Seniorzy to jedna z grup społecznych, na której potrzeby Caritas Polska zwraca szczególną uwagę. Stanowią oni coraz liczniejszą część społeczeństwa, a ich wyzwania i potrzeby stają się coraz bardziej widoczne. Wiele z tych wyzwań zostało zaprezentowanych w książce: „Poradnik Zaradnego Seniora” wydanej przez wydawnictwo Jedność pod patronatem Caritas Polska.
Starość niesie ze sobą liczne wyzwania, zarówno w sferze fizycznej, emocjonalnej, jak i materialnej. Problemy te dotykają nie tylko seniorów, ale także ich bliskich. Mimo to, późniejszy etap życia oferuje również wyjątkowe możliwości do odkrywania nowych zainteresowań i angażowania się sprawy, na które być może wcześniej nie było czasu lub przestrzeni. „Poradnik zaradnego seniora” udowadnia, że mimo upływu lat możliwe jest prowadzenie życia szczęśliwego, pełnego wewnętrznego spokoju.
Książka autorstwa Anselma Grüna i Hsin-Ju Wu wyodrębnia siedem kluczowych obszarów życia, nad którymi warto się pochylić: Są to: poczucie własnej wartości, dbanie o ciało i opieka medyczna, emocje i obchodzenie się z uczuciami, duchowość i wiara, samorealizacja, sprawy finansowe i spadkowe oraz kwestie ostateczne. W publikacji otrzymujemy również liczne wskazówki i ćwiczenia praktyczne, które mogą pomóc lepiej radzić sobie z postępującym wiekiem.
Wiele aspektów poruszonych w książce pokrywa się z systematycznymi działaniami, które Caritas Polska prowadzi na rzecz wsparcia seniorów. Cotygodniowe spotkania są odpowiedzią na coraz bardziej powszechny problem samotności wśród osób starszych. Inicjatywy takie jak: wyjścia do muzeów, galerii czy wycieczki krajoznawcze zachęcają seniorów do wyjścia z domu i pozostanie aktywnym w społeczeństwie. Organizowane spotkania ze specjalistami, np. prawnikiem pozwalają zdobyć niezbędną wiedzę służącą uporządkowaniu rozmaitych spraw, które wiele osób odkłada na później.
Dodatkowo, we współpracy z Fundacją Stocznia, Caritas Polska organizuje szkolenia z Siłowni Pamięci, czyli treningu umysłu. Program ten odpowiada na rosnącą liczbę chorób neurodegeneracyjnych wśród seniorów. Ćwiczenia angażujące różne obszary i funkcje mózgu mogą poprawić sprawność umysłu lub utrzymać jej aktualny stan, a nawet opóźnić objawy demencji o 5-10 lat.
„Poradnik zaradnego seniora” to doskonałe narzędzie, które pomoże seniorom i ich bliskim zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą starszy wiek, a także odkryć nowe możliwości i radości życia. Książka może pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie relacji międzyludzkich i pozostawia szerokie pole do osobistych refleksji.