Uczestnicy rekolekcji z uwagą słuchali głoszonych homilii i konferencji, w których rekolekcjonista nawiązując do bulli Ojca św. Franciszka „Misericordiae Vultus” powiedział m. in.: „Główna belka duszpasterskiego działania Kościoła to miłosierdzie. Tu ukazuje się wiarygodność Kościoła.” Słuchacze usłyszeli również słowa Benedykta XVI: „Religia chrześcijańska to nie idea, ale żywy związek z żywą Osobą Jezusa Chrystusa, który pozwala nam poznawać oblicze Miłosiernego Boga… Bóg miłosierny, to Bóg wierny, bo my ludzie łamiemy przymierze, czy inne zobowiązania.” Warto zapamiętać także słowa, że „Rok Miłosierdzia to Rok Taboru.”
W ramach rekolekcji, odbyły się na auli ośrodka tradycyjne praktyczne spotkania realizowania miłosierdzia w parafiach, połączone z ożywioną dyskusją i prezentacją różnych form pomagania. Tę część duchowych zmagań pod hasłem: „Więcej Caritas w parafii – więcej parafii w Caritas.” prowadził dyrektor rzeszowskiej Caritas – ks. Stanisław Słowik.
W dziele pomagania potrzebne są środki finansowe oraz żywność i inne artykuły, dlatego wśród poruszanych tematów były takie zagadnienia jak: zbiórka żywności, 1% podatku, pomoc z rezerw UE – FEAD, skarbonki jałmużny wielkopostnej, baranki, paschałki, pomoc uchodźcom i akcja kolonijna. Ważnymi wydarzeniami dla naszej Ojczyzny w tym roku będą: 1050 rocznica Chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży, dlatego te uroczystości omawiano w czasie rekolekcji.
Na zakończenie tych duchowych zmagań uczestnicy mogli ucałować relikwie św. Jana Pawła II z intencją zapamiętania jego słów: „miłosierdzie i chrześcijaństwo to jedno…”.
Uczestników pierwszego turnusu rekolekcji odwiedził i udzielił wszystkim błogosławieństwa ks. bp Edward Białogłowski, a z wolontariuszami drugiego turnusu modlił biskup rzeszowski Jan Wątroba.