Ks. Robert Kowalski mówił, że ideą programu jest pozyskanie funduszy, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los nieuleczalnie chorych. – Cieszę się, że możemy zainaugurować kolejną edycję akcji. W ten sposób solidaryzujemy się z chorymi na nowotwory. Dotykamy ich cierpień – mówił ks. Kowalski.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski zwrócił uwagę, że sadzenie kwiatów ma charakter symboliczny, jest wyrazem pamięci i solidarności z cierpiącymi, niepełnosprawnymi i potrzebującymi pomocy. – To bardzo szlachetna akcja. Wierzę, że kwitnące wiosną żonkile, będą sygnałem dla wszystkich, którzy mogą pomóc potrzebującym – mówił prezydent Witkowski.
– Budujący jest też udział w tej akcji młodzieży z radomskich szkół. Mam nadzieję, że to będzie dla nich świetna lekcja wrażliwości na ludzkie cierpienie i zrozumienia potrzeb osób chorych – dodał prezydent Radomia.
Cebulki żonkili sadziły uczennice Technikum Architektury Krajobrazu. Wśród nich Katarzyna Prokop i Iga Andrejek. – W szkole działamy na płaszczyźnie charytatywnej. Ta akcja jest jednym z elementów naszych działań – powiedziały uczennice. Dodały, że wiosną, gdy kwiaty zakwitną odbędą się kwesty. Pieniądze wówczas zebrane, przekazane zostaną na zakup sprzętu do wypożyczalni Caritas.
„Pola Nadziei” to coroczna akcja charytatywno-edukacyjna. Jednym z jej głównych celów jest propagowanie opieki paliatywnej oraz podniesienie świadomości społeczeństwa w tej dziedzinie. Istotne jest również dążenie do łamania stereotypów.
Organizatorem i koordynatorem akcji w Radomiu jest Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas Diecezji Radomskiej. W jego realizację włączają się również szkoły. (rm)