Uczestnicy programu wychodzenia z bezdomności „DAMY RADĘ!” Caritas Polska na wycieczce do Krakowa, Oświęcimia i Wieliczki.
Mieć serce jak dzwon (Zygmunta)!
To była już kolejna wyprawa szkoleniowo-turystyczna grupy młodych mężczyzn, uczestników pilotażowego programu wychodzenia z bezdomności „DAMY RADĘ!”, który Caritas Polska prowadzi w swojej siedzibie przy ul. Okopowej w Warszawie. Poza zajęciami terapeutycznymi i zdobywaniem praktycznych umiejętności życiowych, w programie ważne miejsce zajmuje podnoszenie aspiracji społecznych i kulturalnych uczestników, chociażby przez odwiedzanie miejsc należących do bogactwa kulturalnego, geograficzno-przyrodniczego oraz historycznego Polski. Każdy uczestnik programu ma możność wchodząc na nowy etap odpowiedzialnego życia poznawać wartości, których dotychczas mógł nie znać, nie dostrzegać albo niedoceniać. Może nabierać wiary, że jego życie nie jest zaledwie wegetacją na granicy społecznego wykluczenia, ale drogą odkrywania nowych możliwości jakie przynosi i bogactwa historycznego doświadczenia, także tego bolesnego, które składa się na dojrzałe społecznie i indywidualnie życie. Może także krok po kroku otwierać sie na większe i bardziej budujące przeżycia niż to miało miejsce dotychczas. Prawie wszyscy uczestnicy wyjazdu byli w odwiedzanych miejscach po raz pierwszy i wszyscy głęboko ten wyjazd przeżyli.
W tym roku skorzystaliśmy z serdecznej gościny w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym przy samym Wawelu. Pierwszego dnia po przyjeździe, wieczorem, przy letniej pogodzie długo chodziliśmy po pięknej, krakowskiej Starówce i Plantach, zanurzając się w niepowtarzalny klimat tego miasta. Następnego dnia czekały nas mocne przeżycia na terenie Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince.
„- Jaka tu panuje dziwna cisza…” – powiedział Paweł, najmłodszy z uczestników, przejęty miejscem martyrologii i zagłady ludzi wielu narodowości – mężczyzn, kobiet i dzieci. Na terenie dawnego obozu śmierci mijaliśmy tłumy odwiedzających z różnych obszarów językowych i kulturowych. To też robiło na uczestnikach duże wrażenie.
Dalszy pobyt miał już lżejszy charakter, chociaż wciąż dotykaliśmy żywych śladów historii Polski – groby królewskie na Wawelu, serce dzwonu Zygmunta na wieży – można je było dotknąć dosłownie po wejściu ciasnymi przejściami miedzy obelkowaniem konstrukcji podtrzymującej dzwon.
Następnego dnia zjechaliśmy 130 m pod ziemię aby zwiedzić zabytkową kopalnię soli w Wieliczce, znowu w różnojęzycznym tłumie z całego świata. Zobaczyliśmy miejsca gdzie splatają się różne wątki kultury, religii i historii Polski, wspaniały i żyjący zabytek, znajdujący się na światowej liście kultury UNESCO, bardzo nowocześnie prezentowany.
Dla uczestników programu ten wyjazd był także chwilowym oderwaniem się od bieżących trudności i zmagań z zadawnionymi często problemami a także okazją do pogłębienia integracji grupy, bardzo ważnej w procesie terapeutycznym. Staramy się pomagać uczestnikom w pokonywaniu ich, tworząc wspólnotę terapeutyczną, która jako grupa wsparcia jest skutecznym narzędziem rehabilitacji życiowej. Są już tacy, którzy skorzystali z zaoferowanych możliwości i wychodzą na „prostą”. Na dalszych czekamy…
Program „DAMY RADĘ!” jest utrzymywany wyłącznie z darów indywidualnych ofiarodawców, którym przy tej okazji z całego serca dziękujemy. Staramy się pomagać w nim zgodnie z zasada, że skuteczniejszą formą pomocy jest dostarczenie potrzebującym przysłowiowej wędki niż ryby, ponieważ w ten sposób będą się mogli wyżywić przez całe życie a nie tylko jednorazowo zaspokoić głód. My staramy się dodatkowo uczyć jak się wędką posługiwać.
Dla osób pragnących wesprzeć nasze starania, podajemy numer konta :
CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55
01-043 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
dopisek „Damy radę”.
Relacja i foto: Janusz Sukiennik – kierownik projektu