[vc_row][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text]
Caritas jest najbardziej rozpoznawalną i najchętniej wspieraną organizacją charytatywną w Polsce – tak mówią niedawne badania opinii społecznej*. Naszą markę zna 58 procent badanych, a chęć wsparcia deklaruje 43 procent. Skąd to zaufanie? W ciągu 25 lat udało się stworzyć strukturę, w której 44 diecezjalne Caritas oraz Caritas Polska świadczą pomoc bodaj we wszystkich obszarach ludzkiej biedy. Dlaczego to robimy? Najprościej byłoby odpowiedzieć – bo lubimy. Lubimy ludzi, cieszy nas każdy odwzajemniony uśmiech, krzepi każde dobro, każda ulga w cierpieniu, do której się przyczyniliśmy.
Najbardziej jednak cieszy, gdy nasza postawa utożsamiana jest z miłosierdziem, czyli czynną miłością bliźniego – motywowaną wiarą w Boga. Miłosierdzie nas wyróżnia i dlatego naszym świętem patronalnym jest Niedziela Miłosierdzia Bożego, ustanowiona przez świętego Jana Pawła II i obchodzona w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. To święto rozpoczyna 71. Tydzień Miłosierdzia, którego celem jest przede wszystkim formacja – budzenie wrażliwości społecznej na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych czy prześladowanych. Organizowane w tym czasie spotkania są okazją do dzielenia się doświadczeniem miłosierdzia czynionym na co dzień, służą też prezentacji naszej pracy i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia. W obchodach uczestniczą Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne. Tegoroczne hasło tygodnia Miłosierdzia brzmi: Caritas dla rodziny. Ten temat, zwłaszcza w kontekście wolontariatu, będzie dominował podczas obchodów.
* Badanie zostało przeprowadzone przez TNS OBOP w dn. 5-10 grudnia 2014 r.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]