Czcigodni Księża,
Parafialne Zespoły Caritas oraz Akademickie, Szkolne i Przedszkolne Koła Caritas,
Szanowni Ofiarodawcy i Przyjaciele,
Drodzy Wolontariusze!
Caritas to największa organizacja charytatywna w Polsce. Wielkości nie mierzymy jednak ani majątkiem, ani rozgłosem. Nasze bogactwo stanowią ludzie – pracownicy oraz rzesze wolontariuszy, którzy codziennie z miłością poświęcają swój czas dla innych. W Roku Caritas kwiecień poświęcamy właśnie wolontariatowi. Zapraszamy Wszystkich zaangażowanych w służbę bliźniemu na Święto Caritas, do krakowskich Łagiewnik 18 kwietnia. Spotkajmy się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, by razem na modlitwie i przy wspólnym stole cieszyć się swoją obecnością i dzielić doświadczeniem.
W Parafialnych Zespołach Caritas stale zaangażowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób, które w parafiach pomagają ubogim rodzinom i ludziom starszym. Gdy potrzeba, choćby przy zbiórce żywności, te zespoły poszerzają się o kolejnych wolontariuszy, którzy poświęcają swój wolny czas, aby nikt nie spędził Świąt przy pustym stole. Warto przypomnieć, że w ośmiu przeprowadzonych dotychczas zbiórkach w całej Polsce Caritas zebrała ok. 2 tys. 267 ton żywności dla blisko pół miliona osób, w tym dla rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez diecezjalne Caritas. Wyzwań i problemów nie brakuje, co najlepiej wiedzą pełniący bezinteresowną służbę podczas Wakacyjnej Akcji Caritas czy angażujący się w wielorakie inicjatywy diecezjalne i parafialne. Mniej spektakularny, ale nie mniej ważny jest „cichyˮ wolontariat w hospicjach, domach opieki, świetlicach czy jadłodajniach i schroniskach Caritas. Tu najważniejsza jest bliska obecność. Reagujemy też spontanicznie na sytuacje nagłe, kryzysowe, w których – jak mówi papież Franciszek – trzeba po prostu neutralizować zło, czyli głodnych nakarmić, a rannych opatrzyć nie pytając o religię czy narodowość.
Szczególną rolę pełni wolontariat dzieci i młodzieży, zorganizowany w Przedszkolne, Szkolne i Akademickie Koła Caritas. Najwięcej – blisko 2700 działa Szkolnych Kół. To nasza chluba i fenomen na skalę światową. Niemal codziennie docierają do nas krzepiące wiadomości o kolejnych inicjatywach SKC – w pomysłach na dobro młodzi są niedoścignieni. Oprócz konkretnej pomocy służą też krzewieniu postaw otwartości na innych oraz promocji wolontariatu, który odgrywa w Caritas coraz większą rolę.
Bezinteresowne działania jednostek i grup, wzajemne wsparcie budują i wzmacniają społeczeństwo obywatelskie. Postawy wobec najsłabszych: nienarodzonych, chorych, w podeszłym wieku, uchodźców czy po prostu biednych są miarą społecznego humanizmu, a przypadku wolontariatu Caritas zaangażowanie ma jeszcze charakter apostolski. Sami wolontariusze podkreślają często, że ich wewnętrzna motywacja do niesienia pomocy wynika bezpośrednio z wiary chrześcijańskiej, z ewangelicznego „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych…”.
Trudno oszacować tę pomoc w wymiarze materialnym, a jeszcze trudniej zmierzyć dokonane dobro. Za każdy gest pomocy i wszystkie dzieła składam serdeczne Bóg Zapłać. Niech Bóg błogosławi Waszym wysiłkom!
Ks. dr Marian Subocz
Dyrektor Caritas Polska