Na koncert zostali zaproszeni wolontariusze, darczyńcy, pracownicy i współpracownicy Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Zainteresowani mogli też nabyć bilety w sklepach z dewocjonaliami „Dar Serca”.
Część oficjalna koncertu rozpoczęła się 20-minutowym filmem o działalności Caritas Archidiecezji Krakowskiej, zrealizowanego w tym roku przez Telewizję Kraków. Po powitaniu przybyłych gości dyrektor krakowskiej Caritas, ks. Bogdan Kordula przypomniał jej historię od czasu reaktywacji, wspominając początki od chwili, gdy Caritas miała siedzibę w jednym pokoju Kurii Metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3 do chwili obecnej, gdy prowadzi ona ponad 50 placówek i dziękując poprzednim dyrektorom za ich wkład w rozwój Caritas.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski ks. bp Jan Zając nazwał wolontariuszy, pracowników, współpracowników i darczyńców Caritas, zgromadzonych w Auditorium Maximum „Sanktuarium miłosierdzia ludzkiego”. „Niech miłosierny Pan wynagrodzi swoim miłosierdziem tych, którzy niosą miłosierdzie na co dzień, ażeby Caritas powadziła wszystkich ludzi to tego źródła, którym jest sam Bóg” – mówił. Obiecał też, że podczas poniedziałkowej eucharystii w Łagiewnikach, w święto św. s. Faustyny będzie się modlić za wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przez te 25 lat okazywali serce, miłość, oddanie i ofiarność drugiemu człowiekowi w potrzebie.
Następnie Ksiądz Biskup wręczył nagrody zasłużonym wolontariuszom, pracownikom, współpracownikom i darczyńcom Caritas. Medalami Caritas Polska „In caritate servire” zostali odznaczeni długoletni zasłużeni pracownicy Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Medale „Bogaci Miłosierdziem” przyznawane raz w roku przez krakowską Caritas osobom i instytucjom, które szczególnie wyróżniły się w służbie drugiemu człowiekowi otrzymali w tym roku Ewa i Janusz Trojan, właściciele Pracowni Piekarniczo-Cukierniczej „Łysa Góra”, którzy od lat dzielą się chlebem z potrzebującymi za pośrednictwem Kuchni św. Brata Alberta w Krakowie.
Miasto i Gmina Wieliczka otrzymały medal za długoletnią współpracę na rzecz chorych, starszych, niepełnosprawnych i ubogich, a zwłaszcza za budowę domu dla osób starszych w Brzegach koło Wieliczki jako materialnego znaku miłosierdzia, pozostałego po Światowych Dniach Młodzieży 2016.
Podziękowaniem dla wszystkich był żywiołowy koncert zespołu Golec uOrkiestra.
Zdjęcia z koncertu można znaleźć tutaj. Fot Igor Sowa-Pawłowski
Zob. też: Słowo kard. Dziwisza na 25-lecie Caritas Archidiecezji Krakowskiej
Poniżej pełna lista nagrodzonych wolontariuszy i pracowników Caritas.
Dyplomy z podziękowaniami od ks. kard. Stanisława Dziwisza otrzymali wolontariusze:
Pani Sandra Podsiadło
Za ofiarne oddanie pracy charytatywnej w ramach Centrum Wolontariatu Caritas, wrażliwość na oczekiwania ludzi potrzebujących, życzliwość oraz inicjatywę w tworzeniu nowych form pomocy.
Pan Aleksander Unrug
Za długoletnie sumienne zaangażowanie w pracę charytatywną, organizację i uczestnictwo w licznych akcjach Centrum Wolontariatu Caritas oraz wyzwalanie pozytywnej energii.
Pani Patrycja Szaflarska
Za wspaniałe zaangażowanie w wolontariat, szczególną troskę o osoby chore i niepełnosprawne oraz radość wnoszoną w środowisko Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Rabie Wyżnej.
Pani Janina Borówka
Za ponad dwudziestoletnią ofiarną pracę charytatywną na rzecz ludzi biednych i potrzebujących w Parafii św. Wojciecha w Krakowie.
Pani Elżbieta Budacz
Za wieloletnią pełną oddania działalność na rzecz chorych i potrzebujących z Parafii św. Wojciecha w Krakowie, wrażliwość i zaangażowanie w akcje pomocowe.
