Ok. 650 uczestników liczyła zorganizowana przez Caritas Polska i diecezjalne Caritas XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych, która 9 listopada dotarła na Jasną Górę. – To próba przypomnienia, że oni nie są sami, że trwają we wspólnocie ludzi wierzących, że podobnie jak inni mogą tu przyjechać, by poczuć ciepło domu Matki – powiedział ks. Krzysztof Sroka, wicedyrektor Caritas Polska.
Schronisko Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Żytniej to duża placówka – przebywa w niej ok. 160 osób. Dla jednych jest chwilowym przystankiem, pomaga szybko wyjść z życiowego zakrętu; inni zatrzymują się tutaj na dłużej. Pani Magdalena mieszka tu 2,5 roku, z własnego domu musiała uciekać przed przemocą. Mieszkając w schronisku Caritas pokonała chorobę nowotworową. Do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze pielgrzymuje jednak, aby pomodlić się w intencji rodziny – ma dwie chore bratanice i chciałaby choć modlitwą przyczynić się do ulżenia im w cierpieniu. W tym roku pojechała do Częstochowy wraz z innymi osobami bezdomnymi już po raz trzeci. Na pytanie o to, co daje jej samej udział w pielgrzymce, odpowiada:
– Przynosi oczyszczenie, spokój ducha. Daje mi siłę do walki o swoje zdrowie.
Wielowymiarowe przeżycie
Wśród pielgrzymów była, jak co roku, Joanna Kaup-Markiewicz, kierowniczka schroniska Caritas Archidiecezji Warszawskiej „Przystań”, organizująca grupy warszawskie, a także Marzena Kamińska, psycholog z tego schroniska, która z wielkim oddaniem, od lat, troszczy się o zdrowie psychiczne przebywających w nim osób. Co roku w pielgrzymce bierze udział ok. 40 osób bezdomnych przebywających w prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej ośrodkach przy ul. Wolskiej i ul. Żytniej.
– Ten wyjazd nie tylko ma dla nich wymiar religijny, duchowy, ale pozwala na wyrwanie się z rzeczywistości schroniska, zobaczenie nowych miejsc. Wiele z tych osób na co dzień nie ma możliwości uczestniczenia w jakichkolwiek wycieczkach, więc jest to też dla nich niesamowita przygoda i ważne przeżycie. Religijny charakter tego przeżycia jest szczególnie istotny, bo wielu spośród nich doświadczyło w swoim życiu poważnych traum, zmaga się z chorobami i to właśnie wiara pomaga im stawiać czoła życiowym trudnościom – wyjaśnia Emilia Wesołowska, pracowniczka socjalna z Ośrodka „Tylko” Caritas Archidiecezji Warszawskiej, gdzie oprócz schroniska dla osób bezdomnych działają także jadłodajnia i łaźnia.
Placówki podobne do warszawskiego ośrodka „Tylko” funkcjonują w całej Polsce. I z całej Polski pochodziły grupy, które wraz z opiekunami z diecezjalnych Caritas przyjechały na Jasną Górę w drugą sobotę listopada.
– Ile jest osób, tyle jest wersji, w których możemy odpowiedzieć na pytanie, co daje im ta pielgrzymka i dlaczego tutaj przychodzą – mówił o uczestnikach pielgrzymki ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. – Niektórzy przyjeżdżają po raz kolejny, bo taka jest potrzeba duchowa człowieka. Choćby nie wiem, co się działo, a u nich te scenariusze są bardzo różne i bardzo dynamiczne. Tutaj się przychodzi, żeby człowiek odnalazł swoją tożsamość. Matka Boża zawsze patrzy na człowieka, i nieważne, jak on wygląda, ale w Jej ocenie zawsze ten człowiek jest piękny, bo samo bycie wyraża piękno człowieka.
Dziękujemy za wsparcie
Gościem tegorocznej pielgrzymki był Lech Dyblik, aktor i pieśniarz, który podzielił się z pielgrzymami świadectwem swojej wiary, swego nawrócenia i wychodzenia z alkoholizmu. Artysta jest ambasadorem akcji Caritas Polska i Straży Miejskiej m.st. Warszawy „Trochę ciepła dla bezdomnego” i chętnie angażuje się w działania wspierające osoby wykluczone.
– Na powitanie powiedział, że jest alkoholikiem niepijącym od 26 lat ale świadomym swojej choroby. Dodał, że żadne terapie nie zmieniły jego życia; one tylko zahamowały picie. Dopiero spowiedź z całego życia pozwoliła mu na prawdziwą zmianę, na inne widzenie siebie, swojej żony i córek. Podsumowując, stwierdził, że nie może nie opowiadać o cudach, jakich Bóg dokonał w jego życiu – relacjonuje wystąpienie aktora Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska, który był z pielgrzymami na Jasnej Górze.
Obejrzyj poruszający reportaż z Pielgrzymki, ze świadectwem Lecha Dyblika, przygotowany przez Tygodnik Katolicki Niedziela
Wsparcie znanego artysty było niezwykle ważne dla uczestników pielgrzymki – ze względu na duchowy wymiar przesłania, przekazanego w bardzo wiarygodny i czytelny dla nich sposób. W wymiarze materialnym nieocenione okazało się wsparcie Fundacji Orlen – Dar Serca.
– Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność Fundacji Orlen – Dar Serca za pomoc finansową, przekazaną z myślą o organizacji pielgrzymki. Dzięki tym środkom mogliśmy zapewnić uczestnikom pielgrzymki m.in. bardzo dobry posiłek oraz upominki – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Przed Światowym Dniem Ubogich
Tegoroczna pielgrzymka osób bezdomnych na Jasną Górę odbyła się pod hasłem „Dobry jest Pan dla ufnych, dla duszy, która Go szuka”, będącym cytatem ze starotestamentowej Księgi Lamentacji. Stanowiła swoiste przygotowanie do przypadającego w tym roku 17 listopada Światowego Dnia Ubogich, który będzie obchodzony po raz trzeci. „Doszliśmy do momentu, w którym planuje się zrealizowanie wrogiej architektury, czyli takiego ukształtowania ulic, które pozwoli na pozbycie się biednych z tych ostatnich miejsc, jakie ich przyjmują. Przemieszczają się oni z jednego końca miasta na drugi, mając nadzieję na otrzymanie pracy, domu, uczucia… Każda ewentualna możliwość zaoferowana im staje się błyskiem światła” – napisał papież Franciszek w swoim orędziu na ten dzień.
Mat.: inf. wł., Biuro Prasowe Jasnej Góry, fot. Janusz Sukiennik