10 września 2024 roku odbyła się konferencja w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otwierająca oficjalnie Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową na lata 2021-2027, który oferuje wsparcie dla osób w trudnej sytuacji życiowej.
To wymierna pomoc w postaci paczek z różnymi artykułami spożywczymi lub posiłków, a także możliwość udziału w działaniach towarzyszących, sprzyjających integracji i włączeniu społecznemu odbiorców pomocy żywnościowej. Są to działania o różnej tematyce i formach, oferowane odbiorcom pomocy żywnościowej – m.in. warsztaty, doradztwo, trening umiejętności społecznych, wsparcie psychologiczne, prawne, których celem jest zwiększenie samodzielności i przezwyciężenie trudności.
Dodatkowym wsparciem dla osób potrzebujących jest również żywność z darowizn ratowana przed zmarnowaniem.
Konferencję otworzyła Pani Katarzyna Nowakowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej. Gościem specjalnym konferencji był przedstawiciel Komisji Europejskiej Pan Christoph Nerlich, kierujący Działem ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego.
Specjalnymi uczestnikami konferencji byli Pan Leszek Iwaniuk, Z-ca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wraz z Panią Magdaleną Kostruba, Dyrektorem Departamentu Wspierania Konsumpcji KOWR i Z-cą Dyrektora Panem Pawłem Truszkowskim.
Realizację dystrybucji żywności oraz działań towarzyszących w ramach tego programu Caritas i inne organizacje partnerskie rozpoczęły już w czerwcu. Oficjalne otwarcie programu nastąpiło podczas konferencji! 🙂
Z ramienia Caritas Polska obecni byli Zastępca Dyrektora Caritas Polska Pani Małgorzata Jarosz-Jarszewska oraz Ogólnopolscy Koordynatorzy Programu z ramienia Caritas Polska – Pani Żaneta Żebrowska-Rosa i Pan Bartłomiej Kulisz.
W ramach trzech paneli dyskusyjnych ze strony Caritas zasiedli Koordynatorzy Regionalni Caritas – Pani Katarzyna Wlazło-Wiśniewska przedstawiciel Diecezji Warszawsko-Praskiej, Pani Ewa Hodana przedstawiciel Diecezji Toruńskiej oraz Pan Grzegorz Giercuszkiewicz przedstawiciel Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
W ramach paneli dyskusyjnych omawiane były doświadczenia z wdrażania Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa na lata 2014-2020, dystrybucja żywności z darowizn oraz plany na przyszłość w ramach realizacji FEPŻ.
Pan Grzegorz Giercuszkiewicz przedstawiciel Diecezji Bielsko-Żywieckiej mówił o realizowanych warsztatach i o ich ogromnym wpływie na włączenie społeczne beneficjentów FEPŻ. Wzorcowymi działaniami towarzyszącymi realizowanymi przez Caritas są takie działania, które oprócz podkreślenia znaczenia nie marnowania żywności wpływają na zmianę i poprawę zdrowia psychicznego uczestników działań oraz te które wzmacniają więzi rodzinne beneficjentów. Caritas prowadzi bardzo szeroki wachlarz działań towarzyszących. Podczas panelu Pan Grzegorz Giercuszkiewicz omówił dwa przykładowe warsztaty tj. „Komunikacja i rozwiązywanie konfliktów w rodzinie” oraz „Pozytywną jesień życia – o kondycji psychicznej seniora”. Realizacja tych działań miała ogromny wpływ na włączenie społeczne seniorów oraz całych rodzin – beneficjentów Programu.
Pani Katarzyna Wlazło-Wiśniewska przedstawicielka Diecezji Warszawsko-Praskiej, która uczestniczyła w panelu dotyczącym dystrybucji żywności z darowizn podkreśliła, że Caritas od wielu lat realizuje Program Spiżarnia Caritas. W ramach, którego żywność odbierana ze sklepów trafia zarówno do beneficjentów programu jaki i osób potrzebujących nie kwalifikujących się do programu ze względu na obowiązujące kryteria dochodowe. Omówiła realizację dystrybucji żywności z darowizn i podkreśliła znaczenie produktów z darowizn, które są udostępniane beneficjentom FEPŻ.
Pani Ewa Hodana przedstawicielka Diecezji Toruńskiej mówiła o wyzwaniach i propozycjach na ulepszenie realizacji Programu. Bardzo ważne dla Caritas jest zwrócenie uwagi na osoby z niepełnosprawnościami, rencistów i seniorów. Osoby starsze odbierające pomoc żywnościową często dzięki wyjściu z domu po odbiór żywności włączają się społecznie, spotkają się i często dopiero wtedy mogą z kimś porozmawiać.
Caritas Polska jako wieloletni partner w ramach Programu PEAD, FEAD a teraz FEPŻ będzie dalej działać na rzecz osób potrzebujących, prowadzić dystrybucję żywności oraz działań towarzyszących i wspierać osoby wymagające wsparcia dzięki realizacji Podprogramu 2023 i 2024.