MY- WY- ONI Razem czy osobno? Pod takim tytułem 28 listopada odbyło się w Lublinie spotkanie organizacji pozarządowych, zajmujących się wsparciem na rzecz uchodźców. Współorganizatorem wydarzenia był Zespół Interdyscyplinarny ds. Integracji Cudzoziemców działający w ramach programu Indywidualny Plan Działania, dzięki któremu Caritas Polska, MOPR w Lublinie i pięć Caritas diecezjalnych pomagają uchodźcom, którzy znaleźli się w naszym kraju.
Spotkanie miało miejsce w Dzielnicowym Domu Kultury, w lubelskiej dzielnicy Bronowice, i dotyczyło kluczowej analizy sytuacji życiowej uchodźców mieszkających w Lublinie oraz problemów, z jakimi boryka się ta grupa społeczna. Celem spotkania była wymiana doświadczeń organizacji pozarządowych i przedstawicieli lokalnych władz w rozwiązywaniu trudności, a tym samym potwierdzenie współpracy między wszystkimi zainteresowanymi podmiotami.
lublin_ks wieslaw kosickiW spotkaniu nie mogło zabraknąć pracowników Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom działającego przy Caritas Archidiecezji Lubelskiej, która na co dzień udziela kompleksowego wsparcia uchodźcom z lubelszczyzny. Profesjonalna pomoc, jaką gwarantują cudzoziemcom pracownicy Centrum stała się wizytówką Caritas w Lublinie. Od ponad 20 lat nieprzerwanie staramy się, aby migrantom ułatwić integrację z naszą lokalną społecznością – podkreślił ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Uczestnicy spotkania podkreślali również, że dobrze funkcjonujące społeczności lokalne to takie, w których mieszkańcy znają się nawzajem, dobrze się ze sobą czują, rozumieją, wspierają i podejmują wspólne działania. Aby to było możliwe, trzeba wykonać pierwszy krok: spotkać się, porozmawiać, poznać.
Lubelska dzielnica Bronowice to na mapie Lublina miejsce szczególne, między innymi z racji usytuowania tutaj Ośrodka dla Cudzoziemców, który od 1994 roku zapewnia schronienie uchodźcom, a więc osobom, które z obawy przed prześladowaniem ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne lub przynależność do określonej grupy
społecznej musiały opuścić swoje rodzinne strony.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Integracji Cudzoziemców to inicjatywa funkcjonująca w ramach projektu Caritas Polska, która realizuje wspólnie z 5 Caritas diecezjalnymi i MOPR w Lublinie projekt: „Indywidualny Plan Działania – integracja azylantów, cudzoziemców ze statusem i ochroną uzupełniającą poprzez kompleksowe doradztwo i pomoc prawną”. Jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz budżetu państwa.