Caritas Polska w okresie od maja do grudnia br. realizuje projekt pomocy psycho-społecznej dla osób przesiedlonych na Wschodniej Ukrainie.
W dniach 23 – 27 maja w Zaporożu odbyło się szkolenie dla psychologów, animatorów oraz pracowników socjalnych pracujących w projekcie „Pomoc w integracji społecznej uchodźców wewnętrznych na Ukrainie”. Osoby podnosiły swoje kwalifikacje, by efektywnie pomagać przesiedlonym. Warto zauważyć, że wśród naszych specjalistów są osoby przesiedlone, które pytane mówią, że „chcą pomagać takim jak one”.
Celem szkolenia było dostarczenie narzędzi do pracy z trudnym beneficjentem, jakim jest osoba przesiedlona. Doświadczenie pokazuje, że takie osoby oczekują przede wszystkim środków do życia. My natomiast chcemy zmotywować klienta do zmiany, by pracował nad swoimi dotychczasowymi nawykami i ograniczeniami. Teraz też w obliczu kryzysu wychodzą konsekwencje życia w systemie komunistycznym. Max Bondarenko, koordynator projektu ze strony ukraińskiej zauważa, że „problem polega na tym że na Ukrainie przez wiele lat Związku Radzieckiego uczono, że człowiek jest jednostką społeczną: idzie sobie do pracy, państwo mu wszystko daje i niestety przez 70 lat stworzona została taka warstwa – nie chcę powiedzieć tylko konsumpcyjna, ale ludzie oduczyli się brać odpowiedzialność za swoje czyny”. W trakcie projektu nasi pracownicy zidentyfikują dostępne źródła, by utworzyć sieć wsparcia potrzebującym. Jest to o tyle ważne, że jak mówił ekspert „Jesteśmy zorientowani na relacje ludzkie, bazujemy na nich, a uchodźcy tego nie mają”.
Kolejnym rodzajem wsparcia będzie pomoc dzieciom oraz całym rodzinom. Jak mówi Max – ukraiński koordynator: „skutkiem tej wojny są zaniedbane relacje rodzinne bo rodzice nie potrafią rozmawiać z dziećmi o tym, co przeżyły, gdyż sami sobie nie radzą z emocjami”.
Pracownicy Caritas Polska byli obecni na szkoleniu by poznać pracowników projektu z Charkowa, Zaporoża, Dnipro, Kamieńska, Krzywego Rogu oraz Melitpola.
Zobaczyli również uchodźców żyjących w Zaporożu w tzw. modulnym miasteczku czyli kontenerach, w których latem jest upał nie do wytrzymania, a zimą zimno.
Mieszka tam ok 360 osób. Pani Galina Iwanowna z Doniecka powiedziała, że urządziła to tymczasowe schronienie jak dom, „bo to teraz nasz dom”.
Wiosną 2015 r. przeprowadzono badanie uchodźców wewnętrznych. Wyniki badania potwierdziły, że w pierwszej kolejności z okupowanego terytorium wyjeżdżają kobiety i dzieci. Szczególnie też młode pokolenie jest narażone na konsekwencje traumy wojennej.
Projekt polega na udzieleniu 3 rodzajów wsparcia dla osób przesiedlonych: 1. wspomaganie odporności i dobrego samopoczucia dzieci i członków ich rodzin poprzez zorganizowane i ustrukturalizowane aktywności wspólnotowe, 2. społeczne wsparcie uchodźców, którego celem jest integracja ze społecznością lokalną oraz 3. praca metodą case management z osobami znajdującymi się w kompleksowym problemowym położeniu, dla których rozwiązania konieczna jest obecność wielu podmiotów współdziałających ze sobą.
Projekt „Pomoc w integracji społecznej uchodźców wewnętrznych na Ukrainie” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
opr. Tomasz Kaliński