Dowiedziałam się tutaj, że żyję w trzech relacjach: z Bogiem, drugim człowiekiem i samą sobą – powiedziała Władysława Lipka z Trzebielina. Wiem, że Bóg kocha nas takimi, jacy jesteśmy. Czuję Jego miłość i dlatego powinnam Go miłować z całego serca, a z tym nie zawsze jest tak dobrze. W zakamarkach serca drzemią jakieś zaszłości, które mimo wielokrotnych rachunków sumienia, pokut, nie przestają nas dręczyć. Dowiedziałam się, że mogę to Bogu oddać i pozwolić Mu, by napełnił je samym dobrem. W drugim człowieku chcę widzieć Boga. Chciałabym także poprawić relację z samą sobą, bo jeśli nie będę umiała szanować i kochać siebie, trudniej będzie mi budować prawidłowe relacje z Bogiem i innymi ludźmi – dodała wolontariuszka.
Taką gruntowną formację dają doroczne rekolekcje wielkopostne dla Parafialnych Zespołów Caritas. Tym razem zgromadziły 65 wolontariuszy w pierwszej turze, która odbyła się od 27 lutego do 1 marca w Ostrowcu k.Wałcza oraz 85 wolontariuszy w turze drugiej (20-22 marca) – w Ośrodku Aniołów Stróżów w Kołobrzegu z udziałem wolontariuszy z Koszalina, Sianowa, Szczecinka, Krajenki, Darłowa, Trzebielina, Jezierzyc, Kępic, Świdwina, Jastrowia, Białogórzyna, Starego Chwalimia, Grzmiącej, Słupska, Gościna, Czaplinka, Piły, Świeszyna, Rusinowa.
Tematem ćwiczeń duchowych było „Przebaczenie jako droga do uzdrowienia życia”. Prowadził je ks. Krzysztof Witwicki, dyrektor Dobrych Mediów. Poznając siebie swoje serce, kochając siebie, mając do siebie szacunek, jestem w stanie dać z siebie więcej innym – tłumaczył wolontariuszom podstawy duchowości.
Oprócz konferencji te same treści można było zaczerpnąć wprost z serca Jezusa Eucharystycznego – podczas modlitwy o uzdrowienie wewnętrzne przed Najświętszym Sakramentem, a także podczas Drogi Krzyżowej, której rozważania również dotyczyły uzdrowienia wnętrza. Ważne jest, byśmy mieli świadomość realnej obecności Chrystusa w sakramentach świętych i Słowie Bożym – zachęcał do głębokiego otwarcia serc ks. Witwicki.
Wśród konkretnych wskazań duchowych uczestnicy rekolekcji mogli znaleźć rady, by panować nad grzechami języka – błogosławić, a nie złorzeczyć. Poruszony też został problem gniewu oraz przebaczenia, a przede wszystkim analizowano fakt, że każdy jest pięknym Bożym dziełem, gotowym do czynienia dobra na wzór Stwórcy.
Tekst: Katarzyna Matejek
Foto: Agnieszka Filipczuk