Liczę na współpracę. Tylko wspólnie możemy skutecznie odpowiadać na potrzeby społeczne – mówił ks. Janusz Majda, nowy dyrektor Caritas Polska, otwierając zgromadzenie dyrektorów Caritas z całej Polski. Odbyło się ono w warszawskiej siedzibie Caritas Polska w dniach 27-28 listopada.
Skutki powodzi i wsparcie dla poszkodowanych
Jednym z kluczowych tematów zgromadzenia dyrektorów Caritas było podsumowanie działań związanych z tegorocznym kryzysem powodziowym. Dyskusje pozwoliły nie tylko zebrać wnioski, ale także wypracować wspólne strategie na najbliższe miesiące.
Dyrektorzy Caritas diecezjalnych podkreślili, że sytuacja w regionach zalanych przez wodę wciąż jest bardzo trudna. Wielu mieszkańców nadal zmaga się z konsekwencjami katastrofy – straty materialne, problemy z dostępem do podstawowych usług oraz obciążenia psychiczne wymagają systematycznego wsparcia. Jak zauważono, zima i wysokie koszty energii dodatkowo pogarszają sytuację wielu rodzin. – Musimy być z potrzebującymi nie tylko tu i teraz, ale także w długoterminowej perspektywie. Powodzianie potrzebują naszej obecności przez wiele kolejnych miesięcy – mówili uczestnicy spotkania.
Caritas kontynuuje pomoc na wielu płaszczyznach. W planach na najbliższy czas jest m.in. dystrybucja kart finansowych, które pozwolą poszkodowanym elastycznie pokrywać najpilniejsze wydatki. Równolegle prowadzone będą programy wsparcia psychospołecznego, by pomóc rodzinom w powrocie do normalności. Szczególnym symbolem solidarności będą także wigilie organizowane przez Caritas w regionach dotkniętych powodzią.
Walka z ubóstwem i wykluczeniem
Zgromadzenie podjęło temat wsparcia osób w kryzysie bezdomności, seminarium dla pracowników Caritas działających w obszarze wykluczonych, wsparcia żywnościowego niesionego w Polsce w ramach programu FEPŻ (Fundusz Europejski Program Żywnościowy), podsumowano też pracę rady hospicyjnej Caritas.
Szczególną uwagę poświęcono raportowi na temat ubóstwa w Polsce, opracowanemu w ramach działań Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu. Dane przedstawione w dokumencie są alarmujące – w 2023 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła aż o 47%, osiągając poziom 6,6% populacji (2,5 miliona osób). Niepokojące są dane dotyczące dzieci – skrajne ubóstwo w tej grupie wzrosło z 5,7% do 7,6%, co oznacza, że obecnie w Polsce w skrajnych warunkach żyje ponad 522 tys. dzieci. Treść Raportu publikujemy TUTAJ.
– Ubóstwo w Polsce jest często niewidoczne, dlatego musimy głośno mówić o potrzebach, które dostrzegamy w naszej codziennej pracy. Te dane potwierdzają, że nasze działania na rzecz dzieci, akcje takie jak Tornister Pełen Uśmiechów, działalność jadłodajni czy zbliżające się wsparcie świąteczne są bardzo potrzebne w Polsce – powiedziała Małgorzata Jarosz-Jarszewska, Zastępca Dyrektora Caritas Polska.
Zgromadzenia dyrektorów Caritas są okazją do wymiany doświadczeń, wzmacniania współpracy oraz wspólnego wypracowywania rozwiązań, które pozwalają jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby najbardziej potrzebujących.