W dniach 3 i 4 czerwca gościliśmy delegację z Linz złożoną z pracowników centrum pomocy migrantom i uchodźcom, którzy przyjechali, aby wymienić się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami w zakresie wsparcia dla uchodźców, głównie z Ukrainy.
Podczas wizyty omówiliśmy różnorodne działania podejmowane przez Caritas Polska, koncentrując się na najskuteczniejszych metodach pomocy migrantom i uchodźcom.
Sieć Centrów
Caritas Polska jest koordynatorem sieci 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Polsce.
„Ponad dwa lata funkcjonowania centrów pozwoliło nam zebrać doświadczenie, którym możemy i warto sie podzielić” – powiedziała podczas rozpoczęcia spotkania Małgorzata Jarosz-Jarszewska – Zastępca Dyrektora Caritas Polska, która przywitała gości i przedstawiła uczestników spotkania. Caritas Polska i Caritas diecezjalne utworzyły 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Centra zapewniają uchodźcom bezpłatną pomoc socjalną i psychologiczną, kursy języka polskiego, pośrednictwo pracy, porady prawne, tłumaczenia dokumentów czy miejsca zabaw i edukacji dla dzieci oraz integracji dla rodzin i seniorów. Docierają także do osób wykluczonych – ekonomicznie, zdrowotnie i komunikacyjnie dzięki zespołom mobilnym. Z pomocy Centrów w całej Polsce skorzystało dotychczas ponad 102 000 osób. Caritas codziennie odpowiada na potrzeby uchodźców, wspierając ich proces integracji i odnalezienia się w nowych warunkach.
Wymiana doświadczeń
Gospodarzami wizyty byli – Michał Korzeniowski – kierownik Działu Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz Paulina Babis – koordynator projektu UNHCR, na co dzień liderzy prowadzonych od dwóch lat projektów.
W pierwszej części spotkania poszczególni koordynatorzy projektów i szefowie zespołów zaprezentowali obszary swoich działań oraz omówili je od strony merytorycznej przedstawiając najciekawsze wnioski oraz wskazując mocne i słabe strony przyjętych rozwiązań. Wśród zaprezentowanych obszarów były:
- opieka/działania z dziećmi (Joanna Błoniarz),
- aspekty bezpieczeństwa i ochrony beneficjentów – safeguarding / protection) (Aleksandra Szoć i Agata Niemyjska),
- problematyka doradztwa zawodowego i zatrudnienia (Aneta Wierzbicka),
- pomoc psychologiczna (Ivanka Nyhznyk),
- monitorowanie i ewaluacja projektów – MEAL (Bartek Karasiewicz i Małgorzata Milczarczyk),
- komunikacja projektów i realizacja kampanii (Magdalena Masiak).
W drugiej części spotkania goście zaprezentowali swoje działania i zadali pytania, na które chcieliby w dyskusji poszukać wspólnie z Caritas Polska rozwiązań.
Realizacja w terenie
Bardzo ciekawą częścią dla wszystkich uczestników spotkania były prezentacje trzech wybranych CPMiU w Polsce, które pokazały różnorodność w sposobach realizacji tych samych celów:
- Caritas Diecezji Białostockiej – Urszula Wardzińska, koordynator CPMiU w Białymstoku
- Caritas Archidiecezji Gdańskiej – Katarzyna Kownacka-Nowaczek, koordynator CPMiU w Gdańsku
- Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej – Anna Sikorska, koordynator CPMiU w Zamościu
Następnego dnia goście mogli zobaczyć pracę jednego z Centrów na żywo, odwiedzając Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie przy ul.Towarowej 25A, po którym oprowadzila uczestnikó spotkania Renata Makuch – kierownik CPMiU w Warszawie.
Gościom mimo napiętego grafiku udało się zobaczyć wieczorem Starówkę w Warszawie i miło spędzić wspólnie czas podczas kolacji.
Wymiana ta była niezwykle wartościowa, pozwalając obu stronom na poznanie swoich doświadczeń, rozwiązań i dobrych praktyk.
Wspólnie przeanalizowaliśmy nasze programy i inicjatywy, dzieląc się sukcesami oraz wyzwaniami, z jakimi się spotykamy. Ta wizyta nie tylko zacieśniła nasze relacje z Caritas Oberösterreich, ale również wzbogaciła naszą wiedzę i umiejętności, co w przyszłości pozwoli nam jeszcze lepiej służyć tym, którzy potrzebują naszej pomocy.