Wg pracowników Caritas na Bliskim Wschodzie, obecnie w 6 roku kryzysu syryjsko – irackiego priorytetami są zdrowie oraz edukacja.
Projekt rozpoczął się 1 kwietnia br. i potrwa do końca marca 2017 roku. W ramach projektu Caritas Syria zapewni pomoc chirurgiczną i lekarstwa 1000 pacjentom hospitalizowanym, udzieli pomocy medycznej i zapewni lekarstwa 1500 pacjentom ambulatoryjnych, a także zakupi urządzenia i sprzęt medyczny (m.in. glukometry, ciśnieniomierze, balkoniki, kule, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe) dla 400 osób cierpiących na choroby przewlekłe. Beneficjentami są lokalni mieszkańcy i osoby przesiedlone, które zamieszkują Damaszek oraz przedmieścia – Jaramana, Dweilaa, Kashkoul, Kabbas. Osoby te wybierane są na podstawie kilku kryteriów: rodziny, w których są osoby niepełnospawne lub upośledzone, rodziny wielodzietne, rodziny przesiedlone znajdujące się w ekstramalnie trudnej sytuacji materialnej, osoby starsze bez wsparcia ze strony krewnych oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe, które wymagają stałego leczenia.
Wsparcie jest bardzo potrzebne, większość syryjskich rodzin, które przed kryzysem miały ustabilizowaną sytuację finansową, żyje teraz poniżej granicy ubóstwa. Borykają się z coraz większymi trudnościami z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, w tym w dostępie do żywności, wody, elektryczności i usług medycznych. Ze względu na dewaluację lokalnej waluty i zamrożone płace, podwyżki cen sprawiają, że większość Syryjczyków nie może sobie pozwolić na korzystanie z usług medycznych. Ponadto lokalne organizacje charytatywne nie są w stanie zapewnić takiego samego poziomu usług medycznych jak w przeszłości.
Klinika w Damaszku działa od października 2012 roku i obejmuje wszystkie specjalności poza chirurgią plastyczną. Początkowo działała w Bab Sharkhi, a od maja ubiegłego roku funkcjonuje w Al-Koussour. Pomoc udzielana jest chrześcijanom i muzułmanom – ubogiej społeczności i osobom przesiedlonym, którzy potrzebują medycznego i finansowego wsparcia.
Caritas Polska wspiera działania centrum medycznego od 2014 roku. W ramach pierwszego projektu 886 gospodarstw domowych, czyli 2576 osób otrzymało otrzymało pomoc medyczną, z czego 5% stanowili uchodźcy z Iraku. Caritas Syria podpisała również kontrakty z dwoma szpitalami w Damszku, które udzielały pomocy chirurgicznej w nagłych przypadkach, a także z aptekami, centrami radiologii i laboratoriami.
Projekt w 2015 roku objął wsparciem 5000 beneficjentów syryjskich i irackich, z czego 65% stanowili chrześcijanie, a 35% muzułmanie. Rozszerzono zakres działań, udzielana była pomoc psychospołeczna, a lekarze odwiedzali w domach osoby, które przeszły operację w szpitalu. Ponadto centrum nawiązało współpracę z innymi organizacjami, które rekomendowały rodziny potrzebujące pomocy, a także podpisało umowę ze szpitalem Czerwonego Półksiężyca, aby pacjenci potrzebujący stałej opieki, np. dializ, mogli taką pomoc uzyskać.
Koszt dofinansowania ze strony Caritas Polska w 2014 r. wyniósł 125 tysięcy dolarów, w 2015 roku było to 200 tysięcy dolarów, a w 2016 roku 200 tysięcy euro. Ponadto Caritas Polska przeznaczyła również 5 tysięcy euro na realizację projektów na Bliskim Wschodzie, które koordynowane są przez Caritas Internationalis.