Pani Danuta Kucała
Za wieloletnią ofiarną pracę charytatywną na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia z Parafii św. Wojciecha w Krakowie, ubogich, chorych i niepełnosprawnych.
Pani Danuta Mucha
Za ponad dwudziestoletnią ofiarną pracę na rzecz potrzebujących z Parafii św. Wojciecha w Krakowie, wrażliwość na potrzeby i oczekiwania podopiecznych.
Pani Krystyna Tomaka
Za wieloletnie zaangażowanie w działalność charytatywną na rzecz ludzi chorych i cierpiących niedostatki materialne z Parafii św. Wojciecha w Krakowie.
Pani Barbara Wojas
Za ponad dwudziestoletnią ofiarną pracę charytatywną na rzecz biednych i chorych z Parafii św. Wojciecha w Krakowie.
Pani Krystyna Duda
Za doskonałą organizację różnorakich form działalności charytatywnej Parafialnego Zespołu Caritas „Dobry Pasterz” oraz wieloletnie wzorowe kierowanie Zespołem.
Pani Alicja Włodarczyk
Za wieloletnią współpracę w kierowaniu działalnością charytatywną Parafialnego Zespołu Caritas „Dobry Pasterz”, wrażliwość na potrzeby i oczekiwania podopiecznych.
Pani Irena Frankowska
Za wieloletnie oddanie w pracy charytatywnej Parafialnego Zespołu Caritas „Dobry Pasterz” oraz szczególną troskę o życie duchowe i sakramentalne chorych.
Pani Władysława Helebrand
Za współtworzenie podwalin Parafialnego Zespołu Caritas „Dobry Pasterz”, wieloletnie kierowanie nim oraz zaangażowanie w charytatywną pomoc chorym i ubogim.
Siostra Henryka Kirylczuk ZSAPU
Za pełne oddania wieloletnie zaangażowanie w pracę charytatywną na rzecz ludzi chorych, a także cierpiących na niedostatki materialne i duchowe.
Pani Maria Kościelniak
Za długoletnie bezprzykładne zaangażowanie w pracę charytatywną oraz poświęcanie niezliczonych godzin na opiekę nad chorymi podopiecznymi Parafialnego Zespołu Caritas „Betania”.
Pani Dorota Gabryś
Za tworzenie i organizację wolontariatu młodzieży w Zespole Caritas „Betania”, zaangażowanie oraz sumienny udział w pracy charytatywnej.
Pan Piotr Mirek
Za wieloletnią, nieprzerwaną i pełną oddania posługę na rzecz potrzebujących w ramach Zespołu Caritas „Betania”.
Pani Danuta Kęsek
Za wieloletnią, pełną oddania pracę charytatywną Parafialnego Zespołu Caritas „Betania”, a także za szczególną troskę o pracę biura i zarządzanie finansami.
Pan Leszek Starzec
Za wieloletnie poświęcanie wolnego czasu na charytatywną działalność Zespołu Caritas „Betania” oraz niezawodny udział w akcjach pomocowych.
Pani Renata Boczkaja
Za wieloletnie oddanie się działalności charytatywnej w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach, wrażliwość na potrzeby i oczekiwania ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych.
Pani Klaudia Jargiło
Za wytrwałe zaangażowanie w pracę charytatywną w Szkolnym Kole Caritas oraz Parafialnym Zespole Caritas w Sułkowicach oraz organizację i uczestnictwo w licznych akcjach pomocowych i edukacyjnych.
Pani Danuta Nykiel
Za długoletnie i pełne poświęcenia zaangażowanie w pracę na rzecz osób potrzebujących, chorych i niepełnosprawnych w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach.
Pani Dorota Płoszczyca
Za pełne troski i zrozumienia zaangażowanie w charytatywną pomoc potrzebującym oraz uczestnictwo w rozlicznych akcjach charytatywnych Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach.
Pan Piotr Krzek
Za wielkie zaangażowanie w pracę charytatywną na rzecz dzieci i młodzieży ze Świetlicy „Mały Książę”, inspirujące animacje zajęć oraz wrażliwość na potrzeby podopiecznych.
Pani Karolina Głowacz
Za zaangażowanie w działalność charytatywną Świetlicy „Mały Książę”, bardzo ciekawe, wzorowe animacje zajęć dla dzieci, a nade wszystko bezprzykładne oddanie dzieciom.
Pani Monika Biernat
Za pełną poświęcenia pracę na rzecz dzieci ze Świetlicy „Mały Książę”, empatię i pomoc w rozwiązywaniu problemów, wyrażaną szczególnie przez szacunek względem wychowanków oraz ich rodziców.
Pan Rafał Wędzony
Za pełną oddania działalność na rzecz podopiecznych Świetlicy „Mały Książę”, znakomite efekty nauczania oraz doskonały kontakt z młodzieżą.
Pani Joanna Gut
Za sumienność i kompetencje w pracy z dziećmi i młodzieżą, wyrozumiałość wobec wychowanków Świetlicy „Mały Książę”, a także krzepiący humor i cenioną przez nich uczuciowość.
Pan Witold Józef Heller
Za sumienność w pracy z wychowankami Świetlicy „Mały Książę”, godną podkreślenia empatię oraz dyspozycyjność, tak cenną w warunkach pracy wolontariatu.
Pani Barbara Panuś
Za wieloletnie oddanie się pracy na rzecz chorych i samotnych z Parafii Św. Klemensa w Wieliczce, poświęcanie im swojego czasu oraz włączenie ich w życie religijne Parafii.
Medalami Caritas Polska z okazji 25-lecia Caritas „In caritate servire” uhonorowani zostali pracownicy Caritas Archidiecezji Krakowskiej, którzy nie liczą godzin ani wysiłku w służbie potrzebującym.
Medal brązowy otrzymali:
Pan Maciej Książko
Za bycie wiernym towarzyszem doli i niedoli osób niepełnosprawnych, pomoc w rozwiązywaniu ich problemów bytowych oraz współtworzenie inicjatyw wnoszących radość w ich życie, m.in. teatru, warsztatów fotograficznych i zawodów wspinaczkowych osób niepełnosprawnych, a także wielu wyjazdów krajowych i zagranicznych
Pani Dorota Gaudyn-Otowska
Za odkrywanie przed osobami niepełnosprawnymi intelektualnie świata sztuki, naukę wyrażania emocji poprzez twórczość, długoletnie prowadzenie pracowni plastycznej, współtworzenie teatru oraz organizowanie plenerów i wystaw dla osób niepełnosprawnych.
Pani Monika Bukowska
Za długoletnią pracę z osobami niepełnosprawnymi, poświęcanie im swojego wolnego czasu, współtworzenie wielu inicjatyw na rzecz podopiecznych oraz wspólnych wyjazdów krajowych i zagranicznych.
Medal srebrny otrzymali:
Pani Bernadetta Łacheta
Za pełną zaangażowania pracę w Stacji Opieki Caritas, pomoc osobom chorym, niepełnosprawnym i starszym w rozwiązywaniu problemów bytowych oraz za tworzenie i realizację projektów z dziedziny profilaktyki i ochrony zdrowia dla osób starszych.
s. Lilianna Jadwiga Jamka
Za angażowanie swego czasu i sił w pomoc ubogim i cierpiącym, pomaganie im w rozwiązywaniu problemów bytowych, współorganizowanie akcji wakacyjnej dla dzieci oraz wielu zbiórek i kwest.
Ks. Jacek Makota
Za długoletnie zaangażowanie w pomoc osobom niepełnosprawnym i organizację wczasorekolekcji dla chorych w Nowej Wsi, a następnie za zaangażowanie w budowę i rozbudowę wielu ośrodków krakowskiej Caritas, m.in. Domów Wczasowo – Rehabilitacyjnych dla chorych w Zatorze i Zebrzydowicach oraz Ośrodka Wczasowo – Rekolekcyjnego w Zakrzowie.
Medal złoty otrzymali:
ks. Adam Kaczor
Za wieloletnie zaangażowanie w budowę i kierowanie Zakładem Opiekuńczo- Leczniczym w Rabie Wyżnej, dzielenie życia z chorymi oraz świadectwo własnego przeżywania choroby, cierpienia i swojej wiary
Ks. Prałat Tadeusz Dąbrowski
Za pragnienie stworzenia lepszych warunków życia dla osób starszych i samotnych poprzez inicjatywę budowy Domu Słonecznej Jesieni dla osób starszych w swojej parafii w Biskupicach oraz wieloletnie kierowanie nim, wrażliwość i serce dla ludzi.
***