Głównym celem jesiennych spotkań było przygotowanie do Roku Jubileuszowego ustanowionego przez papieża Franciszka, a poświęconego Miłosierdziu. Podczas spotkania nawiązano do Synodu Biskupów w Rzymie i do przyszłorocznego Jubileuszu Chrztu Polski. Rozważania wprowadzające do tajemnic różańca były poświęcone głównie Bożemu Miłosierdziu. Do modlitwy różańcowej włączono intencję za Synod i Ojców synodalnych, wśród których był biskup Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.
Tradycyjnie druga część spotkania dotyczyła aktualnych zadań, które podejmuje Caritas w wymiarze parafialnym. Podsumowano 25-lecie reaktywowania Caritas w Polsce oraz 20-lecie Szkolnych Kół Caritas, którego obchody odbyły się w Rzeszowie. Omówiono także ewentualne przygotowania do przyjęcia uchodźców. Zwrócono szczególną uwagę na pomoc rodzinom ubogim, wielodzietnym i dysfunkcyjnym oraz osobom niepełnosprawnym i chorym.
3 października do dwóch grup wolontariuszy Parafialnych Zespołów przybył biskup Edward Białogłowski. W słowie do zgromadzonych powiedział m.in.: Pan Bóg pozwala nam żyć w ciekawych czasach, w Roku Miłosierdzia, który będzie miał początek w kościele powszechnym 8 grudnia br., a 13 grudnia w rzeszowskiej Katedrze. Biskup mówił dalej: „Miłosierdzie nie jest tylko teorią, ale działaniem. Chrzest jest pierwszym dziełem miłosierdzia, które otrzymaliśmy. Chrzest jest zadaniem, a jedną z jego form jest działalność miłosierdzia. Te słowa wypowiedział w nawiązaniu do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przed błogosławieństwem, kończąc wystąpienie podziękował wszystkim za posługę, jaką pełnią PZC w parafiach.
Natomiast drugą grupę uczestników zjazdu 17 października br. odwiedził biskup Kazimierz Górny. Zwracając się do nich powiedział m.in.: Trzeba podziękować za to wielkie dzieło, które jest przez Was realizowane. To pierwsze dzieło, jakie powołałem w nowej diecezji. Wówczas na pierwszym miejscu postawiliśmy na ubogich i to zaowocowało powstaniem licznych placówek w diecezji. Miejmy w sercu Słowa Jezusa: «Cokolwiek uczyniliście jednemu z potrzebujących, Mnieście uczynili». (…) My wierzący mamy mieć w sobie coś z Mądrości Bożej, a Ona nie zapomina o żadnym człowieku: by być oczyma dla niewidomego, a nogami dla chromego. (…) Jesteście dopingiem dla duszpasterzy. Nawiązując do rozpoczynającego się tygodnia misyjnego Pasterz mówił dalej: Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za głoszenie Ewangelii na misjach, ale i tu na miejscu. Życzę, byście w tej misyjności Kościoła podejmowali dzieła z nowym entuzjazmem.
Agapa była radosnym podsumowaniem spotkań. Odjeżdżając do swoich domów zebrani zabrali ze sobą: bullę papieża Franciszka Misericordiae Vultus, czytanki październikowe z racji 25-lecia Caritas, materiały ze Zjazdu Szkolnych Kół Caritas oraz okolicznościowy obrazek Miłosiernego Samarytanina (mozaika z Centrum Caritas Polska w Warszawie).
Wielu uczestników formacyjnego zjazdu nawiedziło również Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Głogowie Małopolskim.
Spotkania prowadzili: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. dr Piotr Potyrała i s. Joanna Smagacz.
Joanna Smagacz – sekretarz CDR
***