Caritas Polska wzięła udział w edukacyjnym projekcie przeznaczonym dla osób ewakuowanych z Afganistanu po przejęciu w nim władzy przez talibów. Projekt, zainicjowany i prowadzony przez studentów i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego, ma na celu przygotowanie młodych Afgańczyków do rekrutacji na studia w Polsce i ich integrację w naszym kraju.
Do udziału w projekcie została zakwalifikowana grupa 26 młodych ludzi mieszkających obecnie m.in. w Warszawie i w ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych poza Warszawą. Większość z nich to afgańscy studenci, choć są wśród nich również maturzyści i absolwenci, którzy mają szanse na studia doktoranckie.
W ramach Inicjatywy „Roku Zero” młodzież uczy się języka polskiego, doskonali swój angielski, zdobywa umiejętności niezbędne na rynku pracy, poznaje polską kulturę, bierze udział w wycieczkach i warsztatach poświęconych m.in. formalnym zagadnieniom związanym ze studiowaniem w Polsce. Jeden z takich warsztatowych wyjazdów wsparła Caritas Polska, finansując noclegi i wyżywienie dla ich uczestników.
– Budująca jest aktywność tych młodych ludzi, ich sprawczość, to jak bardzo chcą się uczyć. Widać, że korzystając z pomocy będą w stanie zadbać o swoją przyszłość. Z drugiej strony poruszające było, kiedy opowiadali o swoim kraju, który musieli opuścić, o swoich domach – opowiada Grzegorz Kowalczuk z Caritas Polska, który wraz z uczestnikami projektu brał udział w jednym z wyjazdów. Jak dodaje, afgańska młodzież nawiązała dzięki projektowi wartościowe relacje z polskimi rówieśnikami. Swoją najbliższą przyszłość wielu młodych Afgańczyków ewakuowanych do Polski wiąże z naszym krajem. Ich dalsze losy będą w dużej mierze zależały od rozwoju sytuacji w Afganistanie.