Polskę reprezentował wiceminister Konrad Pawlik, Niemcy – Christopher Strasser, Pełnomocnik Rządu RFN ds. praw człowieka i pomocy humanitarnej, Ukrainę zaś Genadij Zubko, wicepremier Ukrainy, minister rozwoju regionalnego. Prelegenci zgromadzili się wokół polskich samochodów strażackich, które kilka godzin wcześniej dotarły do Kijowa. Polska i Niemcy przekazały uchodźcom ze Wschodniej Ukrainy pomoc ok 330 ton pomocy żywnościowo – higienicznej, śpiworów, koców oraz łóżek.
Genadij Zubko, wicepremier Ukrainy, minister rozwoju regionalnego podziękował Polsce nie tylko za pomoc humanitarną, ale również za pomoc w przeprowadzeniu reform samorządowych. Powiedział, że ten konwój to nie jest tylko materialne wsparcie, ale również mentalne podtrzymanie na duchu.
Następnie przemawiał minister Konrad Pawlik, który wyraził radość z pierwszej wspólnej polsko – niemieckiej inicjatywy pomocy w formie konwoju. Podkreślił, że Polska i Niemcy nie tylko wspierają duchowo Ukrainę, ale ten konwój jest wyrazem konkretnej pomocy dla przesiedleńców wewnętrznych.
Niemiecki minister podkreślił, że jest wdzięczny, że uczestniczy w tym symbolicznym akcie solidarności jakim jest pomoc humanitarna dla Ukrainy. „Nie rozwiążemy tym problemów, ale chcemy potwierdzić naszą solidarność i potwierdzić wspólnotę wartości” – powiedział.
Jako ostatni głos zabrał Andriej Waskowycz, prezydent Caritas Ukraina, który podkreślił symboliczne znaczenie transportu pomocy jako znaku solidarności i współczucia oraz współpracy rządów oraz obu Caritas z Polski i Ukrainy.
Zob. też: Transport Caritas Polska z pomocą humanitarną jedzie na Ukrainę
Padały ważne i głębokie słowa o tym, że Ukraińcy nie zostają sami, że pomoc przekazywana im ze strony partnerów będzie miała realny wymiar.
Z Kijowa – Marta Titaniec, Caritas Polska
***
Zapraszamy do nowego serwisu charytatywnego pomagam.caritas.pl