16 stycznia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja naukowa z cyklu Colloquia inter gentes zatytułowana „Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce”. Eksperci zajmujący się na co dzień tą tematyką przedstawili zagadnienie imigracji zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej.
Prelegenci oraz uczestnicy dyskutowali na temat kryzysu uchodźczego oraz reakcji Kościoła w Polsce na to zjawisko. Przedstawione zostały różnice i podobieństwa między modelami migracji politycznej (w wyniku wojen, ucisku władz itp.); religijnej (z powodu prześladowań religijnych) i zarobkowej.
Zwrócono również uwagę na sytuację osób nieletnich – uciekających przed prawdziwymi tragediami i działania realizowane na rzecz repatriantów.
„Mamy kłopot z definiowaniem tego, kim jest ten który dociera do Europy. Prawidłowym określeniem jest człowiek, a szczegółowiej: to siostra lub brat, nie terrorysta” – stwierdził podczas konferencji bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Marta Walasik-Sałek zaprezentowała na konferencji innowacyjne formy pomocy realizowane przez Caritas Polska na rzecz uchodźców. „Uchodźcy to grupa, którą Caritas otacza szczególną troską. Staramy się zapewnić potrzebującym cudzoziemcom pomoc socjalną, wspieramy edukację ich dzieci, ale również informujemy ich o ich prawach i obowiązkach, krokach, jakie należy wykonać w ramach procesu legalizacji pobytu. Do tego służy uruchomiona w zeszłym tygodniu aplikacja mobilna dla uchodźców „Pierwsze kroki w Polsce” – podkreśliła specjalistka ds. pomocy na rzecz migrantów i uchodźców w Caritas Polska.
Więcej o aplikacji: https://caritas.pl/caritas-uruchomila-aplikacje-mobilna-dla-uchodzcow-w-polsce/