praktycznych działań na rzecz ochrony planety.
Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Tygodnia Laudato Si jest: Razem budujmy nadzieję dla Ziemi. Papież Franciszek zachęca nas do refleksji nad sobą, wskazuje, że aby zmiany na świecie w obliczu kryzysu klimatycznego i ekologicznego były możliwe, należy zacząć od tych najmniejszych, w naszym życiu i sposobie myślenia.
Centralne obchody
W tym roku centralne obchody Tygodnia odbędą się w Olsztynie u Franciszkanów w parafii Chrystusa Króla. Rozpoczną się 19 maja koncertem Kazimierskiej Orkiestry Dziadowskiej, a zakończą rajdem rowerowym dla najmłodszych i najstarszych, 26 maja.
W programie Tygodnia Laudato Si, od 19 do 26 maja, znajdą się m.in.: wspólne, otwarte śniadania, warsztaty ekologiczne Zielonej Ambasady Laudato Si, warsztaty renowacji mebli, lasoterapia, ogród sztuki i malowanie w plenerze oraz majowe eko-katechezy.
Tydzień Laudato Si – jak się włączyć?
Istnieje wiele sposobów na świętowanie. Lokalne parafie i społeczności organizują różnorodne wydarzenia, które są doskonałą okazją do zgłębienia „zielonej encykliki” Papieża Franciszka i sposobów na działanie na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Tydzień Laudato Si to również czas na refleksję nad własnym stylem życia i wprowadzenie zmian przyjaznych planecie. Może to oznaczać oszczędzanie energii, recykling, kompostowanie, czy też rzadsze korzystanie z samochodu.
Modlitwa stanowi ważną część tego czasu. Można modlić się o Ziemię, o siłę do działania na rzecz jej ochrony, a także za tych, których kryzys klimatyczny dotyka najbardziej.
Istotne jest również dzielenie się przesłaniem Laudato Si z innymi. Można rozmawiać o encyklice z bliskimi, udostępniać posty w mediach społecznościowych lub pisać listy do polityków.
Każdy z nas może coś zdziałać dla ochrony naszego wspólnego domu. Razem możemy wiele zmienić!
Więcej informacji na stronie.
Projekt Caritas Laudato si’
Troska o środowisko i nasz wspólny dom jest dziś konieczna. To temat, który musi zostać podjęty również w Kościele. Projekt Caritas Laudato Si jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Widzimy, że nasz świat zalewa plastik, konsumujemy coraz częściej bez umiaru, a zmiany klimatyczne można zauważyć w naszej codzienności. Mamy znaczący wpływ na środowisko, a ono na nas – świeże powietrze, zdrowe plony, czysta woda. To wszystko jest nam do życia potrzebne. Chcemy dotrzeć do ludzi i sprawić, by w ich codzienności ekologia stała się ważna; budować wspólnoty, które będą oddolnie zmieniały rzeczywistość. Działamy w 12 diecezjach, animatorem krajowym jest br. Cordian Szwarc OFM. Robimy ogólnopolską kampanię na rzecz ekologii integralnej.