Pomagamy na 100 to wyjątkowy program wpisujący się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W ciągu dwunastoletniej współpracy Caritas Polska i Jeronimo Martins udało się zrealizować szereg inicjatyw społecznych i działań pomocowych, których beneficjentami są podopieczni Caritas w całej Polsce: m.in. dzieci, osoby samotne, ubogie, potrzebujące wsparcia w zakresie codziennej egzystencji i edukacji czy osoby wykluczone społecznie.
100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę stało się okazją do realizacji wielu działań społecznych i charytatywnych prowadzonych przez dwóch Partnerów. Będzie to największe dzieło pomocy w ramach współpracy.
W roku Jubileuszu 100-lecia naszej wolności obaj Partnerzy zamierzają celebrować ten szczególny czas właśnie poprzez niesienie pomocy. W ten sposób chcemy nie tylko oddać szacunek tym, którzy budowali naszą niepodległość, ale również tym, którzy tworzą przyszłość. Czynimy to poprzez projekty aktywizujące i pobudzające integrację międzypokoleniową, swoistą sztafetę wartości.
Co znaczy być patriotą?
Co tak naprawdę w życiu jest warte?
Co znaczy walczyć o Ojczyznę w czasach pokoju?
Jak żyć, by móc pod koniec ziemskiej wędrówki nie bać się spojrzeć sobie i innym w oczy?
Między innymi na te i inne pytania odpowiedzieli Bohaterowie naszego programu: Pani Marianna, Pan Kazimierz, Pani Janina i Pan Jan, ludzie z ponad 100-letnim stażem życia.
– Jak będzie człowiek szedł i pomagał od siebie to jest patriotyzm – uważa 105-letni Pan Kazimierz, pułkownik Wojska Polskiego. Człowiek jest kuźnią własnego życia. Złe trzeba odrzucać, a co dobre przyjmować – przekonuje.
Pani Marianna, lat 103, natomiast jest zdania, że człowiek po to żyje, żeby po nim coś dobrego zostało. Cytuje wiersz, który opowiadał jej w dzieciństwie tata, a który stał się jej życiową sentencją:
Kto biedniejszemu poda jałmużnę,
cierpiącym boleść osłodzi
temu rzekł Jezus:
niebo jest dłużne
Bóg go hojnie nagrodzi
Według Pani Janiny bardzo ważne w życiu jest to, aby ludzi nie odgarniać od siebie, ale ich przygarniać. Dobre uczynki do nas wracają, aby złych nie było – mówi.
Jakich rad jeszcze udzielają 100-letni Bohaterowie naszych filmów?