3 czerwca, Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas w Warszawie wypełnił tłum odwiedzających. Lokalne Targi Pracy przyciągnęły zainteresowanych zmianą zawodową. Uczestnicy, mogli skorzystać z szerokiej gamy ofert pracy i nawiązać bezpośrednie kontakty z potencjalnymi pracodawcami.
Odwiedzający mieli okazję spotkać się z przedstawicielami ponad 20 firm z rozmaitych firm i branż. Wzięli również udział w warsztatach i prelekcjach dotyczących nowych możliwości na rynku pracy. Odkryli sposoby na poszerzenie kwalifikacji i wykorzystywania własnego potencjału, a także wzięli udział w rozmowach kwalifikacyjnych na miejscu.
W naszym Centrum Pomocy obszar pracy jest jednym z najważniejszych sfer integracji!
– Na miejscu jesteśmy w stanie stworzyć CV dla osób poszukujących pracy, dodajemy ich do grup poszukiwania pracy na FB czy kierujemy do urzedu pracy. Wysyłamy też na kursy zawodowe, kursy zmiany kwalifikacji, żeby mogli poczuć się pewniej na rynku pracy – wyjaśnia Volodymyr Lykhota , specjalista ds. rynku pracy w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.
Szukanie pracy to też praca!
Targi pracy są niezwykle ważnym narzędziem zarówno dla osób poszukujących pracy, jak i dla firm otwartych na nowe talenty. Rynek pracy się zmienia – w tej chwili poszerzanie kwalifikacji lub zmiana zawodu dotyczy coraz większej części społeczeństwa, niezależnie od wieku, wykształcenia i stażu. Jednocześnie, wymaga też otwartości i zaangażowania migrantów i uchodźców – Szukanie pracy to też praca! – mówi Aneta Wierzbicka koordynatorka Targów. – Należy o tym pamiętać. Wymaga motywacji i działania. Cieszę się, że możemy pomóc poszukującym pracy lub zmiany zawodowej. W Caritas kierujemy się zasadami mądrej pomocy i Targi Pracy, w tym kontekście, są takim działaniem, wsparciem naszych beneficjentów w długofalowych zmianach.
Z uwagi na zmieniający się rynek, warto być na bieżąco w ofertach i oczekiwaniach pracodawcy. – Przyszłyśmy z koleżanką w poszukiwaniu czegoś nowego. Ja pracuję w handlu, ona skończyła kurs języka polskiego w Centrum Pomocy i może już teraz poszukać ciekawszej pracy. Obydwie mogłyśmy znaleźć tu coś dla siebie – mówi uczestniczka Targów. – Dużo dało mi porozmawianie bezpośrednio z pracodawcą i lepsze poznanie wymagań. Mogłam zadać pytania, a to znaczna różnica i pomoc w decyzji czy wysłać CV – dodała zainteresowana ofertami inna odwiedzająca targi.
Do dyspozycji byli także doradcy zawodowi Caritas Polska, z którymi konsultacje są nieocenionym elementem w procesie zmian zawodowych dla uchodźców często stających w sytuacji dokształcenia lub przebranżowienia. – Byłem na takich targach pierwszy raz. Po rozmowie z doradcą Caritas, zobaczyłem, że mogę pracować w zupełnie innej branży niż w tej, w której jestem – mówi uczestnik Targów, inżynier pracujący 30 lat w zawodzie w Ukrainie.
Integracja społeczna uchodźców – krok po kroku
Targi pracy odgrywają istotną rolę w procesie integracji społecznej uchodźców. Dają im one nie tylko szansę na znalezienie pracy, ale i nawiązanie nowych wartościowych kontaktów na szczeblu zawodowym i społecznym. – Cieszymy się, że udało nam się pomóc tak wielu osobom w znalezieniu motywacji do zmian, poszerzenia wiedzy i mam nadzieję – w znalezieniu pracy. – podsumowuje Aneta Wierzbicka.
Caritas Polska dziękuje wszystkim wystawcom, instytucjom, partnerom za udział w Lokalnych Targach Pracy, a także zaangażowanym osobom i wszystkim poszukującym pracy, którzy podjęli wyzwanie podjęcia pracy… a w szczególności:
Praca to ważny krok na drodze do ich usamodzielniania, budowania poczucia własnej wartości i niezależności finansowej.