Pierwsze spotkanie zgromadziło zarówno działających wolontariuszy, jak i chętnych, by nimi zostać. Temat „Jak zacząć pomagać?” omawiano w formule „burzy mózgów”. Dyskusja była bardzo ożywiona, a wniosków tak dużo, że wymagały usystematyzowania i spisania. Uczestnicy starali się wspólnie z dyrektorem Caritas DKK ks. Tomaszem Rodą postawić diagnozę, dlaczego w diecezjalnym wolontariacie wciąż brakuje rąk do pracy. Wśród powodów wymieniali: brak czasu, motywacji i wiedzy, lęki, uprzedzenia, stereotypowe myślenie, niedocenianie samego siebie. Szukano prostych i skutecznych form zachęcenia ludzi do dobroczynności. Ida Soszyńska zaproponowała, by argument braku czasu na dobroczynność przełamać hasłem: „wystarczy godzina w miesiącu”. Godzina jest czymś bardzo konkretnym. I nie przeraża. A jeśli później rozrośnie się do dwóch lub więcej, to świetnie – powiedziała słuchaczka.
Pojawiały się pomysły nowych inicjatyw, sposoby docierania z informacją do szerszego grona odbiorców. Padały nawet gotowe hasła reklamowe. Lepiej jest zasygnalizować, że szukamy kogoś do konkretnego działania niż ogólnie do pomocy. „Jesteś mamą? Pomóż mi, jak nią być”, mogłaby brzmieć zachęta do włączenia się w wolontariat w Domu Samotnej Matki – podpowiedziała Beata Gorkowienko, wolontariuszka Parafialnego Zespołu Caritas w Złocieńcu.
Wolontariusze potrzebują kierunkowskazów: jak pomagać, komu, od czego zacząć – diagnozuje ks. Roda. – To nie jest slogan, że rozmowa to też forma pomocy. Niedawno zadzwoniła do Caritas starsza kobieta z pytaniem, czy nie znalazłby się ktoś, kto raz w tygodniu wypiłby z nią herbatę. To jest jej konkretna potrzeba, którą przecież z łatwością ktoś może zaspokoić. Bez dobrej koordynacji, prześpimy takie okazje. Akademia jest szansą, że tak się nie stanie.
Podczas rozmów pamiętano o duchowym wymiarze chrześcijańskiej pomocy. Spotkanie zakończyło się Koronką do Miłosierdzia Bożego, odmówioną w kaplicy Caritas.
Kolejne szkolenia mają pomóc rozpoznać nie tylko strukturę biedy w diecezji, ale też potencjał wolontariatu. Dobrze jest mieć świadomość swoich ułomności, ale bazować należy na mocnych stronach: to umiem, więc tym mogę się podzielić z drugą osobą – powiedziała psycholog Dagna Kozłowska, która włączyła się w działalność Akademii.
Pierwsze szkolenie Caritas Akademii miało miejsce 17 stycznia. Kolejne odbędą się w soboty – 28 lutego oraz 14 marca w godz. 11-15. w centrali Caritas Diecezji przy ul. Domina 8 w Koszalinie. Zajęcia będą kontynuacją rozpoczętego szkolenia, ale ich forma będzie pozwalała na dołączenie do istniejącej grupy w dowolnym momencie. Szkolenie zakończy się certyfikatem. Organizatorzy czekają na zgłoszenia chętnych. Udział w Akademii jest bezpłatny.
Koordynatorem projektu Caritas Akademia jest ks. Tomasz Roda.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Matejek