Caritas Polska w pierwszych dniach po katastrofie przekazała środki na natychmiastową pomoc tzn. zakup żywności oraz kocy. Następnie wsparła odbudowę szkoły w Tubigon prowadzonej przez siostry Nazaretanki oraz we współpracy z Caritas Austria szkołę w Conception w Jaro-Iloilo.
Obecnie Caritas Polska realizuje 2 projekty we współpracy z Caritas Niemcy na wyspie Samar. Pierwszy dotyczy odbudowy bezpiecznych, odpornych na sztorm, w pełni wyposażonych domów dla 70 rodzin w Bacjao w Balangiga. Drugi polega na wsparciu w zakupie narzędzi pracy tj. 80 zestawów narzędzi i sprzętu połowowego dla rybaków, który został zniszczony w trakcie tajfunu oraz budowie i dystrybucji 80 łodzi rybackich wykonanych zgodnie z lokalnymi potrzebami i wymogami.
Z pomocą w odbudowie wciąż przychodzi również Archidiecezja Palo, która wspólnie z Caritas Polska zrealizowała 6 projektów pomocowych.
„Potwierdzono liczbę 6200 zabitych i ponad 2000 osób wciąż uznanych za zaginionych, 12 milionów ludzi zostało dotkniętych tym kataklizmem. Wciąż musimy wspierać ich duchowo i psychicznie, ale stajemy również w obliczu wyzwania – odnowy, odbudowy struktur społecznych i przywrócenia do normalności życia ludzi pozbawionych domów.” – pisze w liście abp John Du, metropolita Palo.
„Pomoc w zakupie łodzi i narzędzi połowowych dla rybaków z Leyte po uderzeniu tajfunu Yolanda” to projekt obejmujący zakup 113 łodzi i 210 zestawów sprzętu rybackiego. Tajfun zniszczył niemal wszystkie łodzie używane przez rybaków w 56 parafiach na terenach przybrzeżnych. Projekt miał na celu umożliwienie im powrotu do pracy, która jest dla nich głównym źródłem utrzymania. Wspólna praca jednocześnie pozwoli na budowanie podstawowych wspólnot Kościoła, które przysłużą się formacji duchowej i ewangelizacji uczestników projektu. Z zakupionego sprzętu skorzystali mieszkańcy 12 parafii archidiecezji.
„Zakup 20 zestawów narzędzi do połowów ryb” to wsparcie kolejnych parafii, których mieszkańcy zostali pozbawieni źródła utrzymania, jakim jest rybołówstwo. „Szczególną troską i priorytetem parafii jest zapewnienie przetrwania jej parafian”, pisze ks. Bernardo Pantin z Filipin.
Projekt zakupu rikszy odpowiedzią na problem braku pracy, szczególnie na wyspie Leyte, na której popularnym środkiem transportu od lat są riksze jest projekt, w którym beneficjenci otrzymali 100 riksz. Mieszkańcy częściowo sami zapłacili za zakupione riksze. Pozwoli to na wsparcie kolejnych osób zakupem kolejnych 74 riksz po upływie ok. 18 miesięcy.
W wyniku tajfunu zostało zniszczonych wiele budynków, między innymi szkół parafialnych, których odbudowa potrwa kilka lat. Wśród nich jest Kolegium św. Franciszka Ksawerego, które w 75 % uległo poważnemu uszkodzeniu. W obliczu tych wydarzeń powstał projekt „Remont budynków szkolnych Colegio de San Francisco Javier”, który miał na celu naprawę i odbudowę pokrycia dachowego i stopu budynku, szkolnej stołówki, pracowni audiowizualnej oraz zadaszenia dziedzińca. W trakcie odbudowy szkoły poszkodowanym zostanie także zapewnione stałe wsparcie duchowe i psychologiczne.
Kolejnym projektem jakiego podjęła się we współpracy z Caritas Polska archidiecezja Palo jest „Remont dwóch klas w szkole w Barugo”. Sale szkolne zostaną dostosowane do potrzeb dzieci z pierwszej i drugiej klasy. Dodatkowym atutem jego realizacji jest zaoferowanie krótkoterminowej pracy dla wykwalifikowanych pracowników, w tym specjalistów stolarskich. Szkoła w Barugo należy do Parafii św. Józefa od dziesięcioleci, dlatego tak ważna jest jej odbudowa i remont po tajfunie. To pozwoli na kontynuację zadania, jakim jest ewangelizacja poprzez edukację.
Na wyspie Leyte zniszczeniom uległa również Kaplica Zbawienia, która służy 1800 wiernym oraz działaniom charytatywnym. Te działania zostaną podjęte w ramach szóstego projektu Caritas Polska i Archidiecezji Palo, realizowanego na Filipinach.
Skutki tajfunu Yolanda, który spowodował ogromne straty, mimo upływu prawie dwóch lat od tragedii, wciąż są odczuwalne dla mieszkańców, dlatego też Caritas Polska nieustannie identyfikuje kolejne projekty rozwojowe na Filipinach.