Caritas Polska szkoli w Ukrainie
W Brzuchowicach k. Lwowa odbyło się specjalistyczne szkolenie z zakresu interwencji kryzysowej. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu, którego celem jest poprawa jakości i dostępu do opieki psychologicznej dla dzieci i ich rodzin w czterech miastach Ukrainy.
Czytaj więcejLiban i Strefa Gazy: bez pomocy to koniec
Blisko 2000 ofiar i 10000 rannych. To bilans eskalacji konfliktu w Libanie. Caritas Polska przekazała 100 tysięcy euro na pomoc osobom wewnętrznie przesiedlonym w Libanie. Według władz kraju już milion osób zostało poszkodowanych w wyniku działań wojennych.
Czytaj więcejUkraina z pomocą dla powodzian
– Nie można być aż tak biednym, żeby się nie podzielić – mówi Witalij Skomarowski, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich w Ukrainie. W najbliższą niedzielę w Ukrainie odbędzie się zbiórka dla powodzian, którą kościół katolicki ogłosił wspólnie z Caritas Spes.
Czytaj więcej10 lat zapomnianej wojny. Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna razem dla Jemenu!
Aisha ma 10 lat, czyli tyle, ile trwa wojna w Jemenie. Tak jak wiele jemeńskich dzieci, nie zna innej rzeczywistości. Mieszkańców Jemenu od 2019 roku wspierają Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna, niosąc pomoc żywnościową i medyczną. Dziś po raz kolejny jednoczą się, aby zwrócić uwagę na najbardziej zapomniany konflikt na świecie.
Czytaj więcejUkraina: Ponad 5 mln zł na pomoc psychologiczną
Co czwarty mieszkaniec Ukrainy cierpi z powodu złej kondycji psychicznej. Caritas Polska wychodzi naprzeciw potrzebom kraju zmagającego się z wojną i rozpoczyna blisko dwuletni program polepszenia dobrostanu psychicznego obywateli. Wartość pomocy to ponad 5 milionów złotych. Projekt współfinansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Ukraina doświadcza najszybszego, przymusowego przemieszczania się ludności od czasów II wojny światowej. Do tej pory konflikt spowodował przesiedlenie około jednej trzeciej ludności kraju. Około 3,7 miliona osób zostało wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie i prawie 6,5 miliona uchodźców rozsianych po całej Europie. Ma to wpływ na kondycję psychiczną mieszkańców tego kraju. Badania przeprowadzone […]
Czytaj więcejTransport dla Szpitala w Iwano-Frankiwsku
W uroczystość Wniebowzięcia NMP dotarł do Szpitala Psychiatrycznego przy ul. Medycznej 15 w Iwano-Frankiwsku 17-tonowy transport pomocowy zorganizowany przez Caritas Diecezji Opolskiej. Łóżka szpitalne i polowe, sprzęt rehabilitacyjny, materiały opatrunkowe i higieniczne, materace dla chorych, bielizna, śpiwory i sprzęt AGD stanowiły główną zawartość ładunku. Jego wartość wyniosła 150 tysięcy złotych. Pierwszy w tym roku transport humanitarny Caritas jest dowodem na to, że diecezja opolska pamięta o Ukrainie. Równocześnie transport jest apelem, abyśmy jako społeczeństwo nie zapominali o naszym wschodnim sąsiedzie. Znużenie, przyzwyczajenie a jeszcze bardziej obojętność na tragedię Ukrainy, oddalają zakończenie rosyjskiej agresji – powiedział dyr. Caritas Diecezji Opolskiej ks. Arnold […]
Czytaj więcejWenezuela na zakręcie historii. Caritas Polska z kolejną pomocą
Co dalej z Wenezuelą? Po wyborach prezydenckich panuje chaos. W wyniku protestów, aresztowano blisko 2000 uczestników demonstracji, 20 osób zostało zabitych a około 90 rannych. Wenezuela pogrążona w głębokim kryzysie gospodarczym i migracyjnym (blisko 8 mln opuściło kraj) potrzebuje zmian. Caritas Polska kontynuuje pomoc.
Czytaj więcejKatastrofy, które wstrząsnęły światem: rocznica powodzi w Słowenii i wybuchu w Libanie
Rekordowa kwota 6,5 miliona złotych, pomoc materialna i psychologiczna dla 3116 rodzin. Caritas Polska podsumowuje akcję pomocy dla mieszkańców Słowenii. 4 sierpnia mija pierwsza rocznica największej powodzi w historii tego kraju, która latem 2023 roku zamieniła ulice miast i wsi w rwącą rzekę. Straty wyniosły ponad pół miliarda euro. Dzięki projektowi Caritas Polska możliwy jest remont domów zniszczonych w wyniku powodzi.
Czytaj więcejNapięta sytuacja w Wenezueli. Caritas przy granicy monitoruje potrzeby
Napięta sytuacja w kraju spowodowana protestami na ulicach miast po ogłoszeniu niedzielnych wyników wyborów prezydenckich może spowodować kolejną falę migracji. Caritas Polska od 2020 roku wspiera Wenezuelczyków, niosąc pomoc żywnościową. Dzięki programowi „Paczka dla Wenezueli” pomoc otrzymało ponad 30 tys. osób potrzebujących. W Bogocie, stolicy Kolumbii aktualnie przebywa Nina Mocior – Kierownik Działu Pomocy Humanitarnej i Rozwojowej Caritas Polska, która wspiera realizację programu z lokalnym partnerem Caritas Kolumbia i monitoruje bieżące potrzeby.
Czytaj więcejKijów liczy straty. Caritas Spes gotowa do niesienia pomocy
W stolicy Ukrainy trwa szacowanie strat po ataku na szpital Ochmatdyt. Caritas Spes oferuje pomoc i wsparcie dla jednej z największych, dziecięcych placówek onkologicznych w Ukrainie. W rozmowach z dyrektorem szpitala ustalono szczegóły współpracy.
Czytaj więcej