Jeszcze więcej wiary i natchnienia do czynienia dobra w Roku Miłosierdzia, dostali w sobotę, 6 lutego br. wolontariusze na V Zjeździe Liderów PZC. Ten rok w Caritas Archidiecezji Wrocławskiej dedykowany jest Parafialnym Zespołom Caritas.
Spotkanie miało bardzo radosny charakter ponieważ już u początku roku zgłosiły się cztery parafie, które chcą założyć Zespoły Caritas. W spotkaniu uczestniczyli parafianie z Szydłowic pod przewodnictwem ks. Mieczysława Janczyszyna, osoby z Parafii Chrystusa Króla oraz parafianie z Muchoboru.
Podczas Eucharystii, w podziemiach świętokrzyskiego kościoła pw. Św. Bartłomieja, osoby działające dotychczas w Parafialnych Zespołach Caritas oraz Ci, którzy dopiero zaczynają tę drogę porównani zostali do Apostołów Jezusa.
Apostołowie Ci, po przyjściu do swojego Pana i po opowiedzeniu, co dotychczas dobrego udało im się uczynić dla innych zostali odesłani na pustynię – tłumaczył w homilii ks. Dariusz Amrogowicz, Dyrektra Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. –Zdziwieni, zapytać byśmy się mogli, dlaczego właśnie na pustynię? Na pustyni nie ma nikogo i niczego poza nami samymi, tam nie mamy dokąd uciec i gdzie się schować. Na co dzień żyjemy w tłumie, co chwilę zmieniamy maski, przyjmujemy taką postawę, jaka jest wygodniejsza, uciekamy od ważnych i trudnych pytań tłumacząc się brakiem czasu. Pustynia ma nam, Apostołom Jezusa dać czas na refleksję, na zatrzymanie się chociaż na chwilę, aby spojrzeć w głąb siebie i dostrzec prawdę o sobie samym. Kiedy mamy chwilę dla siebie zaczynają się pojawiać trudne pytania. Na pustyni nie uciekniemy od nich, bo to właśnie dzięki nim możemy odnaleźć drogę i sens życia, aby móc czynić dobro na rzecz drugiego człowieka. Każdy z nas, przez swoją posługę jest przedłużeniem Misji Pana Jezusa, każdy z nas został wybrany przez Niego do czynienia różnych zadań.
Druga część spotkania odbyła się w gościnnej auli Metropilitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Ksiądz Dyrektor ogłosił Rok Miłosierdzia w Caritas Archidiecezji Wrocławskiej Rokiem Parafialnych Zespołów Caritas.
Zebrani zostali wezwani do angażowania się w dzieła Caritas oraz do robienia dokumentacji fotograficzną podczas organizowanych wydarzeń i nadsyłania ich do centrali Caritas Archidiecezji Wrocławskiej (rzecznik@wroclaw.caritas.pl), abyśmy mogli na bieżąco dzielić się tymi informacjami z innymi.
Robert Jadwiszczak – Diecezjalny Koordynator PZC, zaakcentował potrzebę organizowania Spotkań Dekanalnych, aby wzmocnić więzi między Parafialnymi Zespołami Caritas. Podczas przerwy PZC zostały podzielone na grupy, w których miał zostać wybrany dekanalny koordynator, który odpowiadać będzie za komunikację i integrację poszczególnych Zespołów w obrębie dekanatu/okręgu.
Niedziela, 28 lutego będzie Niedzielą Caritas, wolontariusze PZC zostali poproszeni o czynny udział tego dnia podczas Mszy – o opowiedzenie o sobie oraz o rozdanie ulotek Casting Talentów. Przekazany Talent, ten 1%, pozwala na finansowanie jadłodajni dla osób ubogich, większe fundusze pozwolą poszerzyć te działania.
W dniach 4 – 5 marca organizowana będzie w sklepach Zbiórka Żywności, aby pomóc osobom biednym i potrzebującym w okresie świątecznym. Zachęcamy Parafialne Zespoły by włączały się w zbiórkę. Zaproponowane zostało rozwiązanie które może ułatwić zbiórkę i dystrybucję żywności. Polegało by to na włączeniu się wolontariuszy z PZC w punktach gdzie stoją wolontariusze Centrum Wolontariatu Caritas. Zebrana żywność trafi do Centrali wrocławskiej Caritas, gdzie zostanie posortowana i przeliczona. Następnie PZC występuje do Caritas z podaniem o przygotowanie konkretnych paczek podając dane kontaktowe do odbiorców. Paczki przygotowywane są w centrali i tutaj też wydawane odbiorcom.
Zbiórkę koordynuje Włodzimierz Sopalski: wsopalski@wroclaw.caritas.pl
Zbiórkę w Centrali Caritas koordynuje Aleksandra Prichitko: wolontariat@wroclaw.caritas.pl
W tym roku Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczyna kampanię Talent Miłosierdzia (więcej szczegółów już wkrótce), do włączenia się w tą akcję mocno zachęcał również Paweł Trawka – rzecznik wrocławskiej Caritas. Żywność zebrana podczas zbiórki i akcji Talent Miłosierdzia będzie przekazana osobom najbardziej potrzebującym na terenie Parafii.
Pani Anna Świtek, która od 2004 roku na terenie Żernik Wrocławskich prowadzi Parafialny Zespół Caritas oraz Dyżury PZC, opowiedziała zebranym o sposobie działania, organizacji pomocy i pozyskiwaniu środków. Na terenie swojej parafii, prowadzą zbiórkę żywności, którą wydają potrzebującym w ciągu roku. Zbierana jest również odzież. Na szeroką skalę rozwinięta jest również Akcja Kolonijna. Do tej pory udało im się wysłać ponad 50 dzieci z ubogich rodzin na 112 wyjazdów. Osoby, które włączają się w Wielkanocne Dzieło Pomocy Dzieciom również włączają się do Akcji Kolonijnej.
Parafialne Zespoły Caritas zaproszone zostały na XIII Pielgrzymkę Pracowników i Wolontariuszy do Krakowa – Łagiewnik, która odbędzie się 9 kwietnia oraz na Pielgrzymkę do Trzebnicy, która będzie miała miejsce 16 października.
Zebrani wysłuchali też katechezy o jałmużnie, która gładzi grzech. To tak stare, że już nas nie wzrusza. Post, modlitwa i jałmużna. – mówił Paweł Trawka. Modlitwa to sprawa oczywista, post, choć niemodny, też rozumiemy, najłatwiejsza wydaje się jałmużna. Czy grosik wrzucony od czasu do czasu pod kościołem lub na ulicy może gładzić grzech? Czy aby taki jest sens tej pokutnej praktyki? W tym cyklu będziemy zagłębiać się w znaczenie i w chrześcijańskie sposoby świadczenia jałmużny w XXI wieku. Rozważania nasze prowadzić będą do konkretnych dzieł i możliwości składania jałmużny.
W księdze Mądrości Syracha czytamy: „Woda gasi płonący ogień, a jałmużna gładzi grzechy”. Co to oznacza? Wrzucamy do kapelusza albo dobroczynnej skarbonki parę złotych i odpuszczają się nam grzechy? Ks. Sławomir Stasiak, biblista, podkreśla, że to sformułowanie ma głębokie zakorzenienie w tradycji żydowskiej i jest bezpośrednio powiązane z kultem składania ofiar, szczególnie przebłagalnych za grzechy. Jałmużna była swego rodzaju ich dopełnieniem, czy wręcz zadośćuczynieniem. Dziś warto jej znaczenie łączyć z piątym warunkiem dobrej spowiedzi. To w tym sensie jałmużna gładzi grzech, jest dopełnieniem sakramentu pokuty, szczególnie jeśli uczyniliśmy krzywdę, której materialnie nie jesteśmy w stanie zwrócić. Dawniej oczywistym było łączenie wyznania grzechów i pokutowania z gestem jałmużny. Dziś ten sposób przeżywania własnej grzeszności i odzyskania dziecięctwa Bożego warto kultywować, by nasze nawrócenie mogło budować Kościół. Troska o ubogich, o dzieła ich wspierające, jest realnym przynoszeniem Królestwa Bożego na ziemię. Doświadczywszy miłosierdzia, dzielmy się miłosierdziem również w wymiarze materialnym.
Jałmużna jest trudna i przy obdarowywaniu nią trzeba zachować kilka „zasad”. Pierwsza dotyczy tego z czego dajemy jałmużnę. Można ją przekazać tylko ze „swojego”. Czyli najpierw spłacamy długi i różne należności a dopiero potem możemy obdarowywać jałmużną. Dotyczy to również czasu! Tu pojawia się odpowiedzialność liderów PZC. Trzeba dbać, aby wolontariusze działając na rzecz np. Caritas nie zaniedbywali swoich rodzin, osób, którym winny oddać czas, ale też by nie zaniedbywały relacji z Bogiem i nie zabierały czasu który jest dla Niego. Inna zasada dotyczy wolności obdarowywania, by był do dar przekazany z radością i ochotą, nie wymuszony. Winien być oddawany wraz z błogosławieństwem. Dla pełniących posługę miłosierdzia doświadczenie Bożego błogosławieństwa jest codziennością. „Wyciągnij rękę do ubogiego, aby twoje błogosławieństwo było pełne” (Syr 7,32). Obietnica jest jasna i wyraźna. Chrześcijanin jest wezwany do bycia na obraz Boży, na podobieństwo Boga samego. Miłosierny Ojciec nieustannie nam błogosławi, obdarowując deszczem łask. Nasze zadanie to wejście w ten strumień i obdzielanie nim innych, czyli błogosławienie.
Obdarowywanie Bożym darem może odbywać się na wiele sposobów. Kiedy dajesz jałmużnę, czy błogosławisz obdarowywanego? Pytanie o błogosławieństwo dla proszącego jest niezwykle istotne dla dobrego duchowego przeżywania jałmużny. Prosty gest podzielenia się np. żywnością nie może być wymuszony, sprowokowany emocjonalnym szantażem wyciągniętej ręki. On musi mieć Twoje wewnętrzne pozwolenie, być rzeczywistym darem, szczerym prezentem dla potrzebującego. Nie jest to łatwe, szczególnie w bezpośrednim spotkaniu z człowiekiem ubogim.
Spotkanie zakończyła modlitwa. Wśród zebranych rozdano ponad 15 000 ulotek oraz 1500 toreb „Talent miłosierdzia”
Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć pod linkiem:
https://goo.gl/photos/e9W3AbXtoMzdjBFH8
Czy wiesz, że…
Dzięki osobom z PZC i wolontariuszom, którzy coraz liczniej i chętniej włączają się w zbieranie żywności, każda zbiórka jest rekordowa. To znaczy, że z każdą następną zbiórką zebrana zostaje większa ilość żywności niż w poprzedniej. Osobom zaangażowanym w zbiórki oraz darczyńcom serdeczne Bóg zapłać.