Historia naszej organizacji na trwałe jest związana z życiem Kościoła i losami naszej Ojczyzny. Caritas oficjalnie została powołana zaraz po zakończeniu wojny, kiedy to dekretem z 14 września 1945 r. biskup lubelski Marian Fulman powołał do istnienia Diecezjalny Związek Towarzystw Miłosierdzia Chrześcijańskiego Caritas. Była to kontynuacja działalności Towarzystwa Miłosierdzia Chrześcijańskiego im. św. Wincentego, które jeszcze w okresie międzywojennym opiekowało się potrzebującymi pomocy w Lublinie. Nowa organizacja, powstała dekretem ks. biskupa Fulmana, oparta była na bazie statutu Towarzystwa, a na celu miała „zjednoczenie katolickiej dobroczynności na terenie Diecezji, dopomaganie do usprawnienia jej działalności, kierowanie oraz reprezentacja i ochrona interesów” (art. III). Diecezjalny Związek organizował przedszkola dla dzieci z biednych rodzin, kuchnie dla ubogich, internaty dla młodzieży, pomagał osobom chorym i włączał się w akcje ogólnopolskie. Dbał też o formację obecnych i zdobywanie przyszłych dobroczyńców, przez wydawanie miesięcznika pt. „Informator Charytatywny”. Jednak szczególnie ciekawą formą pomocy, której udzielał Diecezjalny Związek było wsparcie studentów lubelskich uczelni. W tzw. „Caritas Academica” nie było podań czy zgłoszeń – potrzebujących zgłaszali tzw. informatorzy, których zadaniem było wyszukiwanie na poszczególnych wydziałach osób najbardziej potrzebujących pomocy. Z pieniędzy otrzymywanych ze Związku, ofiar i składek studenckich, zarząd „Caritas Academica”, starał się organizować potrzebną pomoc.
Nowy początek
Nadszedł rok 1950 i, podobnie jak w całej Polsce, w Lublinie rozwój pomocy potrzebującym został zatrzymany decyzją władz komunistycznych o likwidacji dotychczasowych struktur Caritas. Na wiele lat troska o potrzebujących spoczęła na Wydziale Charytatywnym Kurii Diecezjalnej. Przez 41 lat Caritas nie mogła działać. Do czasu, kiedy to w wyniku ustaleń Okrągłego Stołu udało się reaktywować Caritas jako dobroczynną instytucję Kościoła katolickiego, biskup lubelski Bolesław Pylak, dekretem z 24 maja 1991 r. powołał do istnienia Caritas Diecezji Lubelskiej. Nie był to koniec zmian. W wyniku przeprowadzonego w 1992 r. podziału administracyjnego Kościoła w Polsce diecezja lubelska podniesiona została do rangi archidiecezji i metropolii. Od tego czasu diecezjalna Caritas zmieniła nazwę na Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Od tego czasu, przez ponad dwie dekady, każdego dnia nasza organizacja staje na wysokości zadania, aby otoczyć wsparciem potrzebujących – bez względu na wiek, wyznanie czy pochodzenie. To 25 lat, podczas których wielu wspaniałych księży, księży dyrektorów, pracowników, wolontariuszy, darczyńców, przyjaciół, ale i podopiecznych poświęciło się misji pomagania w imię „Caritas”. Jubileusz to wspaniała okazja, aby im podziękować i otoczyć modlitwą – wyjaśnia ks. Wiesław Kosicki.
Swoją misję pomocy Caritas realizuje poprzez:
- Centrum Pomocy Doraźnej, które każdego dnia udziela pomocy wydając meble, odzież, żywność i leki;
- Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które swoją opieką otacza cudzoziemców;
- Biuro Aktywizacji Zawodowej, które pomaga bezrobotnym;
- Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego;
- Program stypendialny „Skrzydła” , którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży;
- Fundusz Caritas Dzieciom – wyprawki szkolne, dożywianie, rehabilitację i dofinansowanie operacji, wypoczynek letni i zimowy, stypendia dla potrzebujących dzieci.
Codziennie w naszych ośrodkach: Domu Spotkania w Dąbrowicy, Domu Zawierzenia w Firleju oraz
w Centrali udzielamy pomocy wielu osobom potrzebującym wsparcia. Organizujemy kolonie dla dzieci, turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych, szkolenia, warsztaty i rekolekcje.
Pomoc Caritas przejawia się także w działalności formacyjnej.
Trudne wydarzenia, które są przed nami w życiu, czy w naszej działalności przyjmowane są z wiarą, że nawet ze zła Bóg wyprowadzi dobro. To przekłada się na zaufanie do człowieka. Widzimy potrzebującego, a w nim Boga. Codziennie odmawiamy modlitwę Anioł Pański, a raz w miesiącu Mszę Świętą w intencji naszych Darczyńców, przyjaciół, podopiecznych, pracowników i wolontariuszy – wyjaśnia ks. Wiesław.
Przed nami jednak kolejne wyzwanie – ukończenie budowy i uruchomienie Centrum Charytatywnego Caritas. Placówki, która oprócz specjalistycznej pomocy medycznej i opieki dla obłożnie chorych, zapewni wsparcie psychologiczne, rehabilitacyjne czy duchowe dla każdego, kto będzie tego potrzebował.
Zapraszam do wspólnego ukończenia budowy i uruchomienia naszego Centrum Charytatywnego Caritas w Krasnymstawie. Ośrodka, który jakością, profesjonalizmem i formami świadczonego wsparcia będzie prezentował poziom najlepszych ośrodków zagranicznych. Piszę „naszego”, bo jestem przekonany, że tak jak dla mnie, tak i dla Państwa ważne jest, aby ulżyć w cierpieniu potrzebującym pomocy – tłumaczy ks. Wiesław, który wierzy, że okrągły jubileusz 25-lecia przypadający na dzień 24 maja 2016 roku będziemy przeżywać już w działającym Centrum.
Już od 25 lat, dzięki zaangażowaniu ludzi – Darczyńców, Przyjaciół, Wolontariuszy wspólnie troszczymy się o potrzebujących. To Państwa modlitwa, poświęcony czas, dobre słowo oraz przekazane pieniądze dają nam nadzieję i pewność przy podejmowaniu kolejnych działań. 23 maja rozpoczniemy obchody 25-lecia lubelskiej Caritas. Inauguracja odbędzie się w miejscu szczególnym, w archikatedrze lubelskiej. Podczas uroczystej Mszy Świętej, przed Relikwiami Świętego Jana Pawła II będziemy dziękować i modlić się za naszych Przyjaciół.
Zapraszamy do wspólnego świętowania i dziękowania Bogu za misję, jaką powierzył Caritas. Uroczyste obchody inauguracji roku jubileuszowego rozpoczną się 23 maja 2015 roku w archikatedrze lubelskiej. O godzinie 11:00 zostanie odprawiona Msza Święta, której przewodniczyć będzie sekretarz Konferencji Episkopatu Polski ks. biskup Artur Miziński. Po Eucharystii rozpocznie się cześć artystyczna, a w niej koncert chóru „Iubilaeum” i rozważania słowa Bożego.
Obchody lubelskiej Caritas wpisują się ogólnopolskie świętowanie 25-lecia Caritas w Polsce.
Serdecznie zapraszamy.
Mateusz Jocek