Caritas Polska udzieliła wsparcia mieszkańcom dwóch parafii rzymskokatolickich w prowincji Manabi, w których posługują polscy misjonarze. Rejon ten bardzo ucierpiał w wyniku kwietniowego trzęsienia ziemi, które było najtragiczniejszym w tym kraju kataklizmem od ok. 70 lat.
W parafii Santa Maria Bernarda w Chone udzielono 55 rodzinom pomocy doraźnej w postaci łóżek, materaców i podstawowych produktów. Każda rodzina otrzymała „zestaw rodzinny” zawierający lekarstwa, materiały opatrunkowe i higieniczne oraz środki odstraszające insekty. Dzięki udzielonemu wsparciu udało się zabezpieczyć najpilniejsze potrzeby osób poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi, co pozwoliło im przetrwać najtrudniejsze chwile, kiedy nie mieli możliwości uzyskać środków na zakup lekarstw i innych najpotrzebniejszych rzeczy.
Działający przy parafii zespół Caritas zidentyfikował najbardziej pilne potrzeby i wyodrębnił cztery sektory, w których powstały największe zniszczenia i gdzie zamieszkują osoby o niskich dochodach, które z własnych środków nie mogły zabezpieczyć naglących potrzeb. Rodziny te w wyniku trzęsienia ziemi straciły większą część swojego dobytku.
Parafia św. Augustyna w Calceta otrzymała wsparcie na zakup lekarstw, materacy, łóżek metalowych i moskitier oraz na zapewnienie opieki medycznej dla osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi.
W wielu domach zniszczone zostały łóżka i materace, dlatego też rodziny zmuszone były spać bezpośrednio na ziemi, a na terenach wiejskich istnieje duże ryzyko ukąszenia przez jadowite żmije. W tamtejszym klimacie występują choroby przenoszone przez ukąszenie komara, np. wirus Zika, denga, chikungunya, więc bardzo ważne są moskitiery, które skutecznie zabezpieczają przed ukąszeniem przez komary podczas snu. Ponadto wskutek trzęsienia ziemi wiele osób ucierpiało fizycznie (złamania, stłuczenia, itp). Dodatkowo unoszący się kurz był przyczyną chorób górnych dróg oddechowych, a drastyczne pogorszenie się stanu higieny (brak wody) spowodowało rozwój bakterii. Ludzie mieszkający w oddalonych wioskach mieli utrudniony dostęp do leków, a w wielu sytuacjach wręcz niemożliwy, dlatego bardzo ważne było dostarczenie lekarstw pierwszej potrzeby.
Katecheci, młodzież z grup parafialnych oraz członkowie parafialnej Caritas odwiedzili rodziny we wszystkich miejscowościach i na tej podstawie sporządzono listę rodzin najbardziej potrzebujących pomocy. Często były to rodziny wielodzietne lub wielopokoleniowe, w których na dwóch złączonych materacach spało 5 lub więcej osób. Natomiast dzięki współpracy z lekarzami i pielęgniarkami z pobliskich miast, oszacowano potrzeby w zakresie najpotrzebniejszych lekarstw. Przez dłuższy okres po trzęsieniu ziemi organizowano na terenie parafii tzw. brigadas medicas (przychodnie polowe) dla ludzi starszych, dzieci i młodzieży, gdzie dystrybuowano leki.
Projekt umożliwił stałą pomoc lekarską. Po trzęsieniu ziemi, gdy wiele instytucji (także medycznych) przestało normalnie funkcjonować, zorganizowano na terenie parafii stały punkt opieki medycznej. Ludzie, często zdezorientowani, mogli zostać przyjęci przez lekarza i otrzymać niezbędne lekarstwa. Zakup łóżek i materaców natomiast zapewnił godne i bezpieczne warunki snu, co jest nie do przecenienia, gdyż w niejednej rodzinie dzieci nie dosypiały tylko ze względu na brak odpowiednich warunków.
Caritas Polska wsparła w sumie 9 projektów z Ekwadorze – 7 projektów pomocy doraźnej i 2 projekty rozwojowe na łączną kwotę 708 347,78 zł.