Tradycyjnie w spotkaniu inauguracyjnym uczestniczył ks. bp Grzegorz Kaszak. Przypomniał on młodym, że znając potrzeby lokalnej społeczności, powinni być oczami miłosierdzia, dostrzegającymi problemy wokół i chcącymi nieść pomoc. „Dzięki Wam na wielu twarzach pojawi się uśmiech. Wysilacie się, robicie coś dobrego, co nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem. Ale pamiętajcie, że jałmużna, którą zbieracie i wspomagacie, będzie zasługą także dla Was. Bóg niczego dobrego nie pozostawia bez nagrody. Gratuluję Waszego zaangażowania w ulepszanie świata!” – mówił.

Wykład poświęcony możliwościom zaangażowania w Światowe Dni Młodzieży i przygotowaniom do samej imprezy wygłosił ks. Szymon Wojciechowski – koordynator ŚDM w diecezji sosnowieckiej. Przybliżał on projekty, w które można się włączyć – Bilet dla Brata, Młodzi Misjonarze Miłosierdzia oraz zachęcający do modlitwy chorych program L4.

Następnie odbyły się warsztaty. Pierwsze z nich prowadziła Małgorzata Leśniewska, Koordynator wolontariatu w Hospicjum św. Tomasza Ap. Temat drugich to „Gościnność- o sercu otwartym”, a prowadziła je animatorka Ruchu Światło Życie, Katarzyna Olszewska. „Uczyliśmy się okazywać przyjaźń nieznajomym i otwierać na innych. Serce to dom, do którego mogą zaprosić innych – także przybyszów z całego świata, którzy w lipcu przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. Nawet jeśli nie zaproszą ich do swoich domów, mogą się uśmiechnąć, pokazać drogę, pomóc w organizacji wydarzeń w parafii czy diecezji” – tłumaczyła Katarzyna Olszewska.

Autorski projekt diecezjalnej Caritas skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, działających w Szkolnych Kołach Caritas. W jego ramach uczniowie przygotowują się do realizacji własnych projektów uczniowskich, będących jednocześnie konkretnym działaniem charytatywnym. Uczestniczą w cyklu szkoleń, biorą udział w wydarzeniach formacyjnych oraz przygotowują się do poszczególnych etapów realizacji własnych działań (rozeznanie potrzeb lokalnej społeczności, planowanie działań, informowanie i pozyskanie sojuszników).

Poza przewidzianą na Wielki Post realizacją własnych projektów młodzi włączają się tradycyjnie także w diecezjalne akcje Caritas, jak choćby zbiórki żywności czy przyborów szkolnych. Na pewno nie zabraknie ich też wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży!


***

Zapraszamy do nowego serwisu charytatywnego www.pomagam.caritas.pl
 pomagam2_728x90_2