W Jordanii rozpoczął się projekt „Zaspokojenie pilnych potrzeb uchodźców syryjskich i ubogich Jordańczyków w zakresie schronienia”, w ramach którego beneficjenci otrzymywać będą kilkumiesięczne wsparcie finansowe w celu opłacenia kosztów wynajmu mieszkania.
W 2016 roku ponad 250 gospodarstw domowych uchodźców z Syrii, przebywających w rejonie Irbidu i Mafraku, otrzyma 3-miesięczną pomoc. Projekt będzie kontynuowany w 2017 roku, w którym to pomoc będzie udzielana przez pół roku. To już kolejny projekt realizowany przez Caritas Polska we współpracy z Caritas Jordania.
Jordania jest jednym z krajów najbardziej obciążonych z powodu kryzysu uchodźczego – według oficjalnych danych przebywa tam ponad 650 tysięcy uchodźców z Syrii. Niemal 80% uchodźców nie mieszka w obozach dla uchodźców, ale w miastach, miasteczkach i na obszarach wiejskich. Tak zwani uchodźcy miejscy muszą opłacić wysokie koszty wynajmu mieszkań lub innego typu schronień, zadbać o wyżywienie, a w większości przypadków nie mają szans na pracę, bo nie otrzymują pozwoleń na pracę. 86% syryjskich uchodźców na terenach miejskich żyje poniżej jordańskiej granicy ubóstwa. Brak środków na wynajem mieszkania należy do najczęściej wymienianych przez uchodźców problemów codziennego życia. Konieczność zapewnienia dachu nad głową powoduje zadłużanie się gospodarstw domowych, które nie mają żadnego źródła dochodów ani środków utrzymania, a wydały już wszystko, co wzięły ze sobą.
Z powodu napływu uchodźców populacja niektórych miast, takich jak Marfak, zwiększyła się ponad dwukrotnie, dlatego też usługi publiczne oraz rynek nieruchomości są niewystarczające. Syryjczycy rywalizują o ograniczone zasoby ze społecznościami przyjmującymi, zwłaszcza z ich najuboższymi członkami, a warunki mieszkalne często nie spełniają żadnych standardów. Jordańczycy obwiniają syryjskich uchodźców o gwałtowny wzrost cen czynszu oraz innych towarów i usług. Ludzie zmuszeni są do mieszkania w niedokończonych budynkach, miejscach grożących zawaleniem się, mieszkaniach bez żadnych ułatwień sanitarnych. Domy, w jakich mieszkają uchodźcy w Jordanii są stare i szkodliwe dla zdrowia, wymagają ciągłych prac nad utrzymaniem i izolacją, zwłaszcza zimą. Ściany bywają popękane i słabo ocieplone, czuć zapach pleśni i wilgoci.
W ramach wspólnego projektu Caritas Polska i Caritas Jordania ponad 250 rodzin uchodźców Syryjskich i najuboższych Jordańczyków otrzymuje w tym roku 3-miesięczną pomoc finansową na wynajem mieszkania. Pomoc udzielana jest w formie kart bankomatowych, zasilanych miesięcznie określoną kwotą. Przed dystrybucją kart odbywa się rejestracja wcześniej wybranych beneficjentów, w tym krótki wywiad z pracownikiem socjalnym, który uzupełnia dane rodziny oraz przeprowadza rozmowę dotyczącą jej potrzeb. Bardzo ważna jest sesja informacyjna dla beneficjentów, podczas której dowiadują się, jak korzystać z kart bankomatowych, a także poznają prawa i obowiązki związane z wynajmem mieszkań.
Pracownicy Caritas Jordania zwracają uwagę, ze pomoc uchodźcom oparta na wsparciu finansowym jest obecnie jednym z priorytetów międzynarodowego systemu pomocy humanitarnej. Taka forma pomocy pozwala na traktowanie beneficjentów podmiotowo, jako niezależnych jednostek, które podejmują decyzje o swoim życiu. Zapewnienie bezpiecznego dachu nad głową pozwoli syryjskim uchodźcom na zaspokojenie innych potrzeb, które dotychczas były odkładane na dalszy plan, takich jak kształcenie dzieci w szkołach, bardziej obfita i zbilansowana dieta, zmniejszenie zadłużenia, mniejsze ryzyko wczesnego wydawania dzieci za mąż, lepsza troska o zdrowie i zwiększony dostęp do opieki medycznej. Projekt będzie kontynuowany w roku 2017.
Projekt „Zaspokojenie pilnych potrzeb uchodźców syryjskich i ubogich Jordańczyków w zakresie schronienia” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.