Właśnie zakończyły się trzy projekty prowadzone przez polskie misjonarki w Kamerunie i Kenii. Caritas Polska dofinansowała zakup kalkulatorów i książek dla uczniów technikum, rozbudowę ośrodka zdrowia oraz remont kurnika. Łączna kwota wsparcia to ponad 48 tysięcy złotych.
Przybory szkolne dla technikum
Caritas Polska przekazała fundusze na zakup 400 kalkulatorów, podręczników i słowników dla Technikum Handlowego Sacre Coeur w miejscowości Bafoussam w Kamerunie. Jest to jedyna szkoła techniczna o profilu handlowym i administracyjnym, jaka istnieje w Bafoussam. W historii szkolnictwa tego miasta była to pierwsza szkoła handlowa dla dziewcząt założona w 1968 r. przez Siostry Sacre Coeur z Francji. Kilka lat temu technikum uzyskało pozwolenie na utworzenie tzw. drugiego cyklu nauczania, czyli możliwości zdawania matury państwowej. Szkoła przyjmuje uczniów bez względu na wiek, a więc około 60-70% stanowią dorośli, którzy sami zarabiają na opłacenie czesnego i zakwaterowania. Obecnie do technikum uczęszcza 300 uczniów w wieku od 12 do 32 lat.
Jak ważny był to projekt dla tamtejszej młodzieży mówi dyrektor szkoły s. Anna, pallotynka:
– Książki…. No cóż, każdy wie, że to wielki skarb. Każda książka jest u nas na wagę złota. Uczniowie przychodzący ze szkół podstawowych znają książkę tylko z kilku podręczników (jeśli je mieli). Tak często słyszy się ich westchnienie, kiedy wchodzą do biblioteki: „Ojej, jeszcze nie widziałem tylu książek naraz. To będzie można je mieć w domu i czytać?” Bardzo zadowoleni są też profesorowie, którzy sami wypożyczają lektury i inne powieści. Mogą też zadawać prace domowe z rozszerzonym zakresem lektury szkolnej. Ponadto nasi uczniowie dzięki Waszemu sercu poszli zdawać egzaminy państwowe z własnym kalkulatorem. Już na nim uczyli się pilnie od początku tego roku. To był wielki dar dla każdego ucznia.
Rozbudowa ośrodka zdrowia
W Kithatu w Kenii projekt polegał na rozbudowie ośrodka zdrowia Bożego Miłosierdzia prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Na chwilę obecną postawiono ściany sali, dyżurki pielęgniarskiej i toalet. Budynek jest w stanie surowym i konieczne są dalsze prace. Nowa sala pomieści 8-10 chorych i będzie służyć kobietom i dzieciom, które ze względu na stan zdrowia wymagają hospitalizacji w ośrodku zdrowia. Ma to na celu zapobiec powikłaniom i zmniejszyć liczbę zgonów wynikających z braku prawidłowej oraz pełnej opieki medycznej dla chorych z Kithatu i okolic. Ponadto będzie można oddzielić kobiety ciężarne i dzieci od pacjentów z chorobami zakaźnymi typu gruźlica czy zakażenia skórne.
Ośrodek działa od 1991 roku i każdego roku obejmuje opieką ok. 12 tysięcy osób z różnymi schorzeniami. Najczęstszymi chorobami są malaria, ameba, zapalenie płuc, nadciśnienie tętnicze, astma, bruceloza i rozległe rany. Oprócz pomocy chorym, ośrodek sprawuje też opiekę nad kobietami i dziećmi w czasie ciąży, porodu i po porodzie. Ważną funkcją ośrodka jest też pomoc chorym na gruźlicę i HIV/AIDS.
Kurnik wyremontowany i gotowy do hodowli
Zakończył się również remont kurnika w Meru w Kenii. Wsparcie otrzymały Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia i Siostry Sakramentki Niewidome, które dzięki projektowi mają możliwość hodowania kur i innych małych zwierząt. Za kilka miesięcy, kiedy zwierzęta podrosną, siostry będą miały stałe źródło dochodu ze sprzedaży jaj i mięsa, a także będą miały własną żywność. Ponadto będą mogły wesprzeć ubogich, którzy zwracają się do nich prosząc o jedzenie. Należy podkreślić, że w Kenii produkty spożywcze są bardzo drogie, nawet te produkowane na miejscu. W wielu miejscach kraj nawiedziła susza, co pogarsza i tak trudną już sytuację.
– Powstał solidny i bezpieczny budynek podzielony na dwie części, murowana i zadaszona, ogrodzona siatką wiata dla królików oraz małych kurczaków stanowiąca ochronę przez drapieżnymi ptakami i kotami. W kilku miejscach zainstalowano też krany, aby można było umyć pomieszczenia we wszystkich miejscach przy użyciu węża. Zwierzęta mają dużą i jasną przestrzeń w budynku i komfort na wybiegu zgodny z ich naturą, gdzie przebywają na świeżym powietrzu i grzebią w ziemi – mówi s. Alberta, koordynatorka projektu.
Łączna kwota przekazana przez Caritas Polska na zakończone projekty to 48 038,60 złotych.
W Afryce trwa jeszcze dwanaście projektów współfinansowanych ze środków Caritas Polska. W Sudanie Południowym, Ghanie, Kenii i Kamerunie wsparcie żywnościowe otrzymują dzieci, młodzież i osoby starsze. W Burundi powstaje szkoła podstawowa. Trwa także budowa studni w Bukanga w Tanzanii i w Subukii w Kenii. Caritas Polska przekazała również środki na budowę kuchni i toalet w RPA, zakup ambulansu w Tanzanii, zakup samochodu do transportu dzieci w Rwandzie, zakup osprzętu do prac polowych na Madagaskarze oraz na pomoc poszkodowanym w powodziach w Dżibuti. Wartość dwunastu projektów to ponad 1 milion złotych.
Działania Caritas Polska w Afryce można wesprzeć przekazując środki na poniższe konta:
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
z dopiskiem „AFRYKA” lub „SUDAN”.