Wykłady i zajęcia warsztatowe poprowadzone przez specjalistów różnych dziedzin dotyczyły zagadnień, z którymi każdego dnia spotykają się koordynatorzy. Aspekty prawne wolontariatu, prawa i obowiązki wobec wolontariuszy przedstawił Dariusz Pietrowski. Tematyka ta była ważnym wstępem, gdyż grupa koordynatorów jest zróżnicowana i w szkoleniu uczestniczyły zarówno osoby, które od kilku lat pełnią swoją funkcję, jak i osoby, które dopiero się wdrażają. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się jak skutecznie pozyskiwać darczyńców (Karolina Cyran-Juraszek), a także jak profesjonalnie zorganizować różnego rodzaju wydarzenia, w tym imprezy masowe (Katarzyna Kozłowska). Ciekawym i innowacyjnym tematem był e-wolontariat (Marzena Kacprowicz). Działania te jawią się jako skuteczny sposób pozyskiwania wolontariuszy oraz koordynacji różnorakich działań. Ważnym elementem warsztatów było podjęcie problematyki promocji wolontariatu w Caritas, również poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych (Piotr Żyłka). Uczestnicy szkolenia wzięli także udział we Mszy św. oraz wysłuchali konferencji na temat współczesnych przejawów dobra (ks. dr Dariusz Pater).
Podczas spotkania panowała przyjacielska, pełna życzliwości i serdeczna atmosfera. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że szkolenia są bardzo przydatne i niezwykle wartościowe Stanowią one okazję do integracji i wymiany doświadczeń. Uczestnicy wyrazili również pragnienie, aby spotkania odbywały się dwa razy w roku, w kwietniu i we wrześniu. Zrodził się również pomysł bliższej współpracy w mniejszym gronie, pomiędzy kilkoma diecezjami i wyjazdów studyjnych.
Bezpośrednio po spotkaniu utworzona została na Facebooku grupa dla koordynatorów, w której uczestnicy szkolenia mogą wymieniać się doświadczeniami, kierować wszelkiego rodzaju zapytania i prośby i udzielać sobie wsparcia.
Warsztaty były ważnym i owocnym doświadczeniem wspólnoty, którą łączy wspólny element – caritas.
Fot. Paweł Kęska
***