Bp Greger przypomniał w homilii, że tegoroczny 71. Tydzień Miłosierdzia, przeżywany jest pod hasłem: 'Caritas dla rodziny’ po raz kolejny zwraca naszą szczególną uwagę na potrzebę wyobraźni miłosierdzia. Zauważył też, że realizacja tego zadania to najlepszy „egzamin z miłości”. Nie będzie silnego narodu, nie będzie zdrowego moralnie społeczeństwa, nie może być mowy o właściwych relacjach międzyludzkich tam, gdzie skala biedy wciąż rośnie. Nie można wszystkiego wytłumaczyć wskaźnikami wzrostu produkcji, bo procenty wzrastają, a jednocześnie wzrasta skala ubóstwa – podkreślił kaznodzieja.
Pamiętajmy, że wyobraźnia miłosierdzia oznacza wpierw umiejętność wczuwania się w sytuacje i potrzeby bliźniego, który potrzebuje pomocy – dodał. Wyjaśnił dalej, że wyobraźnia miłosierdzia wiąże się także z umiejętnością dawania. Miłosierdzie to nie jest jedynie jakiś akt litości czy filantropii, ale zawsze przejaw prawdziwej miłości do drugiego człowieka, z pełnym poszanowaniem jego godności. Trzeba umieć dawać z delikatnością, a ogromnym taktem, z niesamowitym poczuciem dyskrecji, zawsze bez poczucia wyższości – zaznaczył. Przypomniał na koniec, że wspólnoty kościelne powinny być miejscami słuchania dialogu, pocieszenia i wsparcia dla małżonków na ich wspólne drodze i w ich misji wychowawczej.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie wolontariuszy Parafialnych Oddziałów Caritas i Szkolnych Kół Caritas z ks. Tomaszem Nowakiem – wicedyrektorem Caritas Archidiecezji Katowickiej. Ksiądz Tomasz prezentował nowatorską działalność Parafialnych Zespołów Charytatywnych i Szkolnych Kół Caritas w Archidiecezji Katowickiej.
W diecezji bielsko-żywieckiej istnieje około 200 Parafialnych Zespołów Caritas i kilkadziesiąt Szkolnych Kół Caritas. Zrzeszają one ok. 2 tys. wolontariuszy.
***