Szopki, choinki, aniołki, ikony… Rękodzieło podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas tradycyjnie stało się przedmiotem charytatywnych kiermaszów przedświątecznych, które zorganizowano dla pracowników Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Poczty Polskiej.
To już kolejna edycja kiermaszów WTZ, który co roku odbywają się przed świętami Bożego Narodzenia. Podczas wydarzenia pracownicy PWPW i Poczty Polskiej mogą kupić rękodzieło podopiecznych WTZ prowadzonych przez Caritas diecezjalne, wykonane w pracowniach podczas zajęć terapeutycznych: choinki, stroiki, aniołki, bombki, renifery, skrzaty, ikony, szopki i wiele, wiele innych. Dochód z kiermaszów przeznaczony zostanie na szeroko rozumianą integrację i aktywizację społeczną, a także rehabilitację podopiecznych WTZ.
Kiermasz dla pracowników Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
Pierwszy z corocznych kiermaszów odbył się 12 grudnia br. w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Przedmiotem kiermaszu było rękodzieło podopiecznych placówek WTZ prowadzonych przez diecezjalne Caritas:
- WTZ w Urzeczu (Caritas Diecezji Łowickiej)
- WTZ w Skórcu (Caritas Diecezji Siedleckiej)
- WTZ w Siedlcach (Caritas Diecezji Siedleckiej)
- WTZ w Białej Podlaskiej (Caritas Diecezji Siedleckiej)
- WTZ w Sokołowie Podlaskim (Caritas Diecezji Drohiczyńskiej)
- WTZ w Kisielanach (Caritas Diecezji Siedleckiej).
W spotkaniu udział wzięli Mira Czepulonis, koordynator ds. programów społecznych obszaru krajowego Caritas Polska, i Piotr Wojcieszek, wiceprezes PWPW.
— Spotykamy się już po raz dziesiąty, więc nie witam Państwa jako gości, ale jako gospodarzy. Dziękuję, że jesteście z nami i że nasi pracownicy mogą pomagać dzięki wam pomagać innym – powiedział zwracając się do przedstawicieli Caritas Polska wiceprezes PWPW Piotr Wojcieszek.
Za zaproszenie i zorganizowanie kiermaszu podziękowała Mira Czepulonis: — Jestem zachwycona pracą artystów. To są dzieła rąk ludzkich, to nie są produkty, które przyjechały z fabryki, tylko czyjeś serce włożone w przygotowanie tych pięknych rzeczy, które na pewno bardzo ozdobią państwa domy i wniosą dużo ciepła. Serdecznie zachęcam do zakupów.
…i dla pracowników Poczty Polskiej
Dwa dni później, 14 grudnia odbył się drugi kiermasz zorganizowany w siedzibie głównej Poczty Polskiej. Przedmiotem kiermaszu były wyroby artystyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas w Polsce:
- WTZ w Urzeczu (Caritas Diecezji Łowickiej)
- WTZ w Skórcu (Caritas Diecezji Siedleckiej)
- WTZ w Siedlcach (Caritas Diecezji Siedleckiej)
- WTZ w Sokołowie Podlaskim (Caritas Diecezji Drohiczyńskiej).
W spotkaniu udział wzięli: ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska; Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej; oraz Maciej Biernat i Wiesław Włodek, wiceprezesi Poczty Polskiej.
— Współpraca Poczty Polskiej z Caritas jest wielowymiarowa. To dobry moment żeby na ręce Księdza Dyrektora złożyć podziękowanie za tę współpracę, która trwa już wiele lat — powitał gości prezes Falkowski. — Głęboko wierzę w to, że ta współpraca będzie trwać jeszcze wiele, wiele lat, a patrząc na historię Caritas i naszej firmy, tak właśnie będzie. Dodam, że ten rok jest szczególny dla Poczty Polskiej, która obchodzi 465 lat istnienia. Dziękuje za tą obecność, za ten czas, który napawa nas w okresie przedświątecznym wiarą, nadzieją, optymizmem — dodał.
Za współpracę i kolejne przyjęcie zaproszenia do zorganizowania kiermaszu WTZ podziękował ks. dr Marcin Iżycki: — Ja również dziękuję za tę współpracę. Życzę Państwu i nam wszystkim pokoju. Pokoju na świecie, przy naszych granicach, pokoju w domach i w naszych sercach. Dziękuję, że mogę być na tym kiermaszu. Opieka nad osobami z niepełnosprawnościami to dla Caritas bardzo ważne zadanie, dlatego zachęcam do kupowania tych rzeczy, a także nabywania świecy Caritas, która jest znakiem obecności nowonarodzonego Chrystusa.
Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ)
To placówka stwarzająca osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia na chronionym lub otwartym rynku pracy. Odbywa się to przy zastosowaniu technik terapii zajęciowej zmierzających do rozwijania umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, zaradności osobistej, sprawności psychofizycznych, a także podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych. Celem warsztatu są
- aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
- stwarzanie osobom niepełnosprawnym możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
Terapię prowadzoną w warsztacie realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika zawierającego informacje dotyczące osoby niepełnosprawnej, planowanych działań wobec uczestnika, spodziewanych efektów tych działań.