Wrocław. Rzeka darów dla Ukrainy
Do Lwowa, do Chmielnickiego, do Kamieńca Podolskiego. W Zajezdni Dąbie we Wrocławiu trwa nieustanna praca sztabu kryzysowego archidiecezji wrocławskiej oraz wolontariuszy Caritas, którzy niosą pomoc poszkodowanym wskutek działań wojennych na Ukrainie. Rozładunek i załadunek darów odbywa się nawet nocami.
Wrocław. Klerycy przygotowali salę dla uchodźców
Do Wrocławia przybywa coraz większa liczba uchodźców z Ukrainy. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podejmuje działania, by otoczyć opieką jak największą liczbę potrzebujących. Przy udziale kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, na przyjęcie uchodźców została przygotowana specjalna sala.
Dzieci spod Mariupola pod opieką sandomierskiej Caritas
Od blisko trzech tygodni w jednej z placówek prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej przebywa grupa dzieci ewakuowanych z domu dziecka w okolicach Mariupola. Mali goście zostali bardzo ciepło przyjęci, mogli poznać atrakcje regionu i spotkać się z polską młodzieżą.
Rodzina Rodzinie. W 11. rocznicę wybuchu wojny w Syrii Caritas Polska pamięta i pomaga poszkodowanym
Wojna, której towarzyszy exodus ludności do bezpiecznych krajów ościennych i niepewność życia na obczyźnie – to dziś rzeczywistość uchodźców przybywających do Polski z Ukrainy. Nieco ponad dekadę temu podobny scenariusz rozgrywał się na Bliskim Wschodzie. Konflikty zbrojne mają różne podłoża polityczne, jednak ich efekt zawsze pozostaje ten sam – niewinne ofiary i konieczność pomocy poszkodowanym.
Abp Kupny: pomagając uchodźcom, przeżywamy wielkie narodowe rekolekcje
Podczas spotkania z uchodźcami, którzy zamieszkali w prowadzonym przez archidiecezję wrocławską hotelu Jana Pawła II, abp Józef Kupny zapewnił, że jeśli będą oni czegokolwiek potrzebować, postara się tym potrzebom zaradzić. – Jesteście wśród przyjaciół – zapewnił ksiądz arcybiskup.
Dwa tygodnie pomocy Ukrainie w podsumowaniu Caritas Archidiecezji Krakowskiej
Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęła organizowanie pomocy Ukrainie nazajutrz po rozpoczęciu wojny. Dyżurujemy w biurze Caritas od piątku 25 lutego, nieraz dyżury kończyły się późną nocą. Nawiązaliśmy kontakt z polskim księdzem pracującym we Lwowie, żeby mieć bieżące informacje. Stamtąd dostaliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy.
Wrocław. Wolontariuszom robota pali się w rękach
Szybka i profesjonalna pomoc nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie wolontariuszy. Każdego dnia w całej archidiecezji wrocławskiej setki wolontariuszy przygotowują wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. – Pomoc niesiona jest na różne sposoby. Jedni goszczą uchodźców w swoich domach, inni prowadzą kwesty przy parafiach, sklepach czy w innych miejscach. Wielu wolontariuszy zajmuje się sortowaniem i pakowaniem darów – opowiada Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i archidiecezjalnego sztabu kryzysowego.
Z Wrocławia wyruszył transport do Lwowa
Z hali przy ul. Tramwajowej i z parafii pw. św. Józefa w Żórawinie wyjechały dary, których przekazanie koordynuje Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Transport pobłogosławił bp Jacek Kiciński. Obecny był także konsul Węgier Adam Szesztay, który również przekazał dary dla potrzebujących na Ukrainie.
Wrocław. Konferencja na temat przyjmowania uchodźców
W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się 7 marca konferencja dla osób chcących ugościć lub już goszczących uchodźców z Ukrainy. Była ona poświęcona sprawom bezpieczeństwa, obecnej sytuacji osób goszczących i potencjalnym trudnościom, z jakimi muszą się mierzyć. Zorganizowała ją Caritas Academica Papieskiego Wydziału Teologicznego.
Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i Fundacja PKO na rzecz uchodźców
Do Lwowa został dostarczony transport humanitarny z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Leki i żywność przewieziono trzema busami podarowanymi diecezjalnej Caritas przez Fundację PKO.