Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi na los osób starszych, uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby seniorów oraz ich wsparcie dzięki datkom zbieranym do skarbonek i przekazywanym wpłatom. W Środę Popielcową w wielu szkołach i parafiach została zainaugurowana zbiórka do papierowych skarbonek, których w tym roku będzie ponad 650 tys.
Jałmużna Wielkopostna jest akcją prowadzoną w duchu solidarności międzypokoleniowej. Liczny udział młodych wolontariuszy stał się jej znakiem rozpoznawczym.
– Ta akcja ma dwa aspekty. Jednym z nich jest konkretna, wymierna pomoc, trafiająca do seniorów za pośrednictwem parafialnych zespołów Caritas oraz szkolnych kół Caritas. Drugi, równie ważny, to uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób starszych, często samotnych i chorych; zachęcenie najmłodszych do tego, aby dzielili się z seniorami tym, co mają, a przede wszystkim swoim czasem – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Ten udział najmłodszych w zbiórce wiąże się dla nich z ofiarnością – poświęcają swój czas, nierzadko sami przekazują drobne datki, rezygnując z jakiejś codziennej przyjemności. Ma to swój wymiar religijny, duchowy – jałmużna jako znak miłosierdzia – i wpisuje się w charakter Wielkiego Postu, okresu wyrzeczeń, które mają przecież głęboki, ewangeliczny sens – dodaje ks. Iżycki.
Od 15 lat akcja ma ekumeniczny charakter. Caritas prowadzi ją wspólnie z partnerami z innych kościołów chrześcijańskich: Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. W Kościele prawosławnym jest znana jako Ofiara Wielkopostna, a w Kościołach ewangelickich jako Skarbonka Diakonijna.
Inauguracja tegorocznej edycji Jałmużny Wielkopostnej odbyła się 26 lutego w Centrum Luterańskim w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji charytatywnych poszczególnych kościołów organizujących akcję oraz dzieci z chóru szkolnego Quasi Angeli.
– Ta akcja nie ma charakteru centralnego, wszystkie ofiary pozostają w parafiach, aby to właśnie parafie, parafialne zespoły Caritas i szkolne koła Caritas mogły udzielić osobom starszym pomocy materialnej – podkreślił Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska, który zwrócił uwagę także na pozamaterialny wymiar Jałmużny Wielkopostnej. – Chodzi przede wszystkim o to, aby młodych ludzi uwrażliwić na potrzeby seniorów, którzy są blisko nich, czasem może mieszkają obok; o budowanie w młodzieży empatii wobec seniorów – tłumaczył Jarosław Bittel. Zgodził się z nim ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Eleos Kościoła Prawosławnego.
– Ważne, abyśmy potrafili oddać drugiemu człowiekowi, a przez niego Panu Bogu, kawałek siebie, licząc na to, że Bóg, przez tę drugą osobę, też odda nam trochę swojej miłości, wybaczenia, błogosławieństwa – dodał.
Wanda Falk, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, podkreśliła, że korzyści z akcji płyną także od obdarowanych do obdarowujących.
– Seniorzy przekazują swoje życiowe doświadczenia młodym – po to, aby mogli oni uniknąć trudnych sytuacji i przejść przez życie z godnością – przypomniała.
Zachęcamy do wsparcia seniorów poprzez udział w akcji – oprócz datków do skarbonek, które zostaną przeznaczone na wsparcie seniorów w diecezjach, można również przekazywać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Jałmużna Wielkopostna” – środki te posłużą realizacji programów senioralnych Caritas Polska.