W niedzielę krakowska Caritas zainaugurowała międzynarodową akcję crowdfundingową „Misericordes”, w ramach której zbierane są środki m.in. na zakup mobilnej kliniki, która będzie służyć uchodźcom z Syrii w Libanie.
Akcja „Misericordes” jest odpowiedzią na słowa papieża Franciszka, który podczas czuwania przed Niedzielą Miłosierdzia powiedział: „Jakże dobrze byłoby, aby pamiątką, powiedzmy, pomnikiem tego Roku Miłosierdzia stało się (…) strukturalne dzieło miłosierdzia: szpital, dom opieki dla osób starszych, dla opuszczonych dzieci, szkoła tam, gdzie jej nie było (…).
Tymi słowami papież Franciszek dał sygnał do działania na rzecz milionów ludzi na całym świecie, którzy często są pozostawieni swojemu losowi i znikąd nie mogą oczekiwać wsparcia. – Rok Miłosierdzia to doskonały czas, aby słowa zamienić w czyny. Ojciec Święty wskazał nam kierunek, w którym powinniśmy podążać ze swoimi działaniami, a my staramy się to realizować – mówi ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas, odpowiedzialny za przygotowanie terenu Campus Misericordiae na Światowe Dni Młodzieży.
Akcja „Misericordes”, czyli „Miłosierni” to projekt, jakiego w Polsce jeszcze nie było. To akcja crowdfundingowa, polegająca na finansowaniu przedsięwzięcia poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Projekt ma być żywym pomnikiem Roku Miłosierdzia, realizowanym na platformie we4charity.com, która w bardzo plastyczny sposób (w formie awatarów i wirtualnych pól miłosierdzia) zachęca ludzi na całym świecie do tego, żeby wpłacali datki. Akcja będzie trwała 45 dni – od 3 lipca do 15 sierpnia. Jest skierowana do ludzi z całego świata i obsługiwana w ośmiu językach. Zapraszamy do zapoznania się z nią na we4charity.com.
Akcję można też wspierać wysyłając SMSa charytatywnego o treści „Dar” na numer 75265 (5 zł + VAT).
Pierwszym celem akcji będzie zebranie środków, które pomogą sfinansować wyposażenie ośrodka wsparcia dziennego i stałego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych „Campus Misericordiae” w Brzegach oraz ufundowanie pierwszej kliniki mobilnej, która ma służyć potrzebującym w obozie dla uchodźców w Libanie. Dzięki takiej klinice będą mogli oni liczyć na natychmiastową pomoc medyczną. Wyposażona w lekarstwa czy sprzęt diagnostyczny lub operacyjny służyć jako mobilny gabinet specjalistyczny.
Ośrodek wsparcia dziennego dla osób starszych lub niepełnosprawnych zapewni podopiecznym możliwość uczestnictwa w zajęciach pozwalających wzmocnić ich aktywność, wyrwać z samotności oraz poprawić stan zdrowia. Stały pobyt osobom starszym zapewnią Mieszkania Chronione dla osób samodzielnych, ale borykających się z problemami mieszkaniowymi i wymagających wsparcia pracownika socjalnego.
Drugim celem, którego realizacja rozpocznie się po zakończeniu pierwszego, będzie stworzenie Centrum Caritas „Chleb Miłosierdzia”: magazyn i punkt wydawania żywności dla parafii, które rozdzielą ją między osoby potrzebujące. Pomoc uzyskają osoby ubogie, samotne, bezdomne, a także rodziny pozbawione środków do życia. Pełne zrealizowanie tego celu będzie równoznaczne z ufundowaniem drugiej kliniki mobilnej!
Kliniki mobilne są jednym z żywych pomników Roku Miłosierdzia, zainicjowanych przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Te szpitale na kółkach będą punktami podstawowej opieki medycznej, przystosowanymi do trudnych warunków. Klinika mobilna jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt kardiologiczny, pediatryczny lub ginekologiczny. Koszt takiej karetki mieści się w granicach 500-800 tys. zł. Kliniki będą służyć uchodźcom z obszarów dotkniętych wojną w Syrii. Pierwsza pojedzie do obozu uchodźców z Syrii w Libanie.
Pierwszą zakupioną w ramach projektu MISERICORDES mobilną klinikę oraz oba budynki poświęci Ojciec Święty podczas Światowych Dni Młodzieży w niedzielę 31.07. o godz. 8.45.
Więcej o akcji: