1 grudnia, z racji zbliżającego się Adwentu, był dla pracowników Caritas Polska Dniem Skupienia. Dzień ten połączono z uroczystością wprowadzenia relikwii bł. Rodziny Ulmów do kaplicy w siedzibie organizacji w Warszawie.
Caritas Polska to kościelna organizacja charytatywna, dla której w pomaganiu ważny jest także aspekt duchowy, dlatego w ramach formacji duchowej zorganizowano Dzień Skupienia. Jego najważniejszym elementem była msza św., podczas której do kaplicy Caritas Polska uroczyście wprowadzone zostały relikwie bł. Rodziny Ulmów. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski, który w homilii przybliżył historię rodziny Ulmów i podkreślił, że w życiu każdego z nas ważne są momenty, które są sprawdzianem z człowieczeństwa. Wśród księży koncelebrujących uroczystą mszę św. byli: ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska; ks. Marian Midura, opiekun duchowy Caritas; ks. Tomasz Roda, zastępca Dyrektora Caritas Polska; ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej; księża z warszawskich parafii pw. Karola Boromeusza i św. Józefa, a także ks. Radosław Rakowski, proboszcz poznańskiej Parafii Łacina, który tego dnia wygłosił słowo do pracowników Caritas Polska.
— Wprowadzone właśnie relikwie bł. Rodziny Ulmów, to kolejne relikwie znajdujące się w naszej kaplicy. Mamy tu już relikwie św. Józefiny Bakhity, św. brata Alberta Chmielowskiego i bł. Hanny Chrzanowskiej – przypomniał w słowie na zakończenie uroczystości ks. Marcin Iżycki. — Ci wszyscy święci i błogosławieni, to byli prawdziwi ludzie, z krwi i kości, którzy mieli różne okresy w swoim życiu, ale od których można wiele czerpać dla swojego życia. Chciałbym, by byli oni dla Was inspiracją, byście zapoznali się z ich zwykłym życiem, bo do świętości dochodzi się przez codzienność — dodał Dyrektor Caritas Polska.
Uroczystą eucharystię poprzedziły rekolekcje dla pracowników Caritas Polska, które wygłosił wspomniany ks. Radosław Rakowski. Mówił o swojej drodze do kapłaństwa i własnej duchowej formacji oraz o tym, co w życiu i w pracy na rzecz drugiego człowieka jest najważniejsze. Zachęcał także do osobistego spotkania z Panem Bogiem, również poza murami świątyń, które będzie inspirowało do prawdziwych i owocnych spotkań z drugim człowiekiem